Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Irkçı Formula 2 Sürücüsü Red Bull Racing Tarafından Kovuldu

Red Bull Racing geliştirme sürücüsü Juri Vips artık Formula 2'de yarışmayacak.

Formula 2 sürücüsü Juri Vips, Twitch’teki bir yayın sırasında sarf ettiği ırkçı söylemlerden sonra Formula 1 yarış takımı Oracle Red Bull Racing ile olan sözleşmesini feshetti.

Yaklaşık bir hafta önce meydana gelen olay, Juri Vips’in Call of Duty: Warzone oynarken ırkçı kelimeler kullanmasıyla gündeme geldi. Başka bir Formula 2 sürücüsü olan Liam Lawson da yayındaydı ancak olaya rahatsız bir şekilde gülmüş gibi görünüyordu. Eurogamer‘a göre yayının ilerleyen saatlerinde Lawson, Vips’ten pembe bir Red Bull şapkası takmasını da istedi. Juri Vips, bu harekete de homofobik bir cevap verdi.

Formula 2 Pilotu Juri Vips Takımından Kovuldu

Formula 2

Takımında şu anda Formula 1 dünya şampiyonu Max Verstappen‘in de bulunduğu Oracle Red Bull Racing, Juri Vips’i soruşturma süresince test ve yedek sürücü programından askıya aldı. Takım bugün Juri Vips ile olan sözleşmesini feshettiğini duyurdu, yani artık Formula 2’de Hitech Grand Prix takımıyla da yarışmayacak. Bu bilgilerin tümü, Formula 1’i sarsan başka bir ırkçı fiyaskonun ardından geldi.

Geçtiğimiz yılın sonlarında kaydedilen bir podcast’ten alınan bir kesit, üç kez F1 şampiyonu olan Nelson Piquet Sr.’nin yedi kez dünya şampiyonu olan Lewis Hamilton’ı tanımlamak için ırkçı hakaretler kullandığını ortaya çıkarmıştı. Hamilton Twitter’da, “Bu tutumlarla çevriliydim ve tüm hayatımda hedef alındım. Öğrenecek çok zamanım oldu. Harekete geçme zamanı geldi.” ifadelerini kullanmıştı.

F1 22 bu hafta PC, Xbox Series X/S, PlayStation 5, Xbox One ve PlayStation 4 için çıkış yapacak. Juri Vips şu anda oyunda Formula 2 listesinin bir parçası olarak yer alıyordu ancak oyundan çıkarılma ihtimali çok yüksek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.