Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Epic Games ve Google Mahkemede Kozlarını Paylaşıyorlar!

Dünyanın en popüler oyunlarından Fortnite'ın geliştiricisi Epic Games ve Google arasındaki antitröst davasının jüri safhası bugün başlıyor. Peki, iki devi karşı karşıya getiren olay ne?

Oyun sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Epic Games, 2020 yılında Fortnite oyuncularını doğrudan sanal para birimi V-Bucks‘ı satın almaya yönlendiren ve bu şekilde Play Store‘daki yüzde 30’luk komisyondan kaçınmayı sağlayan bir ödeme sistemi hayata geçirmişti. Oyunlardaki mikro işlemlerden belirli oranda komisyon alan Google, Epic’in bu bariyeri atlaması üzerine Fortnite’ı mağazasından kaldırdı.

Bunun üzerine Epic Games, teknoloji devine antitröst davasıyla yanıt verdi. Google ise sözleşme ihlali gerekçesiyle Fortnite’ın yayıncısını mahkemeye verdi. Epic, Play Store’un ödeme sistemini tüm işlemler için kullanma gereksiniminin rekabet karşıtı olduğunu ve finansal olarak karlı olmadığı argümanını savunuyor.

Epic Games ve Google Davasında Sıra Jüride

epic games google fortnite dava

GamesIndustry.biz‘in haberine göre jüri safhası bugün başlayan davada Google’ın çatı şirketi Alphabet CEO’su Sundar Pichai ve Epic CEO’su Tim Sweeney‘nin ifade vermesi bekleniyor. Google cephesi, Epic Games’in iddialarının temelsiz olduğunu belirtiyor. Epic’in bu konuda ters düştüğü tek firma Google değil. Oyun devi, aynı nedenle Apple ile de davalık olmuştu.

2021 yılındaki davada hakim, mahkeme gündemine gelen 10 maddenin dokuzunda Apple‘ın lehine karar verdi. Epic’in tek zaferi, Apple’ın yönlendirme karşıtı politikalarını durdurması ve geliştiricilerin kullanıcılara doğrudan alışveriş yapabilecekleri yerlere bağlantılar sağlamasına izin vermesi gerektiğine dair bir karardı. Hem Epic hem de Apple, hakimin kararına karşı itirazda bulundu. Dava temyiz aşamasında olduğu için iOS veya ödeme sisteminde henüz bir değişiklik yapılmadı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.