Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Blizzard, Şirketi Protesto Eden Kıdemli Çalışanını Kovdu

Blizzard'ın yeni uygulamaya başladığı 'çalışan sıralama' sistemine bağlı kalmayı reddettikten sonra, yüksek rütbeli bir çalışanın sözleşmesi sonlandırıldı.

Blizzard, yeni çalışan sıralama sisteminden hoşnutsuzluğunu dile getirdikten sonra WoW Classic’in yardımcı lideri Brian Birmingham’ı kovdu. Haber çıktıktan kısa bir süre sonra Birmingham, hikayeyi kendi açısından ve şirketi sonunda bu noktaya götüren tüm olayların gelişimini anlatmak için Twitter‘ı kullandı.

Activision şirketin aleyhine açılan birkaç dava ve devam eden diğer tartışmalarla şirket, son yıllarda çok fazla incelemeye konu oldu. Bugün ise kıdemli geliştirici Birmingham, şirketin kullanmakta olduğu bir çalışan sıralama sisteminin sakıncaları hakkında konuşmaya başladı ve bu süreç, şirket hakkında daha da fazla tartışmaya yol açtı.

Blizzard, Protestoya Sert Yanıt Verdi

Blizzard, Şirketi Protesto Eden Kıdemli Çalışanını Kovdu

Tam 17 yıldır Blizzard‘da çalışan Brian Birmingham, haberin yayınlanmasının ardından Twitter’da şirketten ayrıldığını doğruladı. Ayrıca, şirketin şu anda içinde bulunduğu sorunun daha geniş yönlerine daha fazla ışık tutmak istedi. Görünüşe göre çalışan sıralama sistemi, çalışanları performanslarına göre sıralamak için şirket tarafından 2021’de uygulamaya alındı.

Sistemdeki en düşük statü “Gelişiyor” olarak adlandırıldı ve yöneticiler çalışanlarının yaklaşık yüzde 5’ine bu sıralamayı vermek zorunda kaldı. Bu rütbeye sahip olmak, çalışanın kar paylaşım ikramiyesinin düşürülebileceği anlamına geldiği ve ayrıca bir terfi veya maaş artışı için değerlendirilmeyi zorlaştırabildiği için büyük ölçüde eleştirildi.

Sistemin Mimarı Blizzard Değil

Blizzard, Şirketi Protesto Eden Kıdemli Çalışanını Kovdu

Birmingham, çalışanlarından birinin rütbesini “Başarılı”dan “Gelişiyor”a indirmeyi reddetti ve daha sonra sızan bir e-postada tüm sistemden duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdi. Kıdemli çalışanın bu sistemi reddetmesi, reddinden kısa bir süre sonra kovulmasına yol açtı.

Kıdemli yönetici, sıralama sisteminde Blizzard’ın değil, 2016’da King’i satın aldıktan sonra Activision Blizzard’ın yeni adı olan ABK’nin sorumlu olduğuna inandığını belirtti. Birmingham, tüm şirketlerin bir tür sıralama sistemine sahip olduğunu ancak ABK’nın birlikte mevcut formata yol açan tek bir standart sistemde takılı kaldığını söyledi ve yüzde 5 kotasına uyması talimatı verildiğinde sistemi protesto etti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.