Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple App Store Geliştiricilerinin Dudak Uçuklatan Kazancı

Apple, mağazanın açılmasından bu yana App Store geliştiricilerinin 260 milyar dolardan fazla kazandığını açıkladı. Geliştiricilerin kazançları sadece 2021 yılında yaklaşık 60 milyar dolar oldu.

Apple’ın pazartesi günkü basın açıklamasına göre Apple App Store geliştiricileri, mağazanın 2008’de piyasaya sürülmesinden bu yana 260 milyar dolardan fazla kazandı. Apple, geçtiğimiz senenin ocak ayında geliştiricilerin App Store’un piyasaya sürülmesinden bu yana 200 milyar dolardan fazla kazandığını söyledi.

Bu nedenle pazartesi günü paylaşılan yeni rakam, geliştiricilerin 2021’de 60 milyar dolar kazandığını gösterdi. iPhone üreticisi ayrıca Noel Arifesi ile Yeni Yıl arasında Apple App Store’a yapılan harcamaların 2021’de (tam olarak ne olabileceğini belirtmese de) çift haneli bir miktarda büyüdüğünü de belirtti.

Apple App Store Geliştiricileri Mutsuz

Apple App Store

Yeni rakamlar Apple App Store‘un büyük bir para kazanmaya devam ettiğini gösterirken, geliştiricilerin mağaza ile ilgili mutsuzluğu şu anda yüksek. Pek çok geliştirici, kısıtlayıcı mağaza politikalarından, özellikle de Apple’ın birçok işlemden aldığı yüzde 30’luk kesintiyi sorun etti. Apple, App Store üzerinde Fortnite yapımcısı Epic Games ile yasal bir anlaşmazlığa karışmış durumda.

Apple, Epic Games ile olan mahkemesinin kararından tartışmalı bir şekilde iyi çıkmasına rağmen, bu karar beklemeye alındı; Yani Apple, geliştiricilerin müşterileri şu an için App Store dışındaki alternatif ödeme sistemlerine yönlendirmesine izin vermek zorunda kalmayacak.

Apple’ın Abonelik Politikası İşe Yaradı

Apple App Store

Pazartesi günkü basın bülteninde ilk olarak ekim ayı kazançları sırasında paylaşılan bir istatistik de yer aldı; Geliştiricilerin ve Apple’ın hizmetlerine 745 milyondan fazla ücretli abonelik mevcut. Son yıllarda Apple, hizmet teklifleri listesine News Plus, Fitness Plus ve Apple TV Plus gibi yeni premium hizmetleri ekledi.

Ekim kazançları sırasında bildirilen hizmet gelirleri için tüm zamanların en yüksek seviyesi göz önüne alındığında, strateji işe yarıyor gibi görünüyor ancak bu 745 milyonda Apple’ın kendi hizmetlerine kaç aboneliğin sayıldığı belli değil.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.