Microsoft Store, Üçüncü Taraf Uygulamalara İzin Verecek

Microsoft Store'a ilk entegre olan Amazon ve Epic Games Store olacak.

Microsoft, bugün Windows’ta kendi uygulama mağazasını daha da açarak üçüncü taraf uygulama mağazalarını Microsoft Store’a entegre olmaya davet etti. Önümüzdeki aylarda hem Amazon hem de Epic Games Store’un Microsoft Store’a entegre olacak.

Microsoft Mağaza genel müdürü Giorgio Sardo: “Tıpkı diğer uygulamalarda olduğu gibi, üçüncü taraf mağaza uygulamaları, arama yoluyla veya göz atarak bulunabilecek bir ürün ayrıntı sayfasına sahip olacak, böylece kullanıcılar mağazamızdaki diğer herhangi bir uygulamayla aynı güvenle onu kolayca bulup yükleyebilecek. Bugün, Amazon ve Epic Games’in mağaza uygulamalarını önümüzdeki birkaç ay içinde Microsoft Mağazamıza getireceğini sizlerle paylaşıyoruz ve gelecekte diğer mağazaları da ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Haber, Microsoft’un Microsoft Store’da bazı önemli değişiklikleri duyurmasından aylar sonra geldi. Mağaza yalnızca Windows 11 ve sonunda Windows 10 için elden geçirilmekle kalmayacak geliştiricilerin alternatif ödeme platformları kullanmaları durumunda uygulamalardan elde ettikleri gelirin yüzde 100’ünü elinde tutmasına izin verecek. Tek istisna, bunun oyunlar için geçerli olmaması olacak.

Microsoft Store

Ayrıca, Windows ve cihazların başkanı Panos Panay’ın haziran ayında The Verge‘e Microsoft’un Steam’e ve yeni Windows 11 uygulama mağazasının bir parçası olan diğer üçüncü taraf mağazalara açık olduğunu açıklamasının ardından geldi. Panay, bu yılın başlarında “Mağazaya girdiğinizde, uygulamayı yazdığınızda ve istediğiniz uygulamayı aldığınızda bu deneyimi gerçekten istiyorum” demişti.

Steam henüz listede olmasa da gelecekte belki görebiliriz. Microsoft’un “açık bir platform için açık mağaza” olma taahhüdü, artık tüm üçüncü taraf mağaza uygulamalarının Windows’taki Microsoft Store’da listelenmesine izin verecek. Bu, rakip mağazalardan ayrı uygulamaların ve oyunların keşfedilebilir ve yüklenebilir olacağı anlamına gelmiyor ancak diğer mağazaların uygulamaları arama sonuçlarında listelenecek.

Microsoft Store

Microsoft Store ile Amazon Appstore Birleşecek

Buradaki tek fark, Microsoft’un Amazon ile ortaklığı. Microsoft, Android uygulamalarını Windows 11’e getirecek ve buna Amazon Appstore’u doğrudan Microsoft Store içinden keşfetme ve arama özelliği de dahil olarak yapacak. Bu entegrasyonun bir önizlemesi yakında Windows Insiders için sunulacak.

Microsoft’un daha açık uygulama mağazası ilkeleri, Microsoft’un mağazası üzerinde şimdiden büyük bir etki yarattı. Discord, Zoom, VLC, TeamViewer ve Visual Studio Code gibi popüler uygulamaların tümü artık Microsoft Store’da listelenmeye başladı. Reddit, Wikipedia, TikTok, Tumblr ve daha fazlasından Progresif Web Uygulamaları (PWA) bile mağazaya girdi. Artık herhangi bir tarayıcı Microsoft Store’da da listelenebilecek ve hem Opera hem de Yandex Tarayıcı, Microsoft’un yeni politikalarından yararlanmaya başladı bile.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol