Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Genshin Impact Türkçe Sürüm Röportajı

Sevilen aksiyon rol yapma oyunu Genshin Impact, uzun zamandır beklenen Türkçe dil desteğine nihayet kavuştu. Biz de bu vesileyle geliştirici HoYoverse ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Turkmmo olarak Genshin Impact ekibiyle yaptığımız özel röportajın tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Teyvat isimli fantastik bir dünyada geçen Genshin Impact, heyecan verici bir aksiyon savaş sistemini açık dünya RPG ve gacha mekanikleriyle birleştiriyor. Geliştirici ve yayıncı HoYoverse tarafından Eylül 2020’de piyasaya sürülen oyun, zaman içerisinde en iyi anime temalı açık dünya aksiyon rol yapma oyunlarından biri olduğunu kanıtladı.

Merkezi Çin’de bulunan HoYoverse (eski adıyla miHoYo), 2012 yılında Shanghai Jiao Tong Üniversitesi’nden mezun üç öğrenci tarafından kurulmuş bağımsız bir oyun şirketi. Genshin Impact, temel olarak 2018’den beri devam eden aynı adlı mangaya dayanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geniş bir oyuncu tabanına sahip olan RPG, 7 Aralık’ta yayınlanan 3.3 sürümüyle çok beklenen Türkçe dil desteğine resmen kavuştu.

Turkmmo, kapsamlı bir lokalizasyondan geçen Genshin Impact’in Türkiye’deki planlarına ve oyunun yaratılma sürecine dair daha fazla bilgi edinmek için yakın zamanda HoYoverse’teki geliştirme ekibiyle röportaj yapma fırsatı buldu. Onlar da tüm sorularımıza samimiyetle cevap vererek büyük bir nezaket gösterdiler. HoYoverse ile yaptığımız röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz.

hoyoverse genshin

Genshin Impact kendi türünde Türkiye’nin en çok oynanan oyunlarından biri. Oyuncular uzun zamandır bekledikleri Türkçe dil desteğine 3.3 sürümüyle sonunda kavuşacak. Yerelleştirme çalışması yapmanızda etkili olan ana faktörler neler oldu? Türkiye’den gelen talepler bunda belirleyici oldu mu?

Öncelikle, Türkçe konuşan tüm oyuncularımıza gösterdikleri ilgi ve destekten ötürü teşekkür ederiz. Çok sayıda Türkçe konuşan oyuncunun oyunla ilgilendiğini fark ettik. Henüz yerelleştirmesini yapmadığımız bölgeler arasında, Türkçe konuşan topluluk en büyük ve en enerjik topluluk olarak öne çıktı. Türkçe dil seçeneğinin eklenmesiyle birlikte daha fazla oyuncunun bu devasa fantastik dünyayı kendi ana dilinde keşfetmelerini umuyoruz.

Genshin Impact’i yerelleştirmek ne kadar sürdü? Karşılaştığınız zorluklar nelerdi ve hangi kriterleri dikkate aldınız?

Yerelleştirmenin nihai hedefi sürükleyiciliği geliştirmektir böylece farklı geçmişlerden ve dillerden gelen oyuncular aynı içeriği ve bağlamı deneyimleyebilir. Bu nedenle, terimleri çevirirken oyunun bağlamına, etimolojisine ve hedef dilin yapısına göre farklı yaklaşımlar edinebilmemiz gerekir. Uygun kararı nasıl vereceğimiz ve bunu en mükemmel şekilde nasıl hayata geçireceğimiz hâlâ en büyük zorluklardan biri olarak karşımızda duruyor.

Türkçe dili yerelleştirmesine 2021’nin sonunda başladık ve yeni güncellemelerle birlikte çevrilmesi gereken büyük miktarda içerik, yerelleştirme uzmanlarımızın sırtına yüklenmiş oldu. Bu sebeple, sınırlı süre içinde mükemmelliği hedefleyerek kaliteli bir çeviri sunmak yüzleşmemiz gereken bir başka zorluk oldu.

