Elden Ring Hakkında Bildiğimiz Her Şey

From Software'in merakla beklenen en yeni oyunu Elden Ring hakkında şimdiye kadar ortaya çıkan tüm bilgileri derledik.

Elden Ring! Yıllarca From Software ve G.R.R. arasındaki bu karanlık fantezi işbirliğinin ne zaman çıkış yapacağını merak ediyorduk. Aksiyon-RPG formülüne sahip bu açık dünya oyunuyla ilgili nihayet çıkış tarihi de dahil olmak üzere tonlarca bilgi öğrendik.

Elden Ring, Souls serisinin, Bloodborne’un ve hatta Sekiro’nun özelliklerini alacak ve onları tek bir oyunda destansı bir şekilde birleştirecek. Aklınızdaki tüm sorulara cevap olacağız. İşte, From Software’in yeni oyunu hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntıları listeledik.

Elden Ring

Elden Ring Kimin Oyunu?

From Software, son on yılda aksiyon-RPG türünde eşsiz bir firma olarak kendisini esasen yeniden tanımladı. Kendi içinde başarısızlığa mahkum bir oyun olan Demon’s Souls, kendi kurallarına göre oynanan ve oyuncuları zorlu eğitimin norm haline geldiği bir dönemde keşfetmeye, gelişmeye ve mücadele etmeye zorlayan bir oyun olarak herkesi büyüledi.

Şimdi ise A Song of Ice and Fire serisi ve Game of Thrones ile yakından tanıdığımız G.R.R. Martin’in de imzası bulunan Elden Ring bizlerle buluşacak.

Elden Ring’de Bizi Neler Bekliyor?

 • Açık dünya: Elden Ring, keşfedilecek altı ana alana sahip açık bir dünyadır.
 • Zıplama ve Binicilik: At sırtında dikey şekilde dünyayı keşfedebilecek ve savaşabileceğiz.
 • Parry Sistemi: Doğru zamanda engellemek çok önemli olacak.
 • Dünya Haritası: Kendi işaretlerinizi yerleştirebileceğiniz çizilmiş, şimdiye kadar ki en geniş açık dünya.
 • İşbirliği: Dört oyuncuya kadar işbirliği olacak.
 • PvP: İstilalar olacak ancak solo oyuncuları istila edemeyeceğiz.
 • Bonfire Sistemi: Hızlı seyahat ve dinlenme geri döndü ancak bu oyunda Sites of Lost Grace olarak göreceğiz.
 • Bloodstain Sistemi: Bunlar da yabancıların hatalarına gülmek için geri döndü.

Kim Olarak Oynayacağız?

Parçalanmış bir diyar olan Elden Ring’i restore etmeye çalışan bir Tarnished olarak oynuyorsunuz. Souls oyunlarının çoğu gibi, burada da sıfırdan kullanmak için kendi karakterinizi yaratıyorsunuz. Acımasız bir yakın dövüşçü kemik kırıcı, silahlı sihirbazlıkla desteklenen usta bir sihir kullanıcısı, bir okçu veya birden fazla fantezi arketipinin herhangi bir kombinasyonu olarak oynayabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, başlangıç seçimize bağlı kalmak zorunda olmayacaksınız ve karakterinizi oyun boyunca istediğiniz yöne götürebileceksiniz.

Açık Dünya Nasıl Olacak?

Elden Ring‘de devasa boss tasarımları, sis kapıları ve tipik bir From Software zindan tasarımı döngüsünde keşfedilecek tonlarca sır içeren altı adet ”Legacy Dungeons” olacak. Bu alanlar açık dünyada mevcut olmayacak ve küratörlüğünde bir zindan deneyiminin doğasını koruyan yalıtılmış örnek olarak oyunda bulunacak.

Bu zindanların dışında, dışarıda daha büyük açık dünyada, ruh atınızı her yerde yıldırım hızıyla sürebilecek, istediğiniz zaman kontrol noktalarına ışınlanabilecek ve her türlü sırrı, mini zindanları ve hatta alanın sahibi olan boss karakterleri bulmak için dolaşabileceksiniz. Bu deneyimler birbirinden izole edilirken, açık dünyada keşfedilen tüm özel eşyaları ve yetenekleri, içinde bulunan zorlu bosslara ve karmaşık seviyelere karşı size bir savaş şansı vermek için bu eski zindanlara yöneleceksiniz.

 • Dünyada kendi boss tasarımları ve zindanları olan altı ana alan olacak.
 • Dünyada hava durumu ve zaman sistemi olacak.
 • Hızlı seyahat sistemi olacak.
 • Atınız yoktan var olmuş gibi tasarlanmış ve dik dağları tırmanabilecek.
 • Oyunda erişebileceğiniz bir ”Hub” alanı olacak.
Elden Ring

Elden Ring’de Silahlarımız Neler Olacak?

From Software’in geliştirdiği diğer oyunların çoğu gibi, elde edilen para birimini kullanarak kontrol noktalarında seviye atlayabileceksiniz, bu da savaşları çok daha kolay hale getirecek. Tabii ki, yeni silahlar, büyüler ve yetenekler bulmak da oyunu bitirmek için çok önemli olacak. Eşli oyun da mümkün olacak ve bir bossa veya bir alana yardım eden en fazla iki müttefikiniz olabilecek.

Gizlilik de çok önemli olacak. Sekiro’dan bildiğimiz şekilde çimenlerde ve diğer alanlarda saklanmak ve dev tehlikelerin etrafında dolaşmak için özel bölüm tasarımları olacak. Elden Ring ayrıca, tank veya saldırı yapması için ve daha da önemlisi, düşmanlarınızın dikkatini dağıtan bir goblin sürüsünden ciddi destek sunmak için çağırılabilen çeşitli ruhları toplamanıza ve yükseltmenize izin veren isteğe bağlı oyuncu olmayan karakter çağırma yeteneği de sunacak.

Elden Ring’in zorlayıcı olacağına şüphe olmasa da, size avantaj sağlayacak keşfedilecek birçok araç ve strateji olacak.

Elden Ring Aslında Dark Souls 4 mü Olacak?

Mümkün değil. Oyunun temeli kesinlikle From Software’in ustalık eserine dayalı olacak ve kontrol noktaları, sis kapıları, büyük boss savaşları ve sırlarla dolu seviyeler gibi aynı çevre ögelerini kullanacak ancak açık dünya ve onunla ilgili her şey ciddi ve önemli oyun değişiklikleri sunacak.

Harita parçaları, dünyanın gizemlerini çözmenize izin verecek, ruh atı sayesinde dizginsiz bir hız kazanacağız ve dünyayı dikey olarak da dolaşabileceğiz. Ayrıca mevcut From Software oyunlarında bulunan her şeye ölçek ve kapsamda kesinlikle büyük olan alanları ve karşılaşmaları keşfedebileceğiz. Daha da önemlisi, açık dünya yönü nedeniyle, oyun boyunca gerçekten kendi yolumuzu oluşturabileceğiz.

Herkes eski zindanlardan geçerken, açık dünyayı nasıl geçtiğiniz, ne bulduğunuz, onu ne zaman bulduğunuz ve bunları nasıl kullandığınız, formüle küçük dallanma yollarından çok daha fazlasını sunacak. Bununla birlikte, Souls oyunlarını seviyorsanız, muhtemelen hemen kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

Elden Ring Ne Zaman Çıkacak?

Elden Ring çıkış tarihi 21 Ocak 2022 olarak açıklandı. Oyun, PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One ve PC için çıkış yapacak.

Elden Ring hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıları mutlaka ziyaret edin:

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol