Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Artık Esporcuların da Bir Sendikası Var

Uzun süre bilgisayar başında elektronik oyunlarla zaman geçiren gençleri profesyonel birer sporcu yapmak ve Türk esporuna katkı sağlamak amacıyla bir sendika kuruldu.

Türkiye’de ve dünyada popülaritesi giderek artan espor, kendi başına milyarlarca dolar bir büyüklüğe erişti. Öyle ki, bir dönem olimpiyatlara dahi girip girmeyeceği bile tartışıldı. Uzun süre bilgisayar başında elektronik oyunlarla zaman geçiren gençleri profesyonel birer sporcu yapmak ve Türk esporuna katkı sağlamak amacıyla bir sendika kuruldu.

Kısa adı ESİS olan Espor İşverenleri Sendikası 1. Olağan Genel Kurulunu yaptı. İstanbul Harbiye Crown Plaza Otelde gerçekleştirilen kurulda genel başkanlığa, oyların çoğunluğu alan Burak Akmeşe seçildi. Konuşmasına, son dönemde yaşanan doğal afetlerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyerek başlayan Akmeşe, sözlerinin devamında teknoloji ve espor alanındaki gelişmelere değindi.

Espor Sendikası ESİS İlk Olağan Kurulunu Yaptı

Teknoloji dünyasında meydana gelen gelişmelerin her alanda olduğu gibi espor sektöründe de değişimlere ve gelişmelere yol açtığına dikkat çeken Akmeşe, “Son yıllarda bilinirliği ve popülaritesi büyük oranda artış gösteren espor sektöründe, özellikle yatırımcılar, büyük spor, iş adamları, politikacılar sektörümüzde ki gelişmelere kayıtsız kalamamaktadırlar. 1990’lı yıllardan beri ülkemiz gençliği, bu alanda elindeki olanaklara birlikte çalışmalarını ve geliştirmelerini mümkün oldukça sürdürmektedir” dedi.

espor sendikası

“Spor artık klasik spor oyunlarından ibaret değil” diyen ESİS Genel Başkanı, “2010 yılından itibaren genç girişimcilerimiz ile ortaya çıkan yeni espor takımlarımız, basın ve medya kuruluşlarımız, pazarlama ve reklam ajansları oyun yazılım firmaları, influencerlar, organizasyon şirketlerinin sayısı artmakla birlikte, son yıllarda IOT, yapay zeka, Metaverse alanlarında yeni kurulan şirketlerimiz hızla artıyor” ifadelerini kullandı.

Espor sendikası olarak Türk esporcuların ulusal ve uluslararası arenalarda gerçek yerini alması için çalışacaklarını belirten Akmeşe, “Hedeflerimiz arasında esporun Ar-Ge Gelişimi, üzerinde çalışmak var. Kendi izleyici kitlemizi yaratarak ulusal ve uluslararası esporcuları yetiştirmek de var. Oyuncu gelişimine, bakış açımızda psikolojik, sağlıklı beslenme, fizyolojik, alanlarda katma değer sağlamak istiyoruz. Ayrıca hukuki süreçlerde oyuncuların, organizasyonların ve takım sahiplerinin adil bir şekilde haklarının savunulması konusunda faaliyetlerimiz olacak” şeklinde konuştu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.