Nvidia, Çip Krizlerine Rağmen Satışlarını Arttırdı

Elektronik pazarındaki durum, donanım üreticilerinin yeterli tedarik sağlamak için mücadele etmesinden dolayı hala düzelmedi. Buna rağmen, Nvidia açıkça başarılı bir çeyrek kaydetti.

Sizlere her zaman bahsettiğimiz çip krizi, Nvidia’nın satışlarını arttırmasına engel olamadı. Şirket, bu çeyrekte de güzel bir satış başarısı elde etti.

Son birkaç ay, yeni bilgisayar donanımı satın almak isteyenler için gerçek bir kabus oldu. Oyuncuları her fırsatta kıtlık vurdu ve akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar gibi teknolojik araç arayan alıcılar, çip krizine yabancı değil. Bu sorunlar, çok iyi bir çeyrek geçiren Nvidia hariç, ekran kartı üreticilerinin finansal sonuçlarını da etkiledi.

Nvidia

Nvidia, Çip Krizini Yine Teğet Geçti

Jon Peddie Research analist grubu, ekran kartı pazarının sağlığı hakkında bir rapor yayınladı. Intel ve AMD için 2021’in üçüncü çeyreği felaketti. Radeon üreticisi, mağazalara üç ay öncesine göre yüzde 11.4 daha az ekran kartı gönderdi. Intel’de ise düşüş yüzde 25.6 ile çok daha büyük oldu.

Peki ya Nvidia? Sadece zarar bildirmedi, şirket satıcılara ikinci çeyreğe göre daha fazla kart gönderdi ve yüzde 8 artış yaşadı. Şirketin ekran kartı pazarındaki hakimiyeti göz önüne alındığında, ekran kartı satışlarındaki yıldan yıla artışı onların ürünlerine borçlu olduğumuzu varsayabiliriz.

Son zamanlarda Nvidia’nın üçüncü mali çeyrekte (yani Ağustos’tan Ekim’e kadar olan dönemde) rekor gelir bildirdiğini ve geçen yıla göre yarı yarıya arttığını da hatırlatalım.

Dahası, verileri özel PC grafik kartlarına daralttıktan sonra, mağazalara önceki çeyreğe göre yüzde 10.9 daha fazla birim sevk edildiği ortaya çıktı.

Nvidia

Bu, üçüncü çeyrekte ekran kartı pazarındaki durumun bir istisna olan ikinci çeyreğe göre çok daha kötü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Son 10 yılda, satışlardaki ortalama düşüş yüzde 5.2 olmuşru. Şimdi ise tam olarak 18.2’ye yükseldi. Raporda ayrıca PC işlemci ve tablet sektörlerinde de benzer sorunlardan bahsedildi.

Gördüğünüz gibi, Nvidia’nın başarısı, tedarik sorunlarından açıkça muzdarip olan bir pazarda bir istisna. Sony, Intel, Valve, Nintendo ve hatta Apple hepsi bu sorundan muzdarip. Ne yazık ki, JPR CEO’su John Peddie, birçok elektronik üreticisinin söylediklerini yineledi:

“2022’nin sonundan önce tedarik zincirlerini istikrara kavuşturma umudu yok.”

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol