Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

WhatsApp’ta Hareketli Konum Nasıl Yollanır?

WhatsApp'ta hareketli konum seçeneği ne işe yarar ve nasıl gönderilir? Tüm detaylarıyla açıklıyoruz.

WhatsApp’ta hareketli konum nasıl yollanır? Tüm detaylarıyla açıklıyoruz. WhatsApp, hem Statik hem de Hareketli Konumunuzu başkalarıyla Paylaşma seçeneğine sahip. Hem iPhone hem de Android’de WhatsApp’ta hareketli konum yollama adımlarını sizler için derledik.

Yukarıda belirtildiği gibi, WhatsApp, Kişilerinizden herhangi biriyle hem Mevcut veya Statik Konumunuzu hem de Gerçek Zamanlı veya Hareketli Konumunuzu paylaşma seçeneğiniz mevcut. Örneğin, otostop çekiyor ve güven sorunları yaşıyorsanız, güvendiğiniz birisine hareketli konum göndererek nerede olduğunuzu an be an paylaşabilirsiniz.

WhatsApp Hareketli Konum Hangisi?

Hareketli Konum Nasıl Yollanır?

Statik Konumu Paylaşma seçeneği, niyetiniz belirli bir yerde (Ev, Ofis, Alışveriş Merkezi veya Kütüphane) kalmak ve belirli bir yerde sizinle buluşması veya katılması için birini davet etmekse kullanışlı ancak Hareketli konum da eğer sürekli hareket halindeyseniz oldukça faydalı.

WhatsApp’taki “Hareketli Konum Yollama” özelliği, WhatsApp Kişilerinizin konumunu Gerçek zamanlı olarak izlemenize olanak tanır, böylece sizden ne kadar uzakta olduklarını (gerçek zamanlı olarak) görebilirsiniz. Örneğin, herhangi bir aile üyenizden WhatsApp’ta sizinle Canlı Konum Paylaşmasını isteyebilirsiniz, böylece eve gidip geldiklerinde nerede olduklarını bilebilirsiniz.

Benzer şekilde, bir partiye gelirken Canlı konumunuzu bir WhatsApp Grubu ile paylaşabilir ve Grup üyelerinin parti konumuna gerçek zamanlı varışınızı görmelerini sağlayabilirsiniz. Şimdi dilerseniz, hem Android de hem de iOS da hareketli konum nasıl yollanır anlatalım.

WhatsApp’ta Hareketli Konum Nasıl Yollanır?

Hareketli Konum Nasıl Yollanır?

Hareketli konum özelliği, gerçek zamanlı konumunuzu belirli bir süre boyunca bireysel veya grup sohbeti katılımcılarıyla paylaşmanıza olanak tanıyan önemli bir özellik. Hareketli konumunuzu paylaşıp paylaşmayacağınızı ve ne kadar süreyle paylaşacağınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz zaman canlı konumunuzu paylaşmayı durdurabilirsiniz. Peki hareketli konum nasıl yollanır:

1- iPhone’da Hareketli Konum Nasıl Yollanır?

 • iPhone kullanıyorsanız Ayarlar > WhatsApp > Konum‘a gidin ve Her Zaman seçeneğini seçin.
 • Ardından, WhatsApp’ı açın > Hareketli Konum yollamak istediğiniz Kişi veya Grubu seçin. Bir sonraki ekranda, ekranın sol alt köşesinde bulunan Artı düğmesine dokunun.
 • Açılır pencerede, WhatsApp’ın Konumu Paylaşmasına izin verin. Bir sonraki ekranda, Hareketli Konumu Paylaş seçeneğini seçin üzerine dokunun.
 • Yukarı kayar menüde, Hareketli Konumunuzu Paylaşmak istediğiniz Süreyi seçin ve Gönder düğmesine dokunun.
 • Kişiniz şimdi sizden “Başlangıç” ve “Zamana Kadar Canlı” yı gösteren bir Küçük Resim içeren bir mesaj alacak.

Gönderdiğiniz kişi Küçük Resmi açtığında veya Hareketli Konumu Görüntüle seçeneğine dokunduğunda, Kişinizi Gerçek Zamanlı veya Hareketli Konumunuzu açıkça gösteren bir Canlı Haritaya götürecek. Peki, iOS için WhatsApp’tan hareketli konum nasıl atılır? Gelin bakalım:

2- iPhone’da Hareketli Konum Nasıl Yollanır?

 • Android Telefon kullanıyorsanız, Ayarlar > Uygulamalar > WhatsApp > İzinler‘e gidin > Konum‘un yanındaki düğmeyi AÇIK konumuna getirin.
 • Ardından, WhatsApp’ı açın > Hareketli Konumunuzu paylaşmak istediğiniz Kişiyi seçin. Bir sonraki ekranda, ekranın sol alt köşesinde bulunan kırpma Simgesine dokunun.
 • Görüntülenen yukarı kaydırmalı menüde Konum seçeneğine dokunun. Bir sonraki ekranda Hareketli Konumu Paylaş seçeneğini seçin.
 • Sonraki kayar menüde, WhatsApp’ta Hareketli Konumunuzu Paylaşmak istediğiniz süreyi seçin ve Gönder düğmesine dokunun.
 • Kişiniz şimdi sizden “Başlangıç” ve “Zamana Kadar Canlı” yı gösteren bir Küçük Resim içeren bir mesaj alacak.

Kişiniz Küçük Resmi açtığında veya Hareketli Konumu Görüntüle seçeneğine dokunduğunda, Kişinizi Gerçek Zamanlı veya Hareketli Konumunuzu açıkça gösteren bir Canlı Haritaya götürecek.

WhatsApp’ta Hareketli Konum Yollama Güvenli mi?

Hareketli Konum Nasıl Yollanır?

Hareketli konum nasıl yollanır sorusunun cevabını verdik, peki bu işlem güvenli mi? WhatsApp Hareketli Konum yollama özelliği doğası gereği geçici, gerçek zamanlı konumunuzu 15 dakika, 1 saat ve 8 saat boyunca başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Belirlenen süre sona erdikten sonra, WhatsApp Hareketli Konumunuzu paylaşmayı otomatik olarak durduracak.

Ayrıca, Hareketli Konumunuzu Kişinizle paylaşmayı istediğiniz zaman manuel olarak durdurabilirsiniz. WhatsApp‘a göre Hareketli Konum paylaşma özelliği, uçtan uca şifreleme ile güvence altına alınır ve yalnızca konumunuzu paylaştığınız kişilerin konumunuzu görmesine izin verir. Whatsapp’tan hareketli konum nasıl atılır sorusu hakkında soru işaretiniz kalmadığını umuyoruz.

Durdurulduğunda veya süresi dolduğunda, canlı konumunuz artık paylaşılmaz. Canlı konumunuzu paylaştığınız kişiler, paylaştığınız konumu statik küçük resim olarak görmeye devam edecek ve en son güncellenen konumunuzu görmek için resme dokunabilecek.

 • Telefonunuzun Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > WhatsApp > Asla seçeneğine giderek WhatsApp için konum izinlerini istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, telefonunuzun Ayarlar > WhatsApp > Konum > Asla seçeneğine gidin.

Bunun yanı sıra, WhatsApp’ta görüldü atmadan mesaj atmak için bu içeriğimize, 1 sene öncesinde sildiğiniz mesajları geri getirmek için bu içeriğimize, süreli mesajlar hakkında her detaya ulaşmak için bu içeriğimize göz atabilirsiniz!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.