Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, OpenAI Ortaklığını Büyüttü

Microsoft, ChatGPT ile büyük bir ivme yakalayan OpenAI'a tam anlamıyla para akıtmaya başladı.

Microsoft, genişletilmiş bir ortaklığın parçası olarak bir kez daha OpenAI‘a adeta para akıttı. Teknoloji devi, OpenAI teknolojisinin daha geniş kullanımına ve daha güçlü perde arkası desteğine yol açacak “milyarlarca dolarlık” bir yatırım yapacak. İki şirket ayrıntılar konusunda sessiz kalsa da, hem tüketiciye yönelik hem de ticari ürünleri içeren “yeni dijital deneyim kategorileri” göreceğiz.

Devam eden ortaklık ile Microsoft, OpenAI araştırmasını hızlandıran süper bilgisayarlara yaptığı yatırımlar da yapacak. Azure, ürünler, araştırma ve hizmetler için OpenAI’ın tek bulut sağlayıcısı olmaya devam edecek. Mali katkının tam boyutu açıklanmasa da, bir Bloomberg kaynağı teknoloji devinin “birden çok yıl” boyunca 10 milyar dolar yatırım yapacağını ortaya çıkarttı.

Microsoft, ChatGPT’ye Kancayı Taktı

Microsoft ChatGPTye Kancayi Takti

Teknoloji devi, OpenAI’ı ilk olarak 2019’da destekledi ve 2021’de desteklerini arttırdı. New York Times, bu ilk turdan bu yana şirketin “sessizce” ChatGPT’ye 2 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti. Şirketler, işbirliğinin ilk gününden beri fazlasıyla yakınlaştı. Şirket, Azure hizmetine ek olarak, doğal dil programlama ve bir DALL-E 2 grafik tasarım aracı da dahil olmak üzere OpenAI destekli özellikleri piyasaya sürdü.

OpenAI, DALL-E 2 ve popüler ChatGPT botu dahil olmak üzere en iyi bilinen sistemlerini eğitmek için Microsoft’un altyapısını kullanarak üretildi. ChatGPT yakında Azure’a dahil edilecek! ChatGPT’yi Bing’e entegre etmek gibi söylentilere konu olan bazı gelişmelerden söz edilmedi ancak bu genişleme, teknoloji devinin rekabet avantajı elde etmesine yardımcı olacak.

Google’ın ChatGPT‘yi arama motoru işi için bir tehdit olarak gördüğü bildirildi ve telif hakkıyla ilgili endişeler nedeniyle teknolojiyi tam olarak benimseme konusundaki isteksizliğine rağmen dikkatinin çoğunu bir arama sohbet robotuna ve diğer yapay zeka ürünlerine ayırdığı açıklandı. Daha derin OpenAI ortaklığı Bing’i geliştirmese bile Microsoft, Google gibi rakiplerini rotasını değiştirmeye zorlayacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.