Elden Ring’in Hikayesi, Dünyası ve Oynanış Mekanikleri

Bu hafta Elden Ring'den oynanış görüntülerinin kapalı bir sunumu gerçekleşti. Sunumu From Software temsilcisi ile birlikte izleme fırsatı bulan şanslılar, izlenimlerini online olarak paylaştı.

Bu hafta, From Software tarafından geliştirilen bir oyun olan Elden Ring’in kapalı kapı sunumu yapıldı ve bu sırada şanslı izleyiciler 17 dakikalık gerçek oynanışı izleyebildi. Oynanış kamuoyuna açıklanmasa da, görmeyi başaranların izlenimleri internette ortaya çıkmaya başladı.

Ayrıca, şirketin bir temsilcisi olan Yasuhiro Kitao, katılımcılardan gelen soruları yanıtlamak için sahadaydı. İşte gazetecilerin yayınlanmış açıklamalarına dayanarak oyun hakkında toplayabildiğimiz en ilginç bilgilerin bir derlemesi.

Elden Ring

Elden Ring’in Hikayesi ve Dünyası

Önce Elden Ring’de anlatılan hikayeyle ilgili birkaç cümle kuralım. From Software oyunlarının, oyunculara dünyanın tüm nüanslarını ve gizemlerini açıklamama alışkanlığı mevcıu. Geliştirici ekip, hikayeyi doğrudan açıklamak yerine, hayranların oyunda sunulan olayları kendi başlarına keşfetmesine ve yorumlamasına izin vermeyi tercih eder. En yeni oyunlarında da farklı olmayacak.

Keşif sırasında karşılaşacağımız karakterlerin esrarengiz monologları ve eşyaların açıklamaları belirsiz bilgiler sağlayacak. İlginç olan, Elden Ring örneğinde geliştirici ekip karakterlere ve biyografilerine önceki oyunlara göre daha fazla önem vermiş. Macera sırasında göreceğimiz yüzlerin hiçbirinin dünyada tesadüfen olmadığı izlenimini verecek. Bu çözüm, oyuncuların hikayeye daha kolay girmesini ve sürükleyiciliği artırmasını sağlamak için kullanılacak.

Yasuhiro Kitao: “Bize sık sık oyunlarımızın anlaşılması zor hikayeleri olduğu söylendi, ancak bu sefer sadece dünyaya odaklanmak yerine, karakterlerin ve onları çevreleyen dramanın ana hikayenin daha net bir resmini çizeceğini düşünüyoruz. Oyuncuların hikayeye her zamankinden daha fazla kapılmalarına yardımcı olacağız.” şeklinde ifade etti.

Elden Ring

Simdi, Elden Ring’in dünyasından bahsedelim. Büyük olmasına rağmen, dünya sadece büyük olsun diye tasarlanmadı ve içerikle ağzına kadar dolduruldu. Küçük olay örgülerinden gizli patronlara kadar her küçük ayrıntı rastgele oluşturulmak yerine el yapımı olarak tasarlandı. Ek olarak, dünya dolu ve uyumlu bir bütüne bağlı hissedecek. Dış alanlar, şehirler, mahzenler ve zindanların tümü büyük ve bölünmemiş bir harita oluşturacak.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild‘da olduğu gibi sadece gezerek her şeyi keşfedebileceğiz. Gerçeği söylemek gerekirse, bu karşılaştırma tesadüfi değil ve Elden Ring şovundan izlenimlerini paylaşan insanlar genellikle bu oyunları yan yana koydu. Hatta bazıları From Software’in yeni oyununa kendi BotW yorumu dedi.

Kitao, Land Between gerçekten tehlikeler ve sırlarla dolu ve amacımız oyuncunun bu keşifleri yapması ve bu tesadüfi karşılaşmaları sadece keşfetme eylemi aracılığıyla yapması.” diye devam etti.

Oyun, isteğe bağlı karakterlerine rağmen, oyuncular için bir beceri testi olacak olan Legacy Dungeons‘ı içerecek. Ancak bunlar, ana yoldakiyle aynı rakiplerin daha güçlü versiyonlarıyla karşılaşacağımız sıradan yerler olmayacak. Bunlar, görünüş, atmosfer ve yolumuza çıkan yaratıklar bakımından birbirinden farklı, tamamen benzersiz yerler olacak. Mücadelenin sonunda, sadece eşyalarla değil, aynı zamanda memnuniyet duygusuyla da cömertçe ödüllendirileceğiz.

Elden Ring ile Yeni Oynanış Mekanikleri

Elden Ring, From Software tarafından kullanılan formüle birçok yeni unsur getirecek. Diğerlerinin yanı sıra, bunlar yeni mekanikler olacak. Bunlardan ilki, savaşta bize yardım etmeleri için ölenlerin ruhlarını çağırmak olacak. Hayır, başka bir oyuncu veya bir NPC tarafından yere bırakılan bir işaret aracılığıyla destek çağırmakla ilgili değil. Özel bir eşya veya sihir kullanılarak yaratılacak olan akrabalardan bahsediyoruz.

Dahası, bu özel numaralar çok oyunculu oyunlar sırasında kullanılamayacak. Ruhlar, beceriler, istatistikler ve temel dövüş stilleri bakımından birbirinden farklı olacak. Büyük baltalara sahip zorlu kırıcılardan, çevik haydutlara, menzilli büyücülere ve okçulara kadar birçok farklı akraba olacak.

Son fragmanda gördüğümüz gibi, kahraman bir binek çağırabilecek. Ona sahip olmak sadece hareketi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda atımız da savaşta yardımcı olmak için kullanılabilecek. Bazen patronlar dahil daha zor rakiplerle başa çıkmak için bineğimiz gerekecek.

Elden Ring

İkonik Bonfire Sistemi de değişecek. Bunlar artık Sites of Lost Grace olarak adlandırılacak ve önceki bölümlerde olduğu gibi dünyaya dağılmış olacak. Arazilerin genişliğinden dolayı, bazı dinlenme yerlerinde gizli bir ışık çizgisi şeklinde bir hedef arama işareti olacak.

Bunun dışında, çoğu Sites of Lost Grace mekaniği, From Software tarafından başlatılan türden önceki oyunlarla aynı olacak. Tek oyun yeniliği, ekipmanımız için bir dizi hareket seçme olasılığı. Belirli bir silaha atanmış saldırılar yerine, Elden Ring’de kullandığımız silah için bir dövüş stili seçebileceğiz. Bunları, sırayla, Sites of Lost Grace’de dinlenerek özgürce değiş tokuş edeceğiz. Bu bölgeler ayrıca bu tür tüm mevcut noktalar arasında ücretsiz ışınlanmaya izin verecek.

Dark Souls’tan ateş koruyucularının rolü, gözünde ejderha kanadı sembolü olan pelerinli gizemli bir kadın olan Melina tarafından devralındı. Serinin ikinci ve üçüncü bölümlerinde olduğu gibi karakterimizi geliştirmemizi sağlayacak.

Elden Ring Zor Mu Olacak?

Kitao, oyunun zorluk seviyesi seçeneği sunmayacak olsa da, yeni bir oyuncu için Sekiro’dan çok daha erişilebilir olacağını belirtti. Bahsettiğimiz gibi, The Legend of Zelda: Breath of the Wild ile bağlantılı dünya çapında hareket özgürlüğü, zorluk seviyesini oyuncuya göre ayarlamamızı sağlayacak. Yeterince iyi hissetmiyorsak, adımlarımızı daha az talepkar yerlere yönlendireceğiz ancak, becerilerimizi test etme ihtiyacı hissettiğimizde, ölümün her köşe başında pusuya yattığı tehlikeli bölgelere gideceğiz. Elden Ring, hikayeyi ilerletmek için belirli eylemler gerçekleştirmemiz gereken doğrusal bir oyun olmayacak, yolculuğun hedefini seçen biz olacağız.

Geliştirici ekip ayrıca oyunu oynamanın en dengeli yollarını başlıklarına dahil etmek istediklerinden de bahsetti. Özel, en güçlü “yapı” veya en iyi karakter sınıfını bulamayacağız. Her birinin avantajları ve dezavantajları ve belirli bir gelişme yönü olacak. Artan istatistikler, özel oyun tarzımızı geliştirmemizi sağlayacak.

İster ağır silahlarla savaşalım, ister bir yay ile düşmanları yok edelim, isterse büyüler oluşturalım; her şey eşit derecede çalışacak. From Software her şeyi kendi istediği gibi yapacak ve oyunu gerçekten anlatıldığı gibi geliştirecekse, tam bir özgürlüğe ve karakter ilerlemesi için birçok fırsata sahip bir maceranın içinde olacağız.

Oyunun kapalı kapı gösterisine katılanların izlenimleri arasında yer alan Elden Ring ile ilgili en önemli bilgi bu oldu. En küçüğü bile tüm detayları merak ediyorsanız, sizi burada veya burada yayınlanan kapsamlı raporlara yönlendiriyorum. Verdiğim linklerde, bazı patronlarla ve savaş sistemiyle yapılan değişimlerin tanımlarını bulabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol