Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Netflix Türk Dizileri: En İyi Yerli Netflix Yapımları

Kadrosunda başarılı oyuncuların yer aldığı Netflix Türk dizilerini, sizler için detaylıca açıkladık. Listemizi okuyarak, en iyi yerli diziler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Türkiye’de en sevilen dizi, film ve belgesel platformu olan Netflix, birkaç yıldır Türk oyuncularla birlikte oldukça güzel projeler gerçekleştirdi. Aksiyondan komediye, komediden drama, dramdan gerilime birçok türde Türk dizisi içeren platform; özellikle başarılı Türk oyuncularıyla çalışıyor. Eğer hangi dizileri izlemeliyim, hangisi benim tarzıma daha uygun diyorsanız Netflix yerli dizi önerileri listemiz tam size göre.

Listede yer alan diziler birbirinden oldukça farklı tür ve senaryolara sahip. Bundan dolayı size en uygun olan diziyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca az da olsa ekleyeceğim objektif yorumlar ve IMDB puanları fikirlerinizi belirlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Netflix Türk dizilerinden en az birini mutlaka seveceğinize eminim.

Netflix Türk Dizileri Öneri Listesi:

Netflix Türk Dizileri

Netflix yerli dizileri sizler için detaylıca araştırdık ve detaylıca açıklamaya çalıştık. Öncelikle listeleyeceğimiz yedi dizinin tamamının IMDB puanlarına göre sıralandığını belirtelim. Elbette en yüksek IMDB’ye sahip diziler, favoriniz olmak zorunda değil. Ancak endişelenmeyin, bu listede her türden dizi var.

Elbette bu dizilerin yalnızca Netflix platformunda bulunduğunu ve izlemek için de Netflix aboneliğiniz olması gerektiğini de belirtelim. Şimdi sizler için hazırladığımız Netflix yerli dizi önerileri listemize göz atalım. Netflix Türk dizileri önerileri:

 • 50m² 
 • Atiye
 • Pera Palas’ta Gece Yarısı
 • Uysallar
 • Aşk-101
 • Kulüp
 • Bir Başkadır

1- 50m² 

50
Netflix Türk Dizileri 50 Metrekare

Netflix Türk dizi önerileri listemizin en düşük IMDB puanına sahip olan bu dizi, 27 Ocak 2021’de yayınlandı. Yönetmenliğini Selçuk Aydemir’in üstlendiği bu aksiyon dizisinin senaryosu, Burak Aksak tarafından kaleme alındı.

Dizinin hikayesi, gerçek kimliğini bilmeyen ve sürekli farklı kimliklere bürünerek yaşamaya çalışan Gölge’nin hikayesine odaklanıyor. Başrol Gölge’yi ise, başarılı ve yakışıklı oyuncu Engin Öztürk canlandırıyor.

50 metrekare film scaled 1

Gölge, uzun yıllardır kendisine öz babası gibi davranan Servet’in tetikçiliğini yapmaktadır. Aniden uğradığı bir ihanet sonrası canını kurtarmaya çalışan karakter kendini 50 metrekarelik bir terzi dükkanında bulur.

Mahalleli Gölge’yi, vefat eden terzinin oğlu zanneder. Gölge’ye oldukça iyi davranan mahalleli ve terzinin bulunduğu mahalle, karakteri iyi bir insana dönüştürmeye başlayacaktır. Sonrasında Gölge, bu mekana alışarak kendisi ve geçmişiyle ilgili bazı soruların cevaplarını bulmaya başlayacaktır.

IMDB puanı 6.9 olan ve Netflix Türk dizilerinin yer aldığı listede son sırada yer alan diziye Aybüke Pusat‘da eşlik ediyor.

2- Atiye

ati
Netflix Türk Dizileri Atiye

27 Aralık 2019 tarihinde ilk sezonu yayınlanan Atiye; Jason George, Nuran Evren Şit ve Fatih Ünal tarafından kaleme alındı. Senaryosu ise Dünyanın Uyanışı adlı eserden uyarlanan bu dizi, Atiye adındaki bir ressamın evrenle ilgili sırlara ulaşmasını konu alıyor. Başrol Atiye karakterini, ünlü oyuncu Beren Saat canlandırıyor.

IMDB puanı 7.0 olan bu fantastik aksiyon dizisinde; Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun da yer alıyor. Dizi oldukça gizem içeriyor ve özellikle çekildiği mekanlar dikkate alındığında oldukça fazla kültür ögesi barındırıyor. ,

Paralel evren, kız çocuklarının doğarken öldüğü bir köy, zaman yolculuğu gibi birçok açıklanamayan olayı anlatan dizi, kesinlikle tavsiye edeceğimiz Netflix Türk dizilerinden biri.

3- Pera Palas’ta Gece Yarısı

pera palasta gece yarisi konusu ne pera palasta gece yarisi oyunculari kim ve hangi kitaptan uyarlandi ataturku kim canlandirdi pera palas dizisi ne Pm5f
Netflix Türk Dizileri Pera Palas’ta Gece Yarısı

Netflix yerli dizilerinden bir diğeri olan Pera Palas’ta gece yarısı 3 Mart 2022’de çıkış yaptı. Kimisi tarafından beğenilen ancak bazısı tarafından da hiç beğenilmeyen bu dizi, 7.0 IMDB‘ye sahip bir tarihi dram filmi. Senaryosunu Elif Usman’ın üstlendiği bu dizi, Midnight at the Pera Palace kitabından uyarlanarak yazıldı.

Dizinin başrollerinde ise Hazal Kaya, Selahattin Paşalı ve Tansu Biçer yer aldı. Dizi hikayesinde ise; başrolde yer alan gazeteci Esra, Pera Palas Oteli hakkında bir yazı yazmakla görevlendirilir. Bu yüzden otele gider ve gezdiği odalardan birinin 1919 yılına açılan bir zaman kapısı olduğunu keşfeder.

netflix pera palasta gece yarisin PpPQ cover

Bu inanılmaz keşfi sayesinde zamanda yolculuk yapan Esra, bu sayede Mustafa Kemal Atatürk‘e karşı düzenlenen bir komplodan haberdar olur. Artık Esra Türkiye tarihinin akışını ve geleceğini korumak zorundadır.

Senaryosu oldukça etkili ve güçlü yazılan bu dizi, Netflix Türk dizileri arasından belki de başrolü en başarısız bulduğum projelerden biri oldu. Hazal Kaya’nın oyunculuğunu beğenmemekle berber, bazı sahneleri de oldukça irite ediciydi. Ancak zaman, mekan ve kostüm tasarımları oldukça başarılıydı.

4- Uysallar

uysallar
Netflix Türk Dizileri Uysallar

Ünlü yönetmen Onur Saylak tarafından yönetilen ve Hakan Günday’ın kaleme aldığı komedi ve drama dizisi Uysallar, 30 Mart 2022 tarihinde çıkış yapan mini bir dizi. Başrolünde Öner Erkan, Haluk Bilgiler, Uğur Yücel ve Songün Öden gibi başarılı oyuncuların yer aldığı dizi, 7.2 IMDB puanına sahip.

Başrolde yer alan mimar Oktay, eşi ve çocuklarından ayrı Punk hayatı yaşamaya başlar. O sırada ailesi de Oktay’dan habersiz farklı bir hayat kurma peşindedir. Yalanlarla dolu bir ailenin yer aldığı dizide, ”Herkes ailesine karşı kendisi olabilir mi? Yoksa herkes, ikinci bir hayat kurmalı mı?” vurgusu yapılmaktadır. Bu yapım, Netflix yerli dizileri arasında başarısız bulduğum yapımlardan biri.

1647860272479 uysallar fragmani netflix turkiye dizi

Oyunculuklar enfes olsa da, mesajlar ve hisleri oyuncuya geçirecek bir bağ kurulamıyor. Ve bence geniş bir kitleye de hitap etmiyor. Ayrıca dizi oldukça yavaş soluklu ve beklediğimden daha az heyecan dolu. Ancak yine de diğer Netflix Türk dizileri arasında iyi bir IMDB puanına sahip.

5- Aşk 101

ask 101 1 ve 2 sezon calan sarkilar
Netflix Türk Dizileri Aşk 101

Netflix Türk dizileri arasında ilk üçte yer alan Aşk 101 aynı zamanda Netflix’in 3. yerli projesi. 7.5 IMDB puanına sahip olan bu romantik dram dizisi, 90’lar yılında bir lise öğrencileri arasında geçiyor. Birbirinden haylaz olan öğrenciler, öğretmenleri ve müdürleri bezdiriyor ve ardından okuldan atılıyor.

Bu dışlanmış gençleri kurtarmak isteyen bir öğretmen ve gruba sonradan dahil olan ”inek” lakaplı Işıl, tüm bu olumsuzluklar karşısında isyankar gençleri hayata döndürmeyi amaçlıyor. Başrollerinde İpek Filiz Yazıcı, Kubilay aka, Alina Boz, Mert Yazıcıoğlu, Selahattin Paşalı ve Pınar Deniz’in yer aldığı muhteşem bir kadroya sahip dizi oldukça hızlı bir akışa sahip.

Ask 101 2. Sezon scaled 1

Tamamen eğlenmek için izlediğim dizide, gerçekten keyifli vakit geçirdiğimi söyleyebilirim. Resmen çıtır çerezlik bir dizi olmuş. Bazı yerlerde empati kurabileceğiniz dizi, bazı yerlerde size oldukça saf aşk duyguları da hissettirecek.

6- Kulüp

kulup dizi yorumlari ve sosyal medya tepkileri eksi
Netflix Türk Dizileri Kulüp

Netflix Türk dizileri arasından en yüksek ikinci IMDB puanına sahip dizi, 2021 yılında çıkış yaptı. Gökçe Bahadır, Barış Arduç, Salih Bademci, Fırat Tanış ve Metin Akdülger gibi başarılı oyuncuların yer aldığı bir kadroya sahip olan dram dizisi, sizi resmen 1950’lere sürüklüyor. Efsane kostüm, mekan ve zaman tasarımı olan bu dizi; 7.9 IMDB puanını hak ediyor.

1950’li yıllarda İstanbul’da Beyoğlu civarında Seferad Yahudisi Matilda ve kızı Raşel’in hayatı çevresinde gelişen olaylara odaklanan dizi,  Türkiye’deki Yahudi cemaatini kalıp yargılar dışında ele alması ve tarihle yüzleşmeye bir alan açması açısından birçok platformda tartışma yaratmıştır.

kulup dizisi ikinci kisim

Netflix yerli dizileri arasından başarılı bulduğum bu yapım; hapisten çıkan Matilda’nın kardeşiyle yaşadığı ilişkiyi oldukça iyi hissettiriyor. Matilda’nın hapiste olduğu yıllarda yetimhanede büyüyen Raşel’e ailesiyle ilgili başka bir hikâye anlatılmıştır. Anne-kız karşı karşıya geldiklerinde ilişki kurmakta güçlük çekerler. Matilda, gittikçe babasını merak etmeye başlar.

Dizinin her bölümünün başında, anlatı zamanından on yedi yıl öncesine ait kesitlerle Matilda’nın hikayesi anlatılır. Raşel’in başı, dönemin büyük bir gece kulübünün yöneticisi Çelebi ile derde girince, Çelebi’nin şikayetini geri çekmesi karşılığında Matilda kulüpte çamaşırcılığa başlar ve mekanın sahibi Orhan Şahin’le yolları kesişir.

7- Bir Başkadır

Bir Baskadir Cinerituel

Şüphesiz yalnızca Netflix Türk dizileri arasından değil, tüm Türk mecraları arasından oldukça başarılı bulduğum dizi 12 Kasım 2020’de gösterime girdi. Senaristliğini ve yönetmenliğini Berkun Ora’nın üstlendiği yapım 8.5 IMDB puanına sahip. Dizinin kadrosunda; Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Defne Kayalar, Tülin Özen, Alican Yücesoy, Nesrin Cavadzade ve Bige Önal gibi Türkiye’nin en başarılı oyuncuları yer alıyor.

Her bölümünde ayrı bir etki hissettiğim dram dizisi; hayatları ve hayatları farklı olan bambaşka insanların yollarının kesişmesine odaklanıyor. Ancak başrol Meryem’in yanında, diğer yan oyuncuların da hikayelerine bakış atabilmemiz dizide en sevdiğim yönlerden biri oldu. Bu yüzden Netflix yerli dizi önerileri için listemin en başında bu proje yer alıyor.

bir baskadir

Bir psikoloğun faşistliğini, saf ve susturulmuş bir kadının anlayamadığı aşk duygusunu, psikolojik rahatsızlığın getirilerini, dindar bir kişilik ve bu kişinin tam zıttı olan ve kendini başka dünyanın kollarına atan kızının düşüncelerini gördüğümüz bu dizide; inanın her karakter ayrı bir detay ve mesaj barındırıyor.

Abisi ve yengesi ile birlikte yaşayan Meryem, çok zengin bir adam olan Sinan’ın evine temizliğe gidiyor. Ancak sık sık bayılma sorunuyla karşı karşıya olan Meryem, psikoloğa gitmesine rağmen dertlerini bir türlü anlatamıyor. Aynı zamanda psikolojik sorunlar yaşayan yengesi ise, aile yaşantılarını oldukça sarsıyor.

2867114 ce549b25e1bbd4bfe3050328059abfac

Sizler için hazırladığımı Netflix yerli dizi önerileri listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Özellikle son bahsettiğim Bir Başkadır dizisini şiddetle tavsiye ediyorum. Karakter analizleri, doğu-batı çatışması ve zengin- fakir sınıf ayrımının derinden hissedildiği dizi; sizi oldukça heyecanlandıracak.

Netflix Türk dizileri arasından sizin favoriniz var mı? Varsa hangileri?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.