Hâlâ geliştirmemiz gereken çok şey var. Bu yüzden hem Türkçe, Çince ve İngilizce dillerini uzmanlık seviyesinde konuşabilen hem de kendi kültürüne vakıf olan yeni yetenekler aramaya devam ediyoruz.

genshin impact türkçe

HoYoverse’ün Türkiye’de bir hayran buluşmasına ev sahipliği yapma şansı var mı?

Çevrimdışı etkinlikler, yerli oyuncularla olan dostane ilişkimizi onurlandırmak ve neşeli anılar biriktirmek için önemli bir yöntemdir. Bu yıl 9 Aralık Cuma günü 19:00 ile 20:00 arasında İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Salacak’ta 300 drone ile gerçekleştirilecek olan bir ışık gösterisi düzenleyeceğiz. İzleyiciler gösteriyi şu noktalardan izleyebilecek: Üsküdar sahili, Sarayburnu, Cihangir, Beşiktaş sahili, Ortaköy sahili ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü.

Genshin Impact, sürekli olarak genişleyen karakter kadrosuyla ikinci yılına giriyor. Yeni karakterler geldikçe eski karakterler arka planda kalabilir. İlgiyi taze tutmak için eski karakterleri canlandırmak için bir planınız var mı?

Eğer bir karakter yalnızca sayısal değerleri üzerinden değerlendirilirse elbette bu bir sorun demektir. Fakat Genshin Impact’te oyunu oynayış yöntemi, karakterlerin ne kadar güçlü olduklarından daha önemli. Bu yüzden, yeni savaş alanlarının, yeni mücadele seviyelerinin, hatta yeni takım stratejilerinin mevcut içeriklere yeni bir soluk getirme potansiyeli vardır.

Teyvat dünyası genişlemeye devam ediyor ve oyunculara her gün tamamlamaları gereken çok daha fazla zorluk sunuyor. Oyuncuların Genshin’de daha fazla zaman geçirmesinin yollarını arıyor musunuz?

Canlı hizmet oyunları arasında, ikinci yılındaki Genshin Impact oyuncular üzerinde en az baskı oluşturan oyunlardan biridir. Biz tutkulu oyunculardan oluşan bir ekibiz ve yoğun geçen bir işin ardından rahatlatıcı ve kontrollü bir oyun deneyiminin ne kadar keyifli olduğunu biliyoruz.

Genshin Impact, oyuncuların kısa sürede bitirmesini gerektirmeyen büyük miktarda tek oyunculu mod içeriği sunar. Ayrıca, oyundaki ilerlemeni diğer oyuncularla karşılaştırman ve yarıştırman gerekmez. Günlük oyunlar görece hafif seviyeli olacak şekilde ayarlanmıştır. Zorluk dereceleri olan mücadelelerde bile en çok ödülü görece düşük zorluk seviyelerine yerleştiriyoruz.

Gelecekte, oyunculara daha eğlenceli içerikler sağlamak için yeni oyun modları ve zorluklar tasarlamaya devam edeceğiz. Oyun tasarlama sürecinde bu her zaman bağlı kaldığımız bir prensiptir.

genshin impact türkçe sürüm

Genshin Impact’in hikayesi boyunca çok sayıda oyun içi ara sahne yer alıyor. Bunların nasıl yaratıldığı hakkında bize daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Diğer içeriklere benzer şekilde, ara sahneler de departmanlar arası ekip çalışmasının bir sonucudur. Ve gelecekte, işin perde arkasıyla alakalı daha fazla hikaye paylaşabiliriz.

Genshin Impact’in karakter tasarımı gerçekten harika. Her biri benzersiz ve çok karizmatik. Karakterlerin yaratım süreci hakkında bizi bilgilendirir misiniz? Nelerden ilham aldınız?

Bir karakter yaratmak, ekibimizdeki farklı departmanların çabalarının ortak bir ürünüdür. Yaratım sürecinde farklı ekip üyelerinin ortaya koyduğu fikirlere tamamen saygı duyarız ve karakteri tasarlarken defalarca gözden geçirip üzerinde oynamalar yaparız.

Genellikle, bir karakterin oyuncu üzerinde bıraktığı ilk izlenim karakterin görünümüyle ilgilidir. Ve bir karakterin görünümü Yaratıcı Konsept & Yazar Ekibi ile sanat ekibinin yaptığı iş birliği sonucunda tasarlanır.

Arka plan hikayeleri, konsept, karakterin görünümü, animasyonlar, özel efektler, oyun tasarımı ve seslendirme ekibi bazı özellikleri öne çıkararak karakteri daha canlı ve ayrıntılı hale getirir ve ilgi çekici bir oynanış tarzı geliştirir. Tüm bu sürecin tamamlanması birkaç ayı bulur, bazen daha uzun da sürebilir.

3.0 sürümünden başlayarak güncelleme döngüsünün kısaltığına şahit olduk. Bu konuda bir değişiklik olacak mı? Srüm uzunluklarının kısalması oyun ve içerik kalitesinde bir farklılığa yol açabilir mi?

Kısalan güncelleme döngüleri, oyunun oynanışını ya da güncelleme içeriğinin kalitesini etkilemez. Ayrıca 3.3 Sürümü altı ay sürecektir.

genshin impact türkçe dil desteği

Genshin Impact’in sanat tarzı The Legend of Zelda: Breath of the Wild’a çok benziyor. Zaten sizler de Zelda’nın ilham kaynaklarınızdan biri olduğunu söylemiştiniz. Genshin Impact, oynanış açısından türündeki diğer oyunlardan nasıl ayrılıyor?

Genshin Impact, yedi büyük ulustan ve çeşitli oyun stillerinden oluşan bir açık dünya macera oyunudur. Düzenli güncellemelerle birlikte oyuna daha fazla yer, karakter, hikaye ve oyun modu eklenmeye devam etmektedir. Daha fazla oyuncunun bu devasa açık dünyayı keşfetmesini ve tadına varmasını, böylece kendi oyun stilini bulmasını umuyoruz.

Örneğin bazı oyuncular yeni yerler keşfetmeyi ve manzaraların tadını çıkarmayı tercih ederken bazıları da Element tabanlı savaşlara ağırlık vermeyi tercih edebilir. Kimileri hikayelere ve karakterlere daha fazla vakit harcarken kimileri günde birkaç el kart oyunu oynamaktan keyif alabilir. Oyunculara daha çeşitli oyun modları ve eğlence anlayışı sunmaya çalışıyoruz.

Teyvat dünyasının inşa ederken iham aldığınız efsanevi karakterler ve yaratıklar gibi belirli tarihsel veya ruhani temalar var mı?

Genshin Impact tamamen kurgusal bir fantastik dünya tasarlar ancak kaçınılmaz olarak insan yaratılışına dair bazı referansları da içerir. Bunun iyi bir örneği bölge tasarımlarında görülebilir. Her Teyvat bölgesinin tasarımı belirli temaların ve anahtar kelimelerin etrafında şekillenir.

Ekibimiz tasarım için başlangıç noktası olarak bu temaları ve anahtar kelimeleri bazı referanslarla eşleştirmeye çalışır. Genshin Impact’in hikaye yönü ile coğrafi ve kültürel yapısını birleştirerek, nihai sonucun ve sunulan içeriğin bir bütün olarak Genshin Impact’in benzersiz dünyasıyla uyumlu olması için bu referansları parçalarına ayırıp yeniden yaratıyoruz.

Son olarak, Türk oyuncular neden Genshin Impact’i denemeli? Onları heyecanlandıracak ve teşvik edecek birkaç cümle söyleyebilir misiniz?

Tüm Teyvat dünyası ve içinde geçen tüm hikayeler sadece sana aittir ve bu durum tüm oyuncular için geçerlidir. Farklı ulusları ve kültürleri keşfedebilir, Element temelli savaş sanatında ustalaşabilir, farklı karakterlerle ve oyuncularla bağ kurabilir ve bu dünyanın gizemlerini ortaya çıkarabilirsin. Dünya, kapılarını asil yürekli olanlara açar.

Genshin Impact şu anda PC, iOS, Android, PS4 ve PS5 platformunda mevcut. Oynaması ücretsiz olan RPG’yi bu sayfadan indirip tamamen Türkçe olarak deneyimleyebilirsiniz. Bilgisayarım oyunu kaldırır mı diye merak edenler Genshin Impact sistem gereksinimleri listemize göz atabilirler.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.