Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

God of War Ragnarok Yazarı, Angrboda Tartışmasına Yanıt Verdi

God of War Ragnarok'un senaristi, oyunda mevcut olduğu iddia edilen siyasi doğruluk suçlamalarına yanıt verdi ve bazı oyuncuların öfkesinin mantıksız olduğunu iddia etti.

God of War Ragnarok‘un ilk fragmanı çok fazla tartışmaya yol açtı. Duyuru çoğunlukla olumlu karşılandı, ancak bazı hayal kırıklığı yaratan sesler de vardı. Bazı oyuncular, Marvel çizgi romanları tarafından popüler hale getirilen Asgard tanrısı vizyonuyla aynı fikirde olmayan Thor’un görünümünden şikayet etti. Diğerleri ise yaratıcıları aşırı politik doğruculukla suçlamaya başladı.

Bu tür imaların nedeni, oyunun fragmanının son sahnelerinde ortaya çıkan Angrboda’nın görüntüsüydü. Karakter, Loki’nin üç çocuğunu doğuran bir devdi. İnsan olmamasına rağmen (Jötunn ırkına mensup), bazı oyuncular, karakterin derisinin standart bir Avrupalınınkinden farklı olmasının uygunsuz olduğunu düşündü. Bunun üzerine oyunun senaristi, şikayetlerine Twitter üzerinden yanıt vermeye karar verdi.

God of War Ragnarok

God of War Ragnarok Politik Doğruculuk mu Yaptı?

God of War Ragnarok‘un yazarı Matt Sophos, iddiaların hiçbir anlam ifade etmediğini söyledi. Öfkeli hayranlar, İskandinav mitolojisine sözde bağlılıkla düşünme tarzlarını haklı çıkarmaya çalışıtı ancak senaryo yazarı, God of War’ın İskandinav tanrılarının hikayelerini anlatan orijinal eserlerle genellikle çok az ortak noktası olduğuna dikkat çekti. Sonraki gönderilerinde, hikayelerden bilinen bireysel karakterlerin resimlerini oyunda sunulanlarla karşılaştırdı.

Örnek olarak, oyunda mavi tenli ve Teksaslı aksanıyla konuşan efsanevi cüce demirci Brok’u verdi. Mimir’e ise Shakespeare’in oyunlarından birinden esinlenen İskoç bir karakter verildi.

Matt Sophos, “yarı dev, çeyrek adam, çeyrek Yunan yarı tanrısı” olarak tanımladığı Loki’nin kendisine de dikkat çekti. Sonunda, senarist God of War davasında orijinali ile tutarlılığı tartışmanın anlamsız olduğunu belirtti.

Sophos ayrıca, Angrboda için herhangi bir “ırk değişikliğinden” bahsetmenin, karakterin gerçekte kim olduğuna dair bir yanlış anlaşılmayı içerdiğine dikkat çekti. Sonuçta o bir insan değil, bir dev. Fantastik karakterler alanında, ten rengi gibi konuların yaratıcılar için hiçbir anlamı yok.

Yaratıcıları politik doğruculuk ve kaynak materyale saygısızlıkla suçlayan oyuncular kapsamlı bir cevap aldı. Bununla birlikte o öfkeli seslerin, geliştiricilerin yaklaşımıyla aynı fikirde olacakları şüpheli.

God of War Ragnarok tartışmaları kısmında siz hangi noktadasınız? Sizce geliştirici ekip mi haklı yoksa oyuncular öfkelenmekte haklı mı? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

2 Yorum

 1. güya haber yazıyosun haberci dediğin tarafsız olur sen fazlasıyla taraflısın zenci buz devi mi olur tabiki isyan edenler haklı madem kullanıyosun mitolojiyi düzgün kullan

  0
  0
  Cevap
  • Merhaba. Haberde geçen söylemlerin neredeyse hepsi (içerikte de belirttiğim gibi) God of War Ragnarok‘un yazarı Matt Sophos’a ait. Benim herhangi bir yorumum mevcut değil. Ben memnuniyetsizlik yaşayan oyuncuların iddiaları ile yazarın kapsamlı cevabını eksiksiz bir şekilde aktarmaya çalıştım. Ancak eleştirinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.

   0
   0
   Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.