Covid-19 Pandemisi, 2021 Yılında Oyun Sektörüne Zarar Verdi

Pandemi sayesinde 2020, oyun endüstrisi için rekor bir yıl oldu ancak bu yıl, koronavirüs sektöre ciddi bir darbe vurdu. Zarar, çok sayıda erteleme yüzünden gerçekleşti.

Covid-19 pandemisi oyun sektörünü nasıl etkiledi? Gamesindustry.biz, analitik grubu Global Sales Data’dan alınan verilere dayanan ilginç bir makale yayınladı. Korona virüsün oyun piyasası üzerindeki etkisiyle ilgili bir araştırma yapıldı.

Geçtiğimiz yıl pandemi, endüstrinin performansını rekor seviyelere iterken 2021, oyunlardaki uzun ertelemeler nedeniyle çok daha kötü geçti.

Covid-19 daha çok oyun oynamamızı sağladı. Geçen yıl durum, pandemi patlak verdiğinde zaten tamamlanmak üzere olan oyunlara fayda sağladı. Aynı zamanda, temizlik gereksinimleri ve uzaktan çalışmaya geçiş, yeni oyunların geliştirilmesini yavaşlattı ve bu nedenle 2021’de birkaç büyük lansman yapıldı.

Covid-19 Pandemisi

Covid-19 Pandemisi Oyun Sektörünü de Vurdu

Küresel Satış Verileri, Birleşik Krallık, İrlanda, Fransa, Portekiz, İspanya, Danimarka, Norveç, İsveç, İzlanda, Finlandiya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg dahil olmak üzere çoğu Avrupa olmak üzere 23 ülkeden kutulu oyun satış verilerini topladı.

Dijital sonuçlar ise 49 ülkeden toplandı ve PlayStation Store, Xbox Store, Nintendo Switch eShop ve Steam’den elde edildi.

Global Sales Data’nın anket yaptığı ülkelerde 1 Ocak’tan 2019 Ağustos sonuna kadar 31 milyon oyun kutusu ve 26.7 milyon dijital kopya satıldı. Geçtiğimiz yıl bu sonuçlar sırasıyla 33 milyon ve 45,3 milyona yükselmişti. Öte yandan bu yıl büyük düşüşler yaşandı; Kutulu sürümler 28 milyona ve dijital sürümler 34.5 milyona düştü. Bunun nedeni büyük lansmanların ertelenmesi ve yayıncıların reklam kampanyalarının kapsamını daraltması.

Hangi Oyunlar Ertelenmişti?

Covid-19 pandemisi yüzünden yılın ilk yarısında çıkması beklenen oyunların çoğu aylarca erteleme yaşadı. Deathloop, Far Cry 6, Kena: Bridge of Spirits, Back 4 Blood, New World veya özellikle Halo Infinite gibi oyunların erken sürümleri, yıl boyunca endüstri gelirini destekleyecekti.

Bunun üzerine; Horizon Forbidden West, Gotham Knights, Hogwarts Legacy, God of War: Ragnarok, Ghostwire Tokyo, Gran Turismo 7, Tom Clancy’s Rainbow Six: Extraction, Dying Light 2, The Lord of the Rings: Gollum, Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, The King of Fighters XV veya Lego Star Wars: The King of Fighters XV veya Lego Star Wars: Skywalker Saga gibi 2022’ye ertelenen bir çok oyun mevcut.

Covid-19 Pandemisi

Nintendo Switch Başarılı Tek Platform Oldu

Yeni konsolların piyasaya sürülmesi sektöre yardımcı oldu ancak Covid-19 pandemisi etkisi, daha az sayıda büyük oyun lansmanı ile sınırlıydı. Bu yıl 1 Ocak ile 31 Ağustos arasında 1.9 milyon kutulu PlayStation 5 oyunu ve 0.4 milyon Xbox Series X/S oyunu satıldı.

Yalnızca Nintendo Switch harika başarılar elde etti. Yukarıda belirtilen sekiz ayda oyuncular bu taşınabilir konsol için 13.5 milyon kutulu oyun kopyası satın aldı ve 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 6’lık bir artış oldu.

PlayStation 4 yüzde 37’lik bir düşüş kaydetti; Xbox One yüzde 46 düşüş ve PC yüzde 52 düşüş yaşadı.

1 Ocak ile 31 Ağustos 2021 arasında en çok satan Super Mario 3D World Bowser’s Fury oldu. Bu, bu yıl ilk 10’a giren tek oyun oldu.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol