Fortnite

MMORPG
Takip Et
9.4

Mükemmel

7.9

Kullanıcı

Fortnite, GeForce Now Üzerinden iOS Cihazlarda Oynanabilecek

Apple ve Epic Games arasındaki anlaşmazlık sonucu App Store'dan kaldırılan Fortnite, streaming oyun platformu GeForce Now üzerinden iOS cihazlara geri dönüyor.

Apple, Epic Games tarafından geliştirilen battle royale oyunu Fortnite‘ı yasakladığı için iPhone kullanıcıları oyuna bir süredir erişemiyorlar. Fakat streaming oyun platformu GeForce Now sayesinde bu durum yakında değişecek gibi görünüyor.

Epic ve NVIDIA arasındaki işbirliği, Fortnite’ın GeForce Now kullanılarak Safari mobil tarayıcısı üzerinden oynanabilmesine imkan tanıyacak. Kapalı beta testi önümüzde hafta başlayacak ve yalnızca bulut oyun platformunun abonelerine açık olacak.

Fortnite, iOS’e Geri Dönüyor

fortnite geforce now

NVIDIA, Fortnite’a dokunmatik tabanlı kontrol özelliği kazandırmak için Epic ile birlikte çalıştı. Dokunmatik kontroller daha önce Fortnite’ın mobil versiyonunda da vardı, ancak yeni sürüm sayesinde hit battle royale oyununu bulut üzerinden yayınlamak daha kolay olacak.

Fortnite, Ağustos 2020’den beri App Store‘da bulunmuyor. Epic, Apple’ın yüzde 30’luk komisyonunu atlamak için kendi ödeme sistemini başlatmıştı, ancak Apple bunun hizmet şartlarını ihlal ettiğini söylemişti. İki Amerikalı şirketin restleşmesi, battle royale oyununun iOS cihazlardan kaldırılmasına kadar gitti.

apple epic

Apple ve Epic Games arasındaki davada, Apple’ın uygulama geliştiricilerinin kendi satın alma mekanizmalarını kullanmasını engelleyemeyeceği kararı verilmişti. Bununla birlikte yargıç, Epic ve Apple arasındaki App Store sözleşmesinin geçerli ve uygulanabilir olduğuna ve Epic’in bilerek bozduğu için Apple’ın sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olduğuna hükmetti.

Bu arada Google’ın da aynı sebepten ötürü Fortnite’ı Play Store’dan kaldırdığını belirtelim, ancak Android kullanıcıları oyunu Epic Games uygulaması aracılığıyla indirebiliyorlar. Anlaşmazlığın devam ettiği göz önüne alındığında, Apple’ın GeForce Now hamlesine izin verip vermeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol