Nvidia DLSS Desteğine Sahip Oyun Sayısı 100’ü Geçti

Nvidia'nın DLSS teknolojisine sahip oyun sayısı bugün itibari ile 100'ü geçti.

Nvidia’nın 2019’da RTX serisi ile tanıttığı Derin öğrenme destekli süper-örnekleme (DLSS), derin öğrenmeyi kullanarak orijinal düşük çözünürlüklü görüntünün daha yüksek çözünürlüklü görüntüsüne benzeyen bir görüntü oluşturmak için kullanılan bir teknoloji.

DLSS Nasıl Çalışıyor?

DLSS, grafik işlemcisine yük olmadan, oynadığınız oyunun daha yüksek çözünürlüklü ve yapay görüntülerini oluşturuyor, bunun için de yapay zeka ve makine öğrenimini kullanıyor. Bu algoritma, oynadığınız oyunun daha iyi çözünürlüklü haline benzer bir görüntü sunmak için sürekli öğreniyor ve kendini eğitiyor. Üstelik bunu yapmak için grafik kartını da çok fazla çalıştırmıyor, geliştirilmiş yapay görüntüleri kullanıyor.

DLSS çalışma prensibi

Nvidia dün 28 oyuna DLSS desteği ekleyen ve hem Windows 10 hem de Windows 11 desteğine sahip yeni sürücüsünü yayınladı. 28 ek DLSS oyunu ile toplam oyun sayısını 100’ün üzerine çıkıyor.Çıkması heyecanla beklenen Alan Wake Remastered ise, önümüzdeki ay DLSS desteğiyle birlikte gelecek. Nvidia, 4K’da 2 kata kadar performans artışı vaat ettiğini belirtti. Nvidia’ya göre, her GeForce RTX grafik kartı, DLSS etkinken 4K’da maksimum ayarlarda 60 fps’nin üzerine çıkabilir. Bu, RTX 2080 Ti gibi kartlarda ortalama 70 fps’den 120 fps’ye atladığı anlamına geliyor.

DLSS Açık/ Kapalı

Dün çıkan Nvidia sürücüsü ayrıca Deathloop, Diablo II: Resurrected, Far Cry 6, Hot Wheels Unleashed, Industria, New World ve World War Z: Aftermath için optimizasyonlarla birlikte Windows 11 desteğini de içeriyor.

Nvidia’nın en son sürücüsünü (472.12) hem Windows 10 hem de Windows 11 için Nvidia’nın web sitesinden indirebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Buğra

    Geleceğin teknolojisi…

    Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol