Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın En Sevdiği 6 Video Oyunu

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk'ın aynı zamanda sıkı bir oyun tutkunu olduğunu biliyor muydunuz? İşte Tesla ve SpaceX CEO'sunun en sevdiği 6 video oyunu.

Elektrikli otomobil firması Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in CEO’su Elon Musk, hayata geçirdiği fütüristik projeler kadar sosyal medya üzerinden verdiği çarpıcı mesajlarla da sık sık gündeme geliyor. Dünyanın en zengin insanı ünvanına sahip olan teknoloji girişimcisi, aynı zamanda sıkı bir oyuncu. Hatta eski sevgilisi Grimes’ın yeni şarkısı sayesinde ikili arasındaki ilişkinin bitme sebeplerinden birinin Musk’ın oyun sevdası olduğunu öğrenmiştik.

Süper hızlı elektrikli araçlar geliştiren ve Mars’ı kolonize etmekle meşgul olan bir insanın oyun oynamaya nasıl vakti oluyor diye merak edebilirsiniz, ancak söz konusu Musk olunca her şey mümkün oluyor. Güney Afrika asıllı Amerikalı milyarder, en sevdiği video oyunlarıyla ilgili bir soruya Twitter‘dan yanıt verdi.

Musk, Oyunlara Olan Tutkusu ile Biliniyor

Elon musk video oyunu

Bu oyunlara geçmeden önce Musk hakkında az bilinen bir gerçeği sizlerle paylaşalım. Henüz 12 yaşındayken, 1984’te Güney Afrika’da çıkan PC and Office Technology’de yayınlanan Blastar isimli oyunu alan ünlü isim, bilim kurgu sevdasına ilk o zaman kapıldı. YouTuber Scott Manley, Musk’ın PayPal’daki başarısından önce 1994’te Rocket Science Games için çalıştığını söylüyor.

O zamanlardan bu yana toplumu değiştirebilecek ve insanlığa yeni bir boyut kazandırabilecek teknolojilere kafa yormaya başlayan Musk, bunu yaparken kontrolün makinelerde değil, tamamen insanlarda olması gerektiğini savunuyor. Zira milyarder girişimci, yapay zekanın insanlığı yeryüzünden silebileceğinden endişe ediyor. Zaten Musk’ın en sevdiği video oyunlarının temalarına baktığınızda ortak noktanın uzay, bilim kurgu ve kıyamet sonrası distopyalar olduğunu göreceksiniz.

Elon Musk’ın Favori Oyunları

6. Deus Ex

Deus Ex

2000 yılında Square Enix tarafından yayınlanan bilim kurgu aksiyon oyunu, 21 yıl sonra dahi bir başyapıt olarak anılıyor. 21. yüzyılda geçen ikonik yapım, dünyayı kontrol etmek isteyen gizli grupların aralarında verdikleri vekalet savaşlarını konu alıyor. Komplo teorilerine göndermeler yapan distopik geleceği tasvir eden Deus Ex, çeşitli güçlerin komplolarıyla boğuşan oyunculara hedeflerine nasıl ulaşacakları konusunda seçenekler sunar. Dünya çapında 5 milyondan fazla satan seri, 6 devam halkasından oluşsa da, 2000 yılındaki orijinal oyun hala büyük bir saygı görüyor.

5. Half-Life 2

half life 2

Valve imzalı FPS klasiğinin 2004 yılındaki devam halkası, oyun dünyasının mihenk taşlarından biri olarak kabul edilir. İkonik serinin kahramanı Gordon Freeman, uzaylıların Dünya’ya gelmesinden sonra ortaya çıkan distopik toplumun başkenti olan City 17’ye giden bir trende uyanır. Ustaca kurgulanan hikaye ve olay örgüsü ile ayrıntılara gösterilen inanılmaz dikkat, Half-Life 2‘yi unutulmazlar oyunlar arasına sokuyor.

4. Bioshock

Bioshock

İlk olarak 2007 yılında piyasaya sürülen birinci şahıs nişancı oyunu, bir zamanlar Ayn Rand nesnelciliği ilkelerine göre yönetilen bir sualtı şehrini tasvir ediyor. Oyuncular, sualtı şehri Rapture’daki sırları ortaya çıkarmak ve kurucu Andrew Ryan’ın ‘kuralsızlaştırma’ ütopyasının ne olduğunu keşfetmek için etkileyici bir yolculuğa çıkıyor.

3. Mass Effect 2

Mass Effect 2

2010’da karşımıza çıkan Mass Effect 2, hem Komutan Shepard hem de oyuncuların üç yıl önceki uzay macerasını devam ettirmişti. Oyuncular, galaksiyi boydan boya kapsayan bir görevde mücadele ediyorlar. Musk’ın şirketi SpaceX’in gezegenler arası seyahat üzerinde çalıştığını düşününce, Shepard’ın hikayesinin neden ünlü milyardere çekici geldiğini anlamak pek de güç değil.

2. Fallout 3 & Fallout: New Vegas

Fallout 3 & Fallout: New Vegas

Bethesda tarafından geliştirilen kıyamet sonrası dünyayı konu alan bilim kurgu serisi, 2008 yılındaki üçüncü oyunu ile büyük bir beğeni toplamıştı. Devam oyunu niteliği taşımayan New Vegas spin-off’u ise 2010’da yayınlanmıştı. Oyun, Washington DC’nin yok olmasına neden olan bir nükleer felaketin ardından dünyayı anlatıyor. Fallout’un kasvetli ve karamsar atmosferi, özellikle üçüncü devam oyununu ve New Vegas spin-off’unu türünün en iyi oyunlarından biri yapıyor.

1. Saints Row IV

Saints Row IV

Elon Musk’ın en sevdiği oyun olan Saints Row IV, bu listedeki yaygın tür ve temaya biraz tezat oluştursa da, bazı açılardan ortak noktayı yakalıyor. Selefinin doğrudan devamı olan oyunda, uzaylı istilasını savuşturan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak oynuyorsunuz. Kalıpların dışında bir mizah anlayışına sahip olan Saints Row IV, bu yönüyle Musk’ın favorisi olmayı başarmış gibi görünüyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.