Myst Remake ile Nvidia DLSS ve AMD FSR Karşılaştırması Yapıldı

Myst Remake resmi olarak çıkış yaptı. Oyunun DLSS ve FSR performansı karşılaştırıldı.

Cyan, klasik macera oyunu Myst’in resmi yeniden yapımını yayınladı. Myst Remake, Unreal Engine 4’ü kullanarak geliştirildi. Oyun, hem NVIDIA DLSS’i hem de AMD FSR’yi destekliyor ve ışın izlemeli yansımalara sahip. DSO Gaming, DLSS ile FSR‘yi karşılaştırdı.

Bu testler için 3600 Mhz’de 16 GB DDR4’e sahip bir Intel i9 9900K ve NVIDIA’nın RTX 3080 kullanıldı. Ayrıca Windows 10 64-bit ve GeForce 471.68 sürücüsü üzerinde test yapıldığını da belirtelim.

Myst Remake – DLSS vs FSR

Myst Remake

Işın İzleme efektleri olmadan Myst Remake, gerçekten üst düzey ekran kartı gerektirmeyen bir oyun. Doğal 4K’da, RTX3080 minimum 110 FPS ve ortalama 140 FPS almayı başardı. Ayrıca bir AMD Radeon RX580 ise 1080p çözünürlükte Ultra ayarlarında test edildi ve sabit 60 FPS değeri vermeyi sağladı. Yani evet, oyunun ışın izlemesiz sürümünün çok çeşitli PC sistemlerinde çalışabileceğinden emin olabilirsiniz.

Söylendiği gibi, Myst Remake yansımaları için Işın İzleme ile yayınlandı. Dürüst olmak gerekirse, ışın izleme efektleri hiç etkileyici değil. Beni yanlış anlamayın, suda veya diğer yansıtıcı yüzeylerde gözle görülür bir görsel iyileşme mevcut. Bununla birlikte ışın izleme ayarını açmak, oldukça büyük bir performans kaybına neden oluyor. Neredeyse yüzde 50-60 performans düşüşünden bahsediyoruz ki bu çok fazla.

İlk görsel DLSS açıkken, diğer görsel ise FSR açıkken çekildi.

dlss
fsr

Gördüğümüz gibi, DLSS pürüzleri ortadan kaldırmada mükemmel bir iş çıkarmış. Aslında, çoğu durumda doğal çözünürlük kadar güzel. Sadece bu da değil, hem yerel 4K’dan hem de AMD FSR’den belirgin şekilde daha hızlı çalıştı. Hatta DLSSi yerel 4K’nın yumuşaklığını korumayı başarmış ancak bazı durumlarda netlikte bozulma mevcut. Benim tahminim, Cyan’ın oyun için DLSS keskinliğini doğru şekilde ayarlamadığı yönünde. Öte yandan AMD FSR, hem yerel 4K’dan hem de NVIDIA DLSS’den daha keskin görünüyor ancak FSR biraz daha bozulma yaratıyor.

Yani evet, hem DLSS’in hem FSR’nin artı ve eksileri mevcut. Bozulmalardan kaçınmak isteyenler DLSS, daha keskin bir görüntü isteyenler ise FSR kullanmalı.

Sonuç olarak Myst Remake, Işın İzleme yansımaları olmadan çok çeşitli PC konfigürasyonlarında harika çalışan bir oyun. Bu ışın izlemeli yansımalar çok fazla ekran kartı gücü gerektirse de, PC oyuncuları performansı artırmak için DLSS veya FSR’yi etkinleştirerek bu durumdan kurtulabilir.

DLSS ve FSR kullanarak oyunu bir RTX 3080 kullanarak, Işın İzleme ayarı açık şekilde 4K Ultra Ayarlarda 90 FPS değerinde çalıştırabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol