Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft Activision Blizzard Birleşmesi 3 Ay Daha Uzadı

Microsoft'un Activision satın alım teklifi uzunca bir süredir ülkelerin rekabet kurumlarından onay almaya çalışıyor. Şimdi ise anlaşma sonucunun üç ay sonra açıklanacağı belirtiliyor.

Microsoft Activision Blizzard anlaşmasının sonuçlanacağı tarih üç ay daha ertelendi. Xbox patronu Phil Spencer “Xbox ve Activision Blizzard’ın birleşme anlaşması 18 Ekim’e ertelendi. Anlaşma başarısız olursa Microsoft fesih ücreti olarak 4.5 milyar dolar tazminat ödeyecek.’‘ dedi. Anlaşmanın önündeki en büyük engel son zamanlarda sıkça gündem olan Federal Ticaret Komisyonu davasıydı.

Şirket, anlaşma için görüşmelere devam etme hakkını kazandı ancak süreç yine de anlaşmayı birkaç hafta geciktirdi. Birleşme, bu yılın başlarında anlaşmayı bloke eden Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından da engellendi. Hem Activision Blizzard hem de Microsoft, CMA’nın kararına itiraz etti ancak tüm taraflar bir anlaşmaya varmaya çalışırken temyiz sürecinin askıya alındığı belirtildi.

Microsoft Dava Sonucu İçin Oldukça Ümitli

Microsoft Activision Blizzard

Microsoft, FTC’nin birleşmeye karşı açtığı davada başarılı olması durumunda anlaşmanın asla gerçekleşmeyebileceğini öne sürmüştü. Spencer, tweet’inde Xbox’ın anlaşma konusunda iyimser olduğunu ve daha fazla oyuncuya daha fazla oyun getirmekten heyecan duyduğunu söyledi. Geçen hafta Xbox, Call of Duty’yi birleşmeden sonraki ilk on yıl boyunca PlayStation’da tutmak için Sony ile bir anlaşma yaptı ve birkaç başarısız teklifin ardından anlaşmaya karşı önemli bir noktayı çözdü.

Geçtiğimiz aylarda şirket, Nintendo’nun yanı sıra çeşitli bulut oyun hizmetleriyle anlaşmalar yaparak oyunlarının dağıtımını artırmak için adımlar attı. FTC aleyhine karar veren mahkeme, bu anlaşmaları önemli bir faktör olarak gördü ancak FTC bu adımların rekabete aykırı endişelerini ele almadığını iddia ediyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.