Çip Krizi Kötüleşiyor: Çin, Elektrik Kullanımını Kısıtlayacak

Çip kıtlığı ve bilgisayar bileşenlerinin kıtlığı daha kötüye gidebilir mi? Çin'deki elektrik kısıtlamaları, Malezya'daki kapanma ve sektörü kasıp kavuran elektronik kıtlığının sonuçları ne olacak?

Çip krizi nedir? Çip krizi nasıl başladı? Tedarik zincirinde büyük aksamalara sebep olan ve ekonomik tahminlerin hepsini alt üst eden Covid-19 pandemisi, bilgisayar bileşenlerinden akıllı telefonlarımıza, askeri ekipmanlardan otomativ sektörüne kadar birçok teknolojik ürünün üretiminde kullanılan çiplerin üretilememesi ile “çip kıtlığını” beraberinde getirdi.

Tüketici elektroniği pazarında çip krizi henüz çözülemedi, sorun o kadar küresel ki otomotiv endüstrisini bile etkiledi. Bunun ana nedeni yarı iletkenlerin değil, aynı zamanda işçilerin Covid-19 sebebiyle işe gidememesi oldu. Normalleşme umutları ortaya çıksa da Çin, hiç beklenmedik bir adım attı ve elektrik tüketimine kısıtlamalar getireceğini açıkladı. Bu da endüstrinin çalışma koşullarını kısıtlayacak ve temelde çip krizi ile birlikte, her şeyde kıtlığa neden olacak.

Çin hükümeti, kripto para birimi işlemlerine yasak getirirken, oyuncuların çıkarlarını göz önünde bulundurması pek olası değildi. Bazı illerde açıklanan sanayi sektöründeki enerji kısıtlamalarının nedeni açıklanmadı. Yaklaşan kış olimpiyatlarından önce havayı iyileştirmek veya enerji santralleri için yakıt depolamak olduğunu düşünüyoruz. Büyük ihtimalle söylediğimiz iki sebepten dolayı Çin böyle bir kısıtlama yapacak.

çip krizi

Çip Krizi: Üretimler Durdu

Sonuç olarak, birçok elektronik bileşen üreticisi bazı fabrikalarda üretimi azaltmaya hatta durdurmaya başladı. Apple ve Tesla gibi şirketlerin bazı önemli tedarikçileri (örneğin Eson Precision Engineering), mevcut siparişlerin parça stoklarından karşılandığı cuma gününe kadar çalışmayacak. Nvidia, Intel ve Qualcomma’dan çipleri paketleyen ve test eden şirketler de operasyonlarını birkaç gün askıya almak zorunda kaldı. Çip krizinin fiyatlar üzerinde olumlu bir etkisi olması da olası değil.

Ek olarak PCGamer‘ın bildirdiği gibi, elektronik bileşen üreticileri, özellikle Malezya ve Endonezya’dan elektrolitik kapasitör almakta sorun yaşamaya başladı. Oldukça yakın bir zamanda, günlük Covid-19 vaka sayısı bu bölgelerde otuz bin civarına ulaştı aştı ve hatta geçti. Durum düzelmiş olsa da, endüstri hala tam kapasiteye dönmüş değil.

Talepteki önemli artış nedeniyle, bakırın yanı sıra daha çok pil ve ekran üretiminde kullanılan nadir toprak elementlerinin fiyatları da yükselmeye başladı. Bu, bu bileşenlerin üretim maliyetini ve kullanılabilirliğini etkileyeceğini düşünüyoruz.

Plastik ve ambalaj gibi temel ihtiyaçlar da yetersiz kalmaya başladı. Çin hükümetinin enerji kısıtlamasının, özellikle her türlü mal için talebin arttığı yılbaşı sezonu yaklaşırken, bu durumu iyileştirmesi pek olası değil. Tüm bu koşulların birleşimi cüzdanlarımız için iyiye işaret değil.

Yine dünya çapında, elektronik ve bilgisayar bileşenlerine büyük bir zam dalgası bekliyoruz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol