Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google, Stadia Kontrolcüsü İçin Bluetooth Güncellemesi Yayınladı

Google Stadia'nın fişi çekildi ancak başarısız bulut tabanlı konsolun kontrolcüsü, Bluetooth bağlantısını etkinleştiren yeni bir güncelleme ile hayatına devam edecek.

Daha geçen hafta Google, platformun kapanmasından önce Stadia kontrolcülerine Bluetooth desteği ekleyeceğini duyurdu. Bugün ise şirket, kontrol cihazının Wi-Fi bağlantısını devre dışı bırakacak ve bunun yerine Bluetooth Low Energy (BLE) bağlantısını etkinleştirecek bir aracı paylaşarak sözünü tuttu.

Google, güncelleme için yeni bir web sayfası oluşturarak kullanıcılara yeni çıkan aracın nasıl kullanılacağına dair net talimatlar verdi. Google, Bluetooth’a geçiş yapıldıktan sonra Wi-Fi bağlantısı kullanmaya geri dönemeyeceğiniz konusunda uyardı. Ayrıca, güncellemenin 31 Aralık 2023’e kadar mevcut olacağını da açıkça belirtildi. Dolayısıyla, üzerinde düşünmeniz gerekirse biraz, fazladan zamanınız olacak.

Stadia Kontrolcüsü Hayatına Devam Edecek

Stadia

Diğer ayrıntılara gelince, Google’ın süreci açıklayan ve SSS bölümüyle çok çeşitli soruları ele alan özel bir destek sayfası da mevcut. Şirket, kontrolcüyü ve Bluetooth işlevselliğini test etmiş olsa da, her yapılandırmayla uyumlu olacağına dair söz vermedi. Temel bir kılavuz olarak, Stadia kontrolcüsünün Windows 10 ve 11, macOS, ChromeOS ve Android ile uyumlu olması gerektiğini belirtti.

USB üzerinden bilgisayara veya uyumlu başka bir cihaza bağlanan kumandayı kullanmak isteyenler kullanabilir ve güncelleme gerektirmez. Belki de Bluetooth modunu etkinleştirmenin en büyük uyarılarından biri, kullanıcıların bağlı cihazdan gelen sesi dinlemek için doğrudan kontrol cihazına kulaklık takma yeteneğini kaybedecek olmaları diyebiliriz. Ayrıca, yakalama ve Google Asistan düğmeleri de artık atanan işlevleri yerine getiremeyecek.

Google, kontrolcüyü güncellemeyi mümkün olduğunca kolaylaştırsa da, işleme başlamadan önce tüm ayrıntıları tam olarak gözden geçirdiğinizden emin olun. Şirketin, güncellemenizin sorunsuz geçmemesi durumunda ortaya konan bazı sorun giderme ipuçları mevcut. Stadia resmi olarak Türkiye’de satılmamış olsa da, kontrolcüyü bir şekilde edindiyseniz, kullanmaya devam edebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.