Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

WhatsApp Süreli Mesaj Nedir, Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Bu yazımızda, ülkemizde kullanıma sunulan WhatsApp süreli mesajın ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kapatılabileceğini basit bir şekilde anlatacağız.

İlk olarak 2021’in sonlarında yayınlanan WhatsApp süreli mesaj, nihayet ülkemizde de kullanıma sunuldu. Peki, WhatsApp süreli mesaj nedir? Temelde gizlilik odaklı olan bu özellik, yalnız bir defa görüntülenebilen ve sonrasında kendiliğinden kaybolan mesajlar göndermenizi sağlıyor. İleti zamanını manuel olarak ayarlayamadığınız gibi, mesaj başına yalnızca bir fotoğraf veya video gönderebiliyorsunuz.

Ayrıca süreli mesajın silindiğine dair bir uyarı da alınmıyor. WhatsApp süreli mesajın bir diğer özelliği ise gönderdiğiniz tüm mesajların 24 saat, 7 gün veya 90 gün içinde otomatik olarak silinmesidir. Bu sayede sohbet pencereleriniz sizin belirlediğiniz sürenin dolmasıyla temizlenecektir. Fakat bu özelliği bir sohbet için etkileştirmeniz halinde, ilgili konuşmada hangi mesajların kalıcı olacağını seçemezsiniz.

Bununla birlikte WhatsApp kaybolan mesajlar özelliğinin bazı sınırlamaları da bulunuyor. Örneğin; geçici bir mesaja verdiğiniz yanıtlar silinmez. Ayrıca bu mesajlar diğerleri gibi yedeklenir. WhatsApp’ta kaybolan mesaj göndermek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

WhatsApp Süreli Mesaj Gönderme

whatsapp kaybolan mesajlar

WhatsApp’ta iki şekilde süreli mesaj gönderebilirsiniz. Yalnızca bir kez görüntülenebilen mesajlar sadece medya dosyaları için geçerli. Fakat bir sohbet için 24 saat, 7 gün ve 90 gün süreli mesajları etkinleştirmeniz halinde istediğiniz her türlü iletiyi gönderebilirsiniz. Öncelikle bir kez görüntülendikten sonra kaybolan mesajları nasıl gönderebileceğinize bakalım.

Bir sohbete girin ve metin kutusunun yanındaki kamera simgesine tıklayın. Ardından galerinizden bir fotoğraf seçin veya anlık olarak bir tane çekin. Daha sonra 1 ibaresine tıklayın. Söz konusu medya, alıcı tarafından bir kez açıldıktan sonra otomatik olarak kaybolacaktır.

WhatsApp Süreli Mesaj Nasıl Açılır ve Kapatılır?

whatsapp süreli mesaj

Bir sohbette kaybolan mesajları etkinleştirmek son derece kolaydır. Öncelikle ilgili sohbete girin. Üst tarafta yer alan kişi ismine tıklayın. Daha sonra Süreli Mesajlar seçeneğine basarak, gönderdiğiniz mesajların ne kadar sürede silineceğini seçin. WhatsApp süreli mesaj kapatma işlemini de yine aynı menüden gerçekleştirebilirsiniz.

WhatsApp Kaybolan Mesajlar Neden Kullanılabilir?

whatsapp süreli mesaj kapatma

Süreli mesajlar farklı durumlarda kullanılabilir. Örneğin:

  1. Bir işletmeniz varsa ve WhatsApp üzerinden üçüncü taraf araçlar vasıtasıyla müşteri hizmeti desteği sunuyorsanız, müşterinin hassas kişisel bilgilerini paylaştığı sohbetleri otomatik olarak silmek için kaybolan mesajları kullanabilirsiniz.
  2. Kalıcı olmasını istemediğiniz bilgileri içeren özel sohbetler gerçekleştirmek amacıyla tercih edebilirsiniz.
  3. Bulunduğunuz gruptaki sohbet güvenliğini sağlamak amacıyla mesajları 24 saat veya 7 gün sonra silinecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
  4. WhatsApp’taki sohbetlerinizi temiz tutmak için süreli mesajlar kullanabilirsiniz.

WhatsApp süreli mesajlar hakkındaki tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.