Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Disney, Mickey Mouse Karakterini Kaybediyor!

Ünlü yapım şirketi Disney'in sevilen animasyon karakterleri yakın zamanda kamuya mal edilecek. Mickey Mouse gibi önemli karakterlerin yer aldığı bu liste, yıl sonunda kamuya açılacak.

Disney, maskotu görevi gören Mickey Mouse dahil olmak üzere, markanın evrensel olarak tanınmasını sağlayan karakterlerden bazılarının haklarını yakında kaybedebilir. Mickey Mouse, 1928’de yaratılmasından neredeyse 95 yıl sonra kamu malı haline gelecek. Avukat Daniel Mayeda, Mickey Mouse karakteri başka şirket tarafından canlandırıldığında herhangi bir Disney unsuru görülürse telif hakkı alınabileceğini belirtti.

Mickey Mouse ilk olarak siyah beyaz çizgi film Steamboat Willie‘de göründü. Çizgi film, ekrandaki hareketlerin müzik ve ses efektlerine uyum sağladığı senkronize ses kullanımıyla animasyon sektöründe bir öncü haline geldi. Mickey Mouse, yıllar içinde fiziksel görünümü ve kişiliğinde birçok evrim yaşadı. İlk yıllarında kurnaz ve yaramaz olan fare, sivri buruna ve cılız bacaklara sahipti. Mickey’nin bu ilk tasviri telif hakkı ile elden gidecek olsa da Avukat Mayeda, geliştirilen Mickey’lerin yasal haklarının kalacağını belirtti.

Disney Ticari Markalarını Elinde Tutabilecek

Disney

Bu yıl Winnie the Pooh ve onun hayvan arkadaşlarının çoğu kamu malı oldu ve bazı şirketler sevilen karakterlerden yararlanmak için hiç zaman kaybetmedi. Aktör Ryan Reynolds, bir Mint Mobile reklamında artık kullanımı ücretsiz Winnie the Pooh tasvirine yer verdi. Genel olarak karakterler kamuya mal edilse de, Disney elbette tüm yan ürünler için ticari markalarını devam ettirebilir.

Variety ile yaptığı röportajda Waterfield: “Son derece dikkatli olmaya çalıştık. Yasal hakların nasıl bir yaptırım uygulayacağını biliyorduk. Bu yüzden filmin sadece 1926 versiyonuna dayandığından emin olmak için elimizden geleni yaptık. Kimse bunu Disney ile ilişkilendirmeyecek.” dedi. Disney, Winnie the Pooh yaratıcısı AA Milne tarafından yazılan hikayeler dizisi The House at Pooh Corner’da yer alan kaplan Tigger’ın haklarını bir yıl daha elinde tutacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.