Paradox Interactive Hakkında Zorbalık ve Cinsiyet Ayrımcılığı İddiası

Crusader Kings ve Europa Universalis gibi oyunların geliştiricisi geliştiricisi Paradox Interactive "zorbalık ve cinsiyet ayrımcılığı" ile suçlandı.

Paradox Interactive hakkında ciddi suçlamalar yapıldı. İsveçli yayın Breakit, ağustos ayında yapılan ve sendika liderliğindeki bir çalışan anketine katılan 133 personelin neredeyse yarısının “kötü muameleye” maruz kaldığını bildirdi.

Breakit’e göre, anket sonuçları sorunların temel olarak zorbalık ve cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili olduğunu ve “kadınlar için en kötüsü” olduğunu ortaya çıkardı.

Yanıt veren kadınların yüzde 69’u kötü muamele gördüklerini söyledi. Erkekler için karşılık gelen rakam ise yüzde 33 idi.

Bu anketin sonucu olarak sendikalar, “Kötü muamele, Paradox Interactive’de sistemik ve çok yaygın bir sorun” açıklamasında bulundu.

Paradox Interactive

Ortaya çıkan bir diğer şikayet ise “üst düzey faillerin şirket tarafından korunuyor olarak algılanması” olarak açıklandı. Anket ayrıca Paradox’ta bir sessizlik kültürünün olduğunu da gözler önüne serdi.

Breakit, İsveç sendikaları SACO ve Unionen tarafından yürütülen anketin sonuçlarının, çalışanlara çarşamba günü söylenmeden önce geçen pazartesi, Paradox Interactive’in İK yöneticisine ve ardından CEO Ebba Ljungerud’a sunulduğunu söyledi.

Aynı gün, 1 Eylül, Paradox, Ljungerud’un “şirketin ileriye dönük stratejisine ilişkin farklı görüşler nedeniyle” CEO olarak görevinden ayrıldığını ve eski CEO Fredrik Wester’in bir kez daha CEO olduğunu duyurdu.

Wester, Breakit’e Ljungerud’un çıkışının anket sonuçlarıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Bu nokta, anketin yalnızca Paradox’un İsveç operasyonunu kapsadığını vurgulayan Paradox’taki SACO ve Unionen kurullarının bir temsilcisi tarafından Eurogamer’a soruldu.

Crusader Kings, Europa Universalis ve Stellaris gibi büyük strateji oyunlarıyla tanınan Paradox, Breakit’e şimdi harekete geçerek, çalışan anketini harici bir şirket tarafından yürütülecek kendi dahili anketiyle birleştirerek harekete geçeceğini söyledi.

Paradox Interactive

Paradox Interactive’den Açıklama Geldi

“Bu konuda şirket içinde gerçekleştirilen bir anketin ve açıkçası tatmin edici olmayan sonuçların farkındayız. Yönetim ekibi bu verilere göre hareket edildiğinden emin olmak istiyor ancak anında ve doğrudan harekete geçmek yasal olarak mümkün değil. Anketin yapısı gayri resmi. Şu anda gayri resmi anketi kendi iç araştırmamızla uzlaştırmak için çalışıyoruz.”

“Paradox şu anda süreçlerimizin kapsamlı bir denetimini ve kapsamlı bir çalışan anketini yürütmek için harici, tarafsız bir firma getirme sürecinde. Bu, son zamanlarda geliştirmek için çalıştığımız tüm konulara yönelik çabalarımızı ilerletmemize yardımcı olacak. Yıllardır – taciz ve suistimal bunların başında gelecek, ancak tarafsız işe alma ve tazminat, devam eden önyargı farkındalığı, dahil etme ve daha fazlası gibi konuları da inceleyeceğiz.”

Oyun Dünyasında Davalar Arttı

Paradox Interactive’e yönelik iddialar, California Eyaleti’nin Activision Blizzard’a karşı açtığı davanın hemen ardından geldi.

Temmuz ayında, 32 stüdyoda 1000’den fazla mevcut ve eski Ubisoft çalışanı, Activision Blizzard çalışanları ile dayanışma amacıyla bir açık mektup imzaladı. Mektup, Ubisoft liderliğinin şirket içindeki “sistemik ayrımcılık, taciz ve zorbalık” iddialarına yanıt olarak “boş vaatlerini” eleştirdi ve bir dizi “bu suçların raporlarını ele almak için bir dizi kural ve süreç” üzerinde anlaşmak için endüstri çapında bir işbirliği önerdi.

Kaliforniya Eyaleti ayrıca League of Legends yapımcısı Riot Games’e “işe alma, ödeme ve terfi kararlarında cinsiyet ayrımcılığı; cinsel taciz ve Riot Games’in kadın çalışanlarına misilleme yapması” nedeniyle dava açtı.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol