Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google Stadia Nedir, Ne İşe Yarar?

Oyun dünyasında büyük yankı uyandıran Google Stadia nedir, neler vadediyor?

GDC 2019 etkinliği esnasında Google yeni oyun stream – yayın servisi olan Stadia’nın duyurusunu yaptı. Stadia, aslında geçtiğimiz yılın Google’ın devreye soktuğu Project Stream’in evrim geçirmiş sürümü. Diğer bir deyişle bu yeni bir konsol donanımı değil. Bir stream servisi olan Stadia için aynı zamanda Google yeni bir video da yayınladı ve aşağıdan izlemeniz mümkün. Peki Google Stadia nedir? İşte Google Stadia fiyatı, Google Stadia özellikleri ve diğer ayrıntılar:

Google stadia nedir ne ise yarar 1

Google Stadia Nedir?

Google Stadia, PC ve Android telefonlardan tutun Google’ın kendi Chromecast cihazlarına kadar pek çok platformda çalışabilecek. Bu stream servisinde Android, iOS ve Windows işletim sistemleri desteklenecek. Buna rağmen henüz konsol oyunlarının desteklenip desteklenmeyeceği açıklanmadı. Çünkü eğer konsol oyunları yer almayacaksa, Stadia için bir başka PC oyun stream servisi diyebiliriz ve beklendiği kadar büyük etki yaratmayabilir.

Yani şimdilik Google Stadia’da Xbox One ya da PlayStation 4 oyunlarının olup olmayacağını bilmiyoruz. Aynı zamanda bu platformlardaki oyunlarda PC oyuncularının klavye-mouse kullanıp kullanamayacağı da henüz meçhul.

Google Stadia Özellikleri

Google Stadia’da HDR desteği yer alacak ve oyunları 4K çözünürlükte, 60fps kare oranıyla oynayabileceğiz. Aynı zamanda oyuncular 8K çözünürlük ve 120fps’ye kadar stream yapabilecek. Yanlış duymadınız! 8K çözünürlük her ne kadar ekran teknolojisinde henüz yayılmış olmasa da, Stadia bunu destekleyecek.

Stadia Linux ve Vulkan kullanacak, aynı zamanda yeni bir AMD ekran kartının gücünü kullanacak. 10.7 Teraflop sunan bu sistem, hem Xbox One X, hem de PS4 Pro’dan daha güçlü olacak. Bilindiği gibi PS4 Pro’da 4.2 Teraflop, Xbox One X’de ise 6 Teraflop yer alıyor.

Google aynı zamanda Stadia için yeni kontrolcülerini de tanıttı ve renk farklılıkları olsa da, tamamının tasarımı PS4 kollarını andırıyor diyebiliriz. Daha doğrusu PS4 Dualshock ile Xbox One kontrolcülerinin karışımı gibi de duruyor.

Google stadia nedir ne ise yarar 2

Google Stadia Oyunları

Google, Stadia platformunda birinci parti oyunlarla karşımıza çıkacak, yani kendi özel oyunlarını sunacak. Her ne kadar şimdilik detaylı bilgi verilmese de, yaz aylarında daha çok şey öğreneceeğiz. Bunun yanında hâli hazırda bilinen ilk Stadia oyunları ise Assassin’s Creed Odyssey ile Doom Eternal olacak.

Google Stadia ilk çıkışını bu yıl yapacak fakat bütün ülkelerde yer almayacak.

https://youtu.be/AffodEEF4ho

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.