Çevrimiçi Zorbalıkta Fortnite ve Valorant Lider Oldu

Amerika Hakaretle Mücadele Ligi, genç oyuncuların çevrimiçi ortamda yaşadığı zorbalık hakkında bir rapor yayınladı. Bu fenomenin, topluluktaki reşit olmayanların en az yüzde 62'sini etkilediği ortaya çıktı.

Çevrimiçi zorbalık olgusu, muhtemelen her oyuncunun karşılaştığı bir durum ancak, herkes bundan kişisel olarak etkilenmedi. Amerika Hakaretle Mücadele Ligi, reşit olmayan kaç oyuncunun bu tür toksik davranışlarla karşılaştığını ve hangi oyunların buna en çok yardımcı olduğunu bulmaya karar verdi.

Çevrimiçi Zorbalık

Çevrimiçi Zorbalıkta Lider: Valorant

Yayınlanan raporda yazarların on yedi popüler çevrimiçi oyunu incelediğini okuyabiliyoruz. Ardından 13-17 yaş arası oyunculara sunuculardaki toksik davranışlarla ilgili deneyimleri soruldu. Bu oyuncuların, en az yüzde 62’sinin en az bir kez çeşitli çevrimiçi zorbalık ve taciz türlerine maruz kaldığı ortaya çıktı.

Bu sonuç, Rocket League’in seçilmiş oyuncuları araştırıldıktan sonra not edildi. Bununla birlikte, diğer oyunlarda daha yüksek bir yüzde elde edildi. World of Warcraft’ta genç kullanıcıların yüzde 75’i toksik davranışlarla karşılaştı. Apex Legends’da yüzde77 , PUBG’de yüzde 80, Fortnite’da yüzde 81 ve Call of Duty’de yüzde 85 olarak açıklandı. Çevrimiçi zorbalığın en çok yaşandığı ortamın Valorant olduğu ortaya çıktı. Genç oyuncuların yüzde 89’u Riot Games oyununda tacize uğradıklarını itiraf etti.

Çevrimiçi Zorbalık

Oyun Sonrasında Bile Zorbalık

Ankete katılanlara ayrıca karşılaştıkları toksik davranış biçimleri de soruldu. Çevrimiçi zorbalık yöntemlerinin büyük çoğunluğu oyunun kendisini (yüzde 43), maç sırasında sesli iletişimi (yüzde 39) ve yine oyun sırasında gerçekleşen sohbet yoluyla iletişimi (yüzde 37) içeriyordu. Bazı oyuncular, maçın dışında ve üçüncü taraf iletişim uygulamaları aracılığıyla bile düşmanlık yaşadıklarını belirtti.

Raporun yazarları ayrıca ankete katılanlara hangi oyunlara ara vermeye karar verdiklerini veya tamamen terk ettiklerini sordu. Açık ara farkla en fazla sayıda genç oyuncu bu tür kararları Call of Duty serisi ve PUBG oyunlarında (yüzde 40) verdi. Counter-Strike: Global Offensive ve Valorant (yüzde 33) ve World of Warcraft (yüzde 29) da büyük rakamlar bildirdi. Sıralamanın en altında yüzde 21 ile Minecraft vardı.

Amerika Hakaretle Mücadele Ligi tarafından yayınlanan belge, çevrimiçi oyunlarda zorbalığın birçok popüler oyunun ortak bir sorunu olduğunu açıkça gözler önüne serdi. Raporun yazarları ayrıca zararlı fenomenle başa çıkmak için alınması gereken önlemler konusunda önerilerde bulundu. Bununla birlikte, listeleri uzun ve birçok sivil kuruluş ve oyun geliştiricisinin oybirliğiyle işbirliği olmadan uygulanması kolay değil. Bu nedenle, yukarıda belirtilen sonuçların yakın gelecekte değişmesi olası değil.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol