Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Espor, Danimarka’nın En Önemli Gelir Kaynaklarından Birisi Oldu

Danimarka Endüstrisi raporu, esporun Danimarka'daki ekonomik etkisini vurguladı.

Danimarka Sanayi Konfederasyonu (DI), esporların Danimarka’nın GSYİH’sına (gayri safi yurtiçi hasıla) yılda yaklaşık 4,3 milyar DDK (17 Milyar Türk Lirası) katkıda bulunduğunu iddia eden bir rapor yayınladı. Konfederasyonun raporu ayrıca 2022’de elektronik spor cirosunun 10 milyar DDK (39 Milyar Türk Lirası) olduğunu belirtti. Basın açıklaması, Dexerto Danca’dan İngilizce’ye çevrildi ve biz de Türkçeleştirdik.

DI’nin yeni raporu, sektörün ülkedeki önemine ışık tutmayı amaçlıyor. Danimarka, sektörde özellikle Counter-Strike ve League of Legends sahnesinde uzun süredir varlığını sürdüren bir ülke oldu. Ülke, CS2’nin Kopenhag’da gerçekleşecek ilk Major seti ile düzenli olarak CS:GO majörlerine ev sahipliği yaptı. Danimarka’nın mevcut yıllık GSYİH’si 2023’te 405,6 milyar $ (1 Trilyon Türk Lirası) civarındaydı.

Espor Yükselmeye Devam Ediyor

Espor, Danimarka'nın En Önemli Gelir Kaynaklarından Birisi Oldu

DI verilerine göre, genel Danimarka halkı genelinde oyun oynamanın popülaritesi de artıyor gibi görünüyor. Rapor, 2022’de yetişkin Danimarkalıların yüzde 30’unun her hafta oyun oynadığını ve bunun 2004’te yüzde 10 olduğunu belirtiyor. DI ayrıca, oyunların spor sektörü ile bir şekilde ilgilenen 141 lise sonrası okul ve kolej olduğunun da altını çiziyor. Ayrıca ülkede 3.000 kişi bu sektörde çalışıyor.

Konfederasyon yaptığı açıklamada, Danimarka’nın espor endüstrisindeki konumunun sektöre yatırım yapan diğer ülkeler tarafından tehdit edildiğinin altını çizdi. Özellikle, DI’nin Dijitalleşme Politikası Başkanı Andreas Espersen, Fransa, Malta ve Suudi Arabistan tarafından yapılan son oyun ve oyunlarla ilgili spor gelişmelerinden bahsetti.

Bu yılın başlarında, Fransız hükümeti, ülkenin elektronik sporlara katılımını ilerletmeyi amaçlayan yeni stratejisini açıkladı. Sonuç olarak, elektronik spor endüstrisini desteklemek için bir “ulusal ekosistem” yaratılıyor. Bu arada Suudi Arabistan, Gamers8 festivali, büyük satın almalar ve ülkenin kendi ulusal oyun ve espor stratejisi aracılığıyla sektöre büyük yatırım yatırım yapıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.