Dune Yönetmeni: Marvel Filmleri Kopyala Yapıştırdan İbaret

Önümüzdeki ay vizyona girecek olan Dune filminin yönetmeni Denis Villeneuve, Marvel filmleri için "kopyala yapıştır" nitelendirmesini yaptı.

2021 yılının en merak edilen filmlerinden Dune‘un yönetmeni Denis Villeneuve, Marvel filmleri hakkında tartışma yaratacak bir çıkış yaptı. İspanyol El Mundo‘ya konuşan Fransız asıllı Kanadalı sinemacı, Marvel Sinematik Evreni (MCU) içindeki çoğu filmin birbirine benzediğini söyledi.

Aynı anlatı dünyasında çekilen Marvel filmlerinin kopyala yapıştırdan başka bir şey olmadığını savunan Villeneuve, “Bu tür filmler izleyicileri biraz zombiye dönüştürdü. Ama bugün çok değerli, büyük ve sanatsal değeri yüksek filmler de var. Bu konuda hiç karamsar hissetmiyorum” ifadelerini kullandı.

Denis Villeneuve: Marvel Filmlerinin Hepsi Aynı Kalıptan Çıkıyor

Dune yönetmeni marvel filmleri

Ticari değeri yüksek filmlerin de farklı sanatsal ve politik görüşler sunabileceği belirten ünlü yönetmen, “Yapmak istediklerimi hayata geçirmek için cömert bir bütçeye sahip olmanın hiçbir zaman kötü bir şey olduğunu hissetmedim. Büyük bütçeli bir filmin aynı anda sanatsal açıdan değerli olmayacağını kim söyledi? Christopher Nolan veya Alfonso Cuaron gibi insanların filmlerinde bunu görebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Filmografisinde Arrival, Blade Runner 2049 ve Sicario gibi beğeni toplamış çokça yapım bulunan Villeneuve, kısa süre önce verdiği bir başka röportajda da Marvel filmlerini eleştirmişti. MCU’daki tüm filmlerin aynı kalıptan çıktığını belirten yönetmen, “Bazı film yapımcılara bunlara kendi renklerini katabilir, ancak hepsi aynı fabrikada çekilmiş gibi görünüyor” demişti.

“MCU Filmleri Kopyala Yapıştırdan İbaret”

Denis Villeneuve marvel filmleri

Marvel filmlerinin sanatsal değer taşımadığını düşünen tek kişi Denis Villeneuve değil. Hollywood’un veteran yönetmenlerinden Martin Scorsese de 2019’da MCU başta olmak üzere çizgi roman filmleri için “tema parkı” benzetmesi yapmıştı. Başarılı sinemacının bu sözleri, Guardians Of The Galaxy yönetmeni James Gunn dahil bazı yönetmenler tarafından tepki toplamıştı.

Oyuncu kadrosunda Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin ve Stellan Skarsgård gibi yıldız isimlerin olduğu Dune: Çöl Gezegeni, ülkemizde 22 Ekim‘de vizyona girecek.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol