Netflix’in Türk Dizilerinden Ekonomiye 583 Milyon TL Katkı

Dijital içerik platformu Netflix'te yayınlanan Türk yapımı dizilerin ülke ekonomisine 583 milyon TL katkı sağladığı ve 3 bin 300'ün üzerinde kişiye istihdam sağladığı bildirildi.

Netflix Türk dizileri, hem nicelik hem de nitelik olarak gelişmeye devam ederken, yapılan yeni bir araştırma bu yapımların ülke ekonomisine olan olumlu etkisini gözler önüne seriyor. Bildiğiniz gibi ilk Netflix Türk dizisi, başrolünde Çağatay Ulusoy’un olduğu 2018 yapımı Hakan: Muhafız olmuştu. Araştırma, söz konusu projeden bu yana Netflix‘in tüm Türk yapımlarına yaptığı harcamaların yarattığı toplam ekonomik etkinin 583 milyon TL‘yi aştığını gösteriyor.

türk yapımı netflix dizileri

Netflix’in raporuna göre yayınlanan 10’dan fazla Türk yapımı, bu yapımlardaki oyuncular ve ekipler için 1.700’den fazla iş fırsatı yaratırken figüranlar için de birkaç bin günden fazla çalışma imkanı sağladı. Platformdaki yapımların yanı sıra post prodüksiyon aşamasında olup bu ve gelecek yıl yayına girecek olanların oyuncu kadrosu ve ekipleri için 1.600’den fazla iş imkânı sağladığı tahmin ediliyor. Bu da Netflix’in 2018’den bu yana Türkiye’deki kreatif ekosistemde 3.300’den fazla kişiye istihdam yarattığını gösteriyor.

Netflix Türk dizileri, Türkiye’deki yaratıcı endüstrilerdeki işler üzerinde olumlu etki yarattığı gibi, Türk kültürüne olan ilgiyi de artırıyor. Sultanahmet Meydanı, Ayasofya, Kapalıçarşı ve Mimar Sinan Türbesi gibi İstanbul’daki birçok ikonik mekan, Netflix Türk dizilerinde yer alırken dünya çapındaki izleyicilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Ek olarak Ayvalık, Gaziantep, Bodrum, Bozcaada, Bursa, Foça, Göbeklitepe, İzmir ve Şanlıurfa da Netflix prodüksiyonlarında ilgi gören lokasyonlar arasına girdi.

Netflix Türk Dizileri, Türk Kültürüne İlgiyi Artırıyor

netflix türk dizileri atiye

İstanbul Ekonomi Araştırması tarafından 2020’de yapılan bir anket, Hakan: Muhafız’ı izleyenlerin, izlemeyenlere göre Türkiye’ye seyahat etme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Örneklem genelinde, Hakan: Muhafız’ı izleyenlerin Türkiye’ye seyahat etmeyi isteme olasılıkları, diziyi izlemeyenlere göre ortalama üç kat daha fazla.

Netflix, Türkiye’deki üretiminin kendi harcamaları üzerindeki ek etkisini değerlendirmek amacıyla araştırmayı bağımsız bir uluslararası danışmanlık şirketi ile yürüttü. Sizin en sevdiğiniz Türk yapımı Netflix dizisi hangisi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bekliyoruz.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol