Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, Activision Satın Alımında Önemli Adım

Microsoft, Activision Blizzard'ı satın almak için Brezilyalı CADE'den onay aldı. Bununla birlikte, şirket hala diğer birkaç kuruluştan benzer bir hareket için bekleme sürecinde.

Microsoft, Activision Blizzard’ı satın almaya çok yaklaştı. Yayıncıyı satın alma onayı, ülke pazarında yeterli düzeyde rekabeti sağlamakla görevli Brezilya devlet kurumu CADE (İktisadi Savunma İdari Konseyi) tarafından onandı. Ajansın kararı, bu işlemin müşterilerin çıkarlarına zarar vermesi için hiçbir neden görmediği yönünde oldu ve CADE’nin tek umursadığı bu.

Sony bir süredir satın almayı engellemeye çalışıyordu ancak Brezilyalı ajans işinin, müşterilerin çıkarlarının olumsuz etkilenmediği durumlarda şirketleri rekabetten korumak olmadığını açıkladı. Brezilya, Güney Amerika’daki en büyük oyun pazarı olduğundan, CADE’nin kararı önemli. Satın alma işlemi halen Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nde beklemede. Anlaşmaya onay mührünü ilk veren ise Suudi Arabistan oldu.

Microsoft, Activision’ı Almaya Çok Yakın

Microsoft

Microsoft’un bu yılın başlarında Activision Blizzard’ı satın alma planlarını açıkladığını hatırlatalım. Hemen, yayıncı markalarından hangisinin PC ve Xbox konsollarına özel oyunlar olacağı konusunda sorular ortaya çıktı. Şirket, böyle bir hareketin çok fazla oyuncu kaybına neden olacağı için bu kaderin Call of Duty’nin başına gelmeyeceğini garanti etti.

Sony, özellikle Microsoft PS konsollarında yalnızca birkaç yıl için CoD’nin kullanılabilirliğini garanti ettiğinden, bu tür bildirimlere tam olarak inanmadığını açıkladı. Birkaç gün önce PlayStation şefi Jim Ryan’ın Microsoft‘un Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili endişelerini ifade etmek için Avrupa Parlamentosu’na gideceğini duyurmuştu.

Redmond merkezli şirket kendinden emin görünüyor ve Brezilya ajansının kararı, bunu yapmak için iyi nedenleri olduğunu gösteriyor. Yine de, satın almanın üç kuruluştan daha onay alması gerektiği gerçeği de hala masada.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.