Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Baki İzleme Sırası – Efsanevi Anime Hangi Sırayla İzlenmeli?

30 yıllık bir tarihe sahip olan Baki serisi, yıllar içinde birçok film ve anime dizisine sahne oldu. Haliyle bu durum, ikonik animenin hangi sırayla izlenmesi gerektiği konusunda bazı kafa karışıklıklarına yol açtı. Peki, Baki dizisi için en iyi izleme sırası nedir? İşte cevabı.

Anime tutkunlarının çok merak ettikleri Baki izleme sırası ile karşınızdayız. Keisuke Itagaki tarafından yazılan ve çizilen aynı adlı manga serisine dayanan ikonik anime, yıllar içinde çok geniş bir hayran kitlesine ulaştı. Güçlü bir savaşçıyı konu alan Baki, iki video animasyonunun yanı sıra üç farklı anime dizisine sahip. Orijinal hikayeyi temel alan bu animasyonlardan ilki 1994 yılında yayınlandı.

2001 yılında, her ikisi de 24 bölüm olan iki farklı anime dizisi yapıldı. Son olarak Netflix, 2018 yılında yeni bir Baki anime serisi geliştirdi. Üçüncü sezonu 30 Eylül 2021’de yayınlanan dizinin devam edip etmeyeceği şimdilik belli değil. Efsane seriye başlamak isteyenler için Baki anime izleme sırası hakkında bir rehber hazırlamak istedik. İşte dizinin geçmişi ve takip edebileceğiniz en iyi izleme sırası.

Baki İzleme Sırası

baki izleme sırası nedir

Baki serisine yeni başlamak isteyenler, ilk önce Baki the Grappler‘ı izleyebilirler. Baki serisi çok sayıda karakter içerir. Naruto ve Bleach gibi dizilerin aksine, karakterler yıllarca hiç ortada görünmezler. Bir gün büyük bir karşılaşma için yeniden ortaya çıkarlar ve daha sonra tekrar ortadan kaybolurlar. Baki’de ana karakterler, temelini pek fazla bilmediğimiz gizemli rakipler tarafından mağlup edilir. Dolayısıyla seriyi izlerken sürpriz sonlara hazırlıklı olun.

İki orijinal animasyon filminin yanı sıra üç Baki dizisi yayınlandı. Bu yapımlar, seri tarihi açısından önem arz etse de, içinde yer alan olaylar çoğunlukla her üç seride de yer aldığı için bu animasyonları atlayabilirsiniz. Dediğim gibi şu ana kadar üç farklı Baki anime dizisi yapıldı: Baki the Grappler, Baki ve Baki Hanma. Bunların tamamı, Baki Hanma’nın babası Yujiro’yu yenmeye çalışmasıyla ilgili büyük hikayenin küçük parçalarını oluşturuyor. İşte anime serisindeki tüm yapımlarla birlikte kronolojik olarak Baki izleme sırası.

Grappler Baki: The Ultimate Fighter (1994)

baki izleme sırası

Baki: The Ultimate Fighter, Baki the Grappler mangasının ilk iki dövüşünü kapsayan tek seferlik özel bir anime filmidir. Buradaki Baki Hanma karakteri, hayranların alışık olduğundan çok farklı. Baki genellikle kasvetli ve ciddi olarak gösterilirken, burada çok daha cesur ve kontrolsüz bir karakterle karşılaşıyoruz.

Baki yaratıcısı Keisuke Itagaki, manganın ilk bölümünden sonra onu radikal bir şekilde yeniden tasarladı ve hikayelerin yeniden anlatılmasıyla birlikte karakterin bu versiyonunu ortadan kaldırdı. Animasyonu izlemek isteyenler YouTube’da bulabilirler.

Baki the Grappler (2001)

baki anime izleme sırası

2001’de yayınlanan orijinal Baki the Grappler anime serisi, 24 bölümden oluşuyor. Büyük ölçüde aynı adlı manganın olaylarını takip ediyor, ancak bazı değişikliklerle. Olayları birden çok bölüme yayılmış halde izliyoruz. Bunlar kronolojik bir sıralamayı takip ediyor.

Karakterin çocukluğunu ve Yujiro ile ilk dövüşünü detaylandıran “Kid Baki” bölümü ile başlıyor, ardından Tokyo Dome Underground Arena’da şampiyonluk saltanatına kadar ilerliyor. Dizi ayrıca mangada gösterilmeyen bazı ekstra sahnelere de sahip. Bunlar, Baki the Grappler serisini, o sırada devam etmekte olan New Grappler Baki mangasıyla daha yakından bağlamak için kullanıldı.

Baki: Most Evil Death Row Convicts Special Anime (2016)

baki sırayla nasıl izlenir

Baki the Grappler animesinin sona ermesinden 15 yıl sonra, efsane serinin 25. yıldönümünü kutlamak için 2016’da yeni bir animasyon özel filmi yayınlandı. Baki: Most Evil Death Row Convicts, New Grappler Baki mangasının ilk bölