Farming Simulator 19 İlk Bakış

Farming Simulator 19 ile çiftçilik dünyasına dalın.

Geçmişten bugüne çok sayıda çiftçilik temalı oyun oynadım ve bu bazen bana suçluluk duygusu da yaşattı. Yıllar içinde Harvest Moon, Rune Factory, Stardew Valley gibi pek çok yapımı denedim. Farming Simulator 19 ise biraz daha farklı bir oyun ve daha çok gerçekçi yapısıyla dikkat çekiyor. En büyük farkı ise çok daha derin, özelleştirilebilir bir çiftçilik deneyimi sunması.

Farming Simulator 19’da tahmin edeceğiniz gibi herhangi bir hikaye modu bulunmuyor. Dolayısıyla kendi alternatif hikayenizi kendiniz yazıyorsunuz ve oyun bu amaçla hizmet ediyor. Sadece bir çiftçisiniz, tarlanızı ekmek istiyorsunuz ve bunun için sizi zorlayan bir ‘güç’ bulunmuyor.

Başlangıçta seçebileceğiniz birkaç mod bulunuyor. İlk olarak tutorial kısımlarını denedim ve bu sayede oyuna alışma sürecim daha kısa sürdü. Karşıma çıkan bir dizi görevle oyunun temellerini rahatlıkla kavradım. Toplam 6 eğitim bölümünün sonunda artık kariyer moduna geçmeye hazır oluyorsunuz.

Çeşitli sayıda ekipman, bina ve nakit parayla oyuna başlıyorsunuz. Böylece Farming Simulator 19’u farklı şekillerde deneyim edebiliyorsunuz. Başlangıçta alışmanız gereken çok şey var ve bu yüzden menüler arasında biraz bunalabilirsiniz. Buna rağmen başlangıçtaki bu his kısa sürede kayboluyor ve ekranlara alışıyorsunuz.

Oyunda araçlar, aletler, binalar, sabanlar, ağaç ekiciler, biçerdöverler, tohum araçları ve daha pek çok alet var. Tüm bunlar açıkçası inanılmaz bir gerçekçilik katıyor ve hepsini dilediğiniz şekilde kişiselleştirebiliyorsunuz. Üstelik bunların kendi özellikleri ve çoklu kullanım amaçları var. Neyi ne amaçla kullanacağınızı incelerken epey vakit harcıyor ve zamanla araçlar üzerinde uzmanlaşıyorsunuz.

Grafikselolarak ise oyun gayet güzel gözüküyor. Fark yaratıcı efektler bekleyeceğiniz üzere tabii ki yok fakat sonuçta bu bir çiftçilik oyunu. Araç ve alet modellemeleri gayet yüksek seviyede detaylı duruyor. Diğer yandan Farming Simulator 19’u eleştirenler ve önceki oyunların üstüne fazla geliştirme yapılmadığını söyleyenler de var. Açıkçası bu doğru olabilir ve ben eski oyunları oynamadığım için bir yorum yapmam zor. Fakat bu haliyle son derece detaylı ve keyifli bir oyun olarak duruyor.

Şimdiye kadar pek çok çiftçilik oyunu oynadım fakat hiçbiri Farming Simulator 19 kadar detaylı değildi. Elbette bu bir simülasyon oyunu fakat bu kadarını da beklemiyordum. Muhtemelen benim gibi seriye yeni başladıysanız kısa bir süre zorluk çekeceksiniz. Fakat sonrasında oyunu seveceğinizi düşünüyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol