Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Çöp Kutusundan Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir diye soruyorsanız doğru yere geldiniz. Çöp kutusundan bile sildiğiniz fotoğrafları geri getirmek mümkün. Nasıl yapabileceğinizi basitçe anlattık.

Bilgisayarınızdan silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir diye merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme mümkün. Fotoğraf çekmek insanlığın en büyük keşiflerinden birisi oldu. Eskiden fotoğraflarımızı albümlerde saklıyorduk. Bir kez başına bir şey geldiğinde de geri dönüşü kesinlikle yoktu.

Günümüzde fotoğrafların çoğunu dijital ortamda çekiyoruz, bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik cihazlarda saklıyoruz. Peki bazı fotoğrafları hatayla sildiğiniz veya sildikten sonra pişman olduğunuz oldu mu? Korkmayın, silinen fotoğrafları kurtarma mümkün. Silinen fotoğrafları geri getirme o kadar da karmaşık bir işlem değil. Rehberimize beş dakikanızı ayırarak önemli fotoğraflarınızı geri alabilirsiniz.

Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir

Fotoğraflarınız bilgisayarınızdan veya elektronik cihazınızdan nasıl silinmiş olursa olsun, iyi haber şu ki onları geri alabilirsiniz. Peki silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir? Fotoğraflarınızın dijital ayak izleri asla kaybolmaz. Geri dönüşüm kutusundan bahsetmiyoruz. Çöp kutusundan silinen fotoğrafları geri getirme de mümkün. Bunun için bazı basit yöntemler kullanacağız.

Rehberimize geçmeden önce, fotoğraflarınızı sildiğinizde nereye gittiğiyle ilgili birkaç kelam edelim. Kalıcı silinen fotoğraflar, bilgisayarınızdan veya telefon depolama sisteminizden hemen kaldırılmaz. Bunun yerine, işletim sistemi silinen dosyanın konumunu yeniden kullanılabilir alan olarak işaretler ve alana ihtiyacı varsa fotoğraf dosyanızın üzerine yazar. Biz de silinmiş fotoğrafları geri getirme işlemini böylece yapabiliyoruz. Programlı ve programsız iki yöntem göstereceğiz:

 • Windows Yedekleme Özelliğini Deneyin
 • Veri Kurtarma Yazılımı Kullanın

1- Windows Yedekleme Özelliğini Deneyin

silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir

Silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir sorusunun ilk cevabı Windows yedekleme. Bilgisayarınızı düzenli olarak yedekleme alışkanlığınız varsa, yedeklerinizden birinden silinen fotoğraflarınızı kurtarabilirsiniz. Windows sürümünüze bağlı olarak, Yedekleme ve Geri Yükleme yardımcı programını açın ve kurtarmak istediğiniz dosyaları arayın.

Geri Yükleme Sihirbazı, mümkünse dosyalarınızı geri almak için gerekli adımlarda size yol gösterecek. Bu konuda bir rehbere ihtiyacınız varsa Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır? içeriğimizden yararlanarak sistemi geri yükleyebilirsiniz. Bu sayede fotoğraflarınız geri gelecek. Eğer yükleyebileceğiniz bir yedek yoksa silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir endişelenmeyin. Onun da çözümü ikinci yöntem de saklı.

2- Veri Kurtarma Yazılımı Kullanın

silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir

Fotoğraflar silindikten sonra Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşalttıysanız ve yedeklemelerinizde bu fotoğraflar yoksa, veri kurtarma yazılımı kullanmanız gerekecek. Veri kurtarma yazılımı, sabit sürücünüzü tarayabilir ve sonsuza kadar gitmiş gibi görünen dosyaları kurtarabilir. Çeşitli yazılımlar kullanabilecek olsanız da, biz içeriğimizi Disk Drill kullanarak hazırladık.

Disk Drill, 500 MB’a kadar silinen fotoğraflarınızı geri getirebilir. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme için en etkili program diyebilirim. Silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir diye bir sorunuz varsa, Disk Drill’i Windows XP, 7, 8, 8.1, 10 ve 11’de kullanabilirsiniz. Dilerseniz gelin çöp kutusundan silinen fotoğrafları geri getirme adımlarımıza geçelim:

Silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir
Silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir sorusunun cevabı Disk Drill.
 • Programı başlatın ve fotoğrafları geri yüklemek istediğiniz sürücüyü seçin.
Silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir
Disk Drill’de silinen fotoğrafları bulmak için ‘Search for lost data’ diyoruz.
 • Dosyalarınızı önizleyin – Disk Drill, kurtarılabilecek dosyaların bir listesini size sunacak.
silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir
Silinen fotoğrafları kurtarma işlemi için ‘Recover’ diyoruz.
 • Dosyalarınızı kurtarın – Geri yüklemek istediğiniz dosyaları ve saklanacakları yeri seçtikten sonra, “Kurtar” düğmesine tıklayın ve uygulamanın dosyalarınızı geri yüklemesine izin verin.
silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir
Toplu olarak seçerek hepsini de aynı anda geri getirebilirsiniz.

Silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir rehberimizin sonuna geldik. İşte bu iki basit yöntemden bir tanesiyle çöp kutusundan silinen fotoğrafları geri getirme mümkün. Sizler için hazırladığımız diğer ilgi çekici makalelere ve içeriklere ise buradan ulaşabilirsiniz. Sorun yaşadığınız bir durum olursa, aşağıdaki yorumlar kısmında bizlere danışabilirsiniz!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.