Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Minecraft Benzeri Oyunlar: En İyilerini Listeledik

Eğer yaratıcı ruhunuz için Minecraft size yetmediyse ve daha fazlasını arıyorsanız sizler için hazırladığımız Minecraft benzeri oyunlar listemiz tam size göre.

Minecraft benzeri oyunlar ile karşınızdayız. Son on yılın en iyi oyunu Minecraft oldu ve bu süreçte tüm yeni nesil oyunculara ve geliştiricilere ilham verdi. Markus “Notch” Persson, temelde sevdiğimiz her şeyi yaratmamıza ve arkadaşlarımızla paylaşmamıza izin veren bloklu, sanal bir dünya yarattı. Arkasındaki küçük stüdyo Mojang, 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınmadan önce on milyonlarca kopya satan kültürel bir fenomen haline geldi.

Yıllar boyunca çok sayıda Minecraft klonu ortaya çıktı ve hiçbiri Minecraft’ın yerini alamadı ancak Minecraft benzeri oyunların bazıları da çok sevildi. Minecraft’ın Vanilya deneyiminin yanı sıra oyuncular, Ender Dragon’u değiştirmekten Thomas The Tank Engine olarak oynamanıza izin vermeye ve hatta tüm oyunu Feed The gibi mod paketleriyle oyunu yeniden tasarlamaya kadar yaratıcı olanaklarını daha da genişleten Minecraft modları ve Minecraft sunucu eklentileri oluşturdu.

Minecraft Benzeri Oyunlar Listesi

Minecraft Benzeri Oyunlar

1- Trove

Trove, alıştığınız tüm kübik karakterleri ve yapı mekaniklerini içeriyor ancak oyun deneyiminizi çeşitlendirmek ve yönlendirmek için ücretsiz MMO oyunlarından bazı yapıları da içerisine ekliyor. Oyuncuların seçebilecekleri çok sayıda sınıf mevcut ve üç farklı zanaatkarlık seçeneği de var. Tüm bu varyasyonların tuhaflıkları, güçlü ve zayıf yönleri ile oyunda muazzam bir çeşitlilik sağlandı.

Minecraft benzeri oyunlar listemizdeki Trove‘da üstesinden gelmeniz için farklı seviyeler var ve bunların her biri zorluk ve ödül bakımından farklılıklara sahip. Endişelenmeyin, bu oyunun ve varyasyonlarının merkezinde aynı craft ve yaratıcılık ruhu korunmuş durumda.

Minecraft Benzeri Oyunlar

2- Roblox

Minecraft benzeri oyunlar dendiğinde ilk akla gelen oyunlardan birisi de Roblox. Minecraft gibi oyunlarla zaman geçirdiyseniz, Roblox’un arkasındaki mekanikler size hemen tanıdık gelecek. David Baszucki’nin oyun oluşturma platformu size yüzlerce saat eğlence sunacak. Bununla birlikte, insanların haritanızda oynadıkları oyunları şekillendirebilmeniz için daha fazla seçenek de mevcut.

Estetiğin biraz farklı olduğunu hemen fark edeceksiniz. Minecraft’taki her şey blok temalı olsa da, Roblox daha çok hayata geçirilmiş Lego gibi. Oyuncular sanal ögeler satın alabilecekleri, satabilecekleri ve oluşturabilecekleri için Roblox’a biraz ekonomi sistemi de mevcut. Hatta kıyafet satın alabilirsiniz ancak bunları satmak için Builders Club üyeliğine ihtiyacınız olacak. Hatta Roblox’a günümüzün en ünlü metaverse evreni de diyebiliriz.

Minecraft Benzeri Oyunlar

3- No Man’s Sky

No Man’s Sky‘ın arkasındaki küçük ekip, birçoğunun orijinal olmasını umduğu rüya oyununu sunmak için büyük çaba sarf etti. Üs kurma, hayatta kalma modu ve 30 saatlik hikaye ekleyen bir dizi genişletme sayesinde artık kusursuz bir oyun haline geldi. Bununla birlikte, en önemli ekleme, çevrimiçi çok oyunculu eklentisi oldu; Bu, birçok insan için No Man’s Sky’ı her zaman olmasını istedikleri oyun haline getirdi.

Peki No Man’s Sky nedir? Minecraft benzeri oyunlar arasında kübik değil biraz daha çizgi film benzeri grafiklere sahip. Daha büyük resme bakarsak, oyun tamamen keşifle ilgili. Evrenin merkezine doğru ilerlerken çok sayıda galaksi ve gezegen arasında kişisel bir yolculuğa çıkıyorsunuz ancak sonunda merkeze ulaşma nihai hedefi, oyunun ne kadarının olduğunu deneyimlemeniz için yalnızca itici güç. Diğer akıllı türlerle tanışabilir, düşman robotlarla karşılaşabilir, uysal yaratıkları belgeleyebilir ve uzay savaşlarına katılabilirsiniz.

Minecraft Benzeri Oyunlar

4- Deep Rock Galactic

Deep Rock Galactic, cevherler ve değerli eşyalar için temel madencilik konseptini benimseyen ve tehlike hissini artırırken onun etrafında bütün bir oyun yarattı. Tabii ki, madencilik Minecraft’ın büyük bir parçası ancak vanilya oynuyorsanız, altın elde etme umuduyla bir dizi tünel kazmaktan biraz daha fazlası yani elmas keşfi mevcut.

Deep Rock Galactic bunu büyük ölçüde genişletti. Tercih ettiğiniz sınıfı seçmenize, üç arkadaşınızla takım kurmanıza ve ardından “galaksideki en düşmanca mağara sistemlerine” dalmanıza olanak tanıdı. Bir madencilik simülatöründen daha fazlası, girdiğiniz her mağaranın prosedürel olarak oluşturulduğu bir birinci şahıs nişancı oyunu. Yani tıpkı Minecraft’ta olduğu gibi, her oynadığınızda yeni bir şey deneyimleyeceksiniz.

Minecraft Benzeri Oyunlar

5- Stardew Valley

Minecraft’ta çiftçilik yapmak en rahatlatıcı aktivitelerden bir tanesi, ta ki bir sürüngen gelip arazinizin büyük bir bölümünü havaya uçurana kadar. Kendinizi sık sık inşaat yapmak ve madencilik yapmak yerine ekinlerinizle ilgilenirken buluyorsanız Stardew Valley tam size göre. Minecraft benzeri oyunlar arasındaki en rahatlatıcı oyun kesinlikle bu.

Büyükbabanızın eski çiftliğini miras almanızla başlayan oyun, karakterinize şehri geride bırakmak için bir neden veriyor ve kahramanımız kırsalda kendi başına yaşamaya çalışıyor. Kişiselleştirilebilir evinizin dışında, üzerinde çalışabileceğiniz, istediğiniz gibi temizleyip geliştirebileceğiniz, çok sayıda ekin ve hayvan için yer açabileceğiniz geniş bir arazi mevcut. Çiftliğinizin dışına çıkmak sizi köylülerle tanışabileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz, balık tutabileceğiniz ve hatta madenciliğe gidebileceğiniz birçok aktiviteniz olacak. Yerlileri tanımak ilişkiler kurar ve sonunda hayatınızın aşkıyla evlenebilirsiniz.

Minecraft Benzeri Oyunlar

6- Terraria

Minecraft benzeri oyunlar listemize eklemezsek olmayacak bir oyun daha. Terraria’yı dahil etmeden böyle bir liste olamaz, değil mi? Bu oyun çıktığı andan itibaren ‘İki Boyutlu Minecraft’ olarak hafızalara kazındı. Bununla birlikte, meselenin gerçeği, oyun bundan çok daha fazlası. Minecraft benzeri oyunlar mobil platformda da mevcut. Terraria’nın mobil versiyonunu da oynayabilirsiniz.

Kendi hedeflerinizi yaratırken konsept nihayetinde aynı; Etkileyici bir konak veya operasyon üssü inşa edin, arazinin uzak noktalarını keşfedin veya zenginlik için yeraltı avcılığının derinliklerine dalın. Daha fazlasını keşfettikçe ve Terraria hakkında daha fazla bilgi edindikçe, oyunda çok daha fazlasının olduğunu hemen keşfedeceksiniz.

Minecraft Benzeri Oyunlar

7- Starbound

Yine Minecraft benzeri oyunlar listemiz içerisindeki Minecraft’a çok benzeyen Starbound, sizi tek başınıza veya arkadaşlarınızla çevrimiçi olarak savaşma, zanaat yapma, inşa etme ve dünyayı keşfetme özgürlüğü ile rastgele oluşturulmuş sonsuz olasılıklı bir dünyaya götürüyor. Bununla birlikte Starbound, üç boyutlu bir Minecraft haritasının etrafında dolaşmak yerine, Terraria benzeri iki boyutlu bir dünyaya sahip.

Arkadaş canlısı uzaylı komşularınızın yanına büyüleyici bir kütük kulübesi inşa ediyor, galakside yağma ve çöpçülük yapıyor veya evrenin en tehlikeli köşelerinde kötü adamları vuruyor olun, Starbound‘un zengin çeşitlilikteki oyununun herkesin Minecraft hayranlarına hitap etmesi garantili bir yapım.

Minecraft Benzeri Oyunlar

8- My Time At Portia

Bu listedeki birkaç oyun gibi, My Time at Portia, ilginç ve canlı bir ülkede kendiniz için yeni bir hayat inşa etmekle ilgili. Buradaki fark, şirin estetiğe rağmen, aslında kıyamet sonrası bir dünyada yaşıyor olmanız. Yine de ekinlerinizle ilgilenecek, hayvanlarınızı yetiştirecek, komşularınızla arkadaş olacak ve yavaş yavaş usta bir inşaatçı olacaksınız.

Yani kıyamet sonrası bir dünya olsa bile her şey kötü ve kasvetli değil. Bununla birlikte, Minecraft’a benzer oyunlar listemizdeki en klon oyunlardan birisi olan bu yapım da birçok kötü yaratık var; Bu yüzden Portia’nın zindanlarını ve antik kalıntılarını ararken güçlü olduğunuzdan ve güçlü durduğunuzdan emin olun. Minecraft benzeri oyunlar mobil platformda da mevcut. My Time At Portia’yı telefonlarınızdan da oynayabilirsiniz.

Minecraft benzeri oyunlar listemizin sonuna geldik. Bu tatlı Minecraft içeriğinden daha fazlasını arıyorsanız; Minecraft Türk Sunucuları Listesi ve Minecraft Cave and Cliffs Güncellemesinin Detayları isimli içeriklerimizi de göz atmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.