Çin, Tüm Kripto Para İşlemlerini Yasakladı: Bitcoin Düşüş Yaşadı!

Çin, ülkenin en büyük endüstrisi üzerindeki baskılarını arttırdı ve ülke genelindeki tüm kripto para işlemlerini yasakladı.

Çin Merkez Bankası, cuma günü ülkenin trilyon dolarlık endüstri üzerindeki baskısını yoğunlaştırarak kripto para birimiyle ilgili tüm işlemleri yasa dışı ilan etti.

Çin Halk Bankası web sitesinde yapılan açıklamada, “Sanal para birimiyle ilgili ticari faaliyetler yasa dışı finansal faaliyetlerdir” denildi.

Kripto Para Yasak

Kripto Para Birimleri Sert Düşüş Yaşadı

Bildirime göre Pekin, tüm finansal kurumların, ödeme şirketlerinin ve internet platformlarının kripto para ticaretine izin vermesini yasaklayacak. Buna ek olarak, Çin merkez bankası “internet üzerinden Çinli sakinlere denizaşırı sanal para borsaları tarafından hizmet sağlanmasının” yasa dışı olduğunu ilan ederek dövizleri hedeflemeye çalışacak.

Duyuru, kripto para birimlerinin düşmesine neden olurken, Bitcoin stabilize olmadan önce 42.000 dolar seviyesinin altına düşerken, ikinci en büyük para birimi olan Ethereum yüzde 10’dan fazla değer kaybederek 2.800 dolar seviyesinin altına düştü. Küresel para birimleri, bu yıl kısmen Pekin endüstriyi sıkıştırmaya çalışırken Çin’in düzenlemelerinden kaynaklanan oynak dalgalanmalar gördü.

Çin Merkez Bankası, kripto ticareti hakkında “ekonomik ve finansal düzenin bozulmasına, kumar, yasa dışı fon toplama, dolandırıcılık, piramit şemaları ve kara para aklama gibi yasa dışı ve suç teşkil eden faaliyetlere yol açtı ve insanların mallarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attı” açıklaması yaptı.

GlobalData’nın tematik ekibi analisti George Monaghan, “Bu, Çin’in eylemi ilk kez tehdit etmesi değil ve şu ana kadar takip etmekte başarısız oldu. Önümüzdeki birkaç hafta, SEC’in son yorumlarından sonra zaten gergin olan kripto pazarları için zor olacak, ancak yalnızca gerçek mevzuatın uzun vadeli bir etkisi olacak.” dedi.

Kripto Para Yasak

Çin’in Kripto Parası: E-Yuan

Çin, kısmen kara para aklama ve fahiş enerji tüketimi ile olan bağlantıları nedeniyle kripto para birimlerini onaylamadığını uzun süredir dile getiriyordu. Bu yılın başlarında Çinli yetkililer, finansal firmaların kripto para birimlerinin madenciliğine ve satışına aktif olarak yardım etmelerini yasaklayan eski bir yasağı yeniden doğruladı.

Pekin ayrıca, muazzam miktarda enerji kullanan dijital para madenciliğini ve ülke içinde ve yurt dışında döviz bozdurma işlemlerini kısıtlamak için harekete geçti. Pekin Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinden uzak dursa da Çin, kendi dijital para birimi olan E-Yuan’ı piyasaya süren ilk ülkelerden biri olmayı hedeflediğini de söylemekten kaçınmadı.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol