Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

En Güvenilir Android Antivirüs Uygulamaları Belli Oldu

Bağımsız güvenlik testi laboratuvarı AV-Comparatives, Android platformundaki antivirüs uygulamalarına yönelik 2022 araştırmasının sonuçlarını yayınladı. İşte rapordan öne çıkan başlıklar.

Bağımsız antivirüs güvenlik test laboratuvarı AV-Comparatives, en güvenilir Android antivirüs uygulamalarını belirledi. Android için 11 güvenlik yazılımını kapsamlı bir şekilde test eden araştırmacılar, bu uygulamaların kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma seviyesini ve pil tüketimine olan etkisini gözden geçirdi.

Avusturya merkezli enstitünün, kötü amaçlı yazılım koruması, pil tüketimi ve hırsızlığa karşı koruma işlevi açısından test ettiği Android antivirüs uygulamaları arasında Avast, AVG, Avira, Bitdefender, ESET, G DATA, Kaspersky, Malwarebytes, Securion ve Trend Micro tarafından üretilen üçüncü taraf ürünleri ve Google’ın Android platformundaki yerleşik güvenlik önlemleri yer alıyor.

Antivirüs Uygulamalarının Önemi Ortaya Kondu

en güvenilir Android antivirüs uygulamaları

Test için Google’ın mobil işletim sisteminin en son sürümü olan Android 12 kullanıldı. Kötü amaçlı yazılımdan koruma testinde, Android işletim sistemi için 3.127’den fazla yeni kötü amaçlı uygulama kullanıldı. Sonuçlar, akıllı telefonları kötü amaçlı yazılımlarına karşı korumak için üçüncü taraf bir antivirüs uygulaması kullanmanın avantajını açıkça ortaya koydu.

Testlerde, akıllı telefonu kaybolan veya çalınan bir kullanıcının lokasyon bilgilerini öğrenmesine veya özel verilerini silmesine olanak sağlayan hırsızlığa karşı koruma işlevi de dikkate alındı. Öte yandan antivirüs uygulamalarına yönelik en büyük eleştirilen başında pil tüketimi geliyor. Bu sorunu da ele alan bir test gerçekleştiren AV-Comparatives, her güvenlik yazılımının günlük telefon kullanımı sırasında (arama yapma, internette gezinme, video izleme ve e-posta gönderme) pil ömrü üzerindeki etkisini ölçtü.

Android Antivirüs Uygulamalarının Bataryaya Etkisi

en iyi android antivirüs uygulamaları

Araştırmacılar, test edilen tüm Android antivirüs uygulamalarının pil ömrü üzerinde yalnızca küçük bir etkisi olduğunu gözlemledi. Genel olarak, test edilen güvenlik yazılımlarına batarya kullanımı açısından yüksek puanlar veren uzmanlar, Google’ın yerleşik güvenlik sisteminde üçüncü taraf antivirüs programlarının olumlu gelişme kaydettiğini aktardı.

AV-Comparatives’in 2022 Mobil Güvenlik Raporu’nun ayrıntılara buradan ücretsiz şekilde ulaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.