Discord ve Çevrimiçi Oyunlar, Radikal Grupların Tehdidi Altında

Yapılan bir araştırmaya göre çevrimiçi oyunlar, gençleri aşırı sağcı gruplara dahil etmek için araç olarak kullanılıyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından aşırıcılığı önleme programı kapsamında yayınlanan yeni bir araştırma, aşırı sağcı grupların gençleri kendilerine çekebilmek için çevrimiçi oyunları kullandığını ortaya koyuyor.

Raporda, radikalleşme riskine karşı savunmasız olan kişilerin yüzde 46 ile çoğunlukta olduğu vurgulanıyor. The Guardian’ın haberine göre program koordinatörü Sean Arbuthnot, çevrimiçi oyunlar ve platformların kullanımının, insanları aşırı sağa yönlendirilmesinde giderek daha fazla rol oynadığını belirtiyor. Arbuthnot’a göre buna oyun odaklı sohbet platformu Discord da dahil.

discord çevrimiçi oyunlar

COVID-19’un bir aldatmaca olduğu yönündeki komplo teorisini destekleyen aşırı sağ gruplara dikkat çeken yetkili, “Onlarla YouTube’da etkileşim kurarsanız ve yorumlar bölümünde gezinirseniz, daha fazla şifrelenmiş sohbet odalarına veya size cazip gelebilecek işaret ve sembollere dair bağlantılar bulabilirsiniz. Aşırı sağcılar, çevrimiçi dünyada savunmasız gençleri istismar etmek için COVID-19 ve komplolardan kaynaklanan korkuları kullanıyor. Bu çok rahatsız edici” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü ise “Birinin, radikalleştiğini düşündüğü kişi veya kişiler hakkında erkenden harekete geçmesi ve yardım istemesi hayati önem taşıyor” dedi.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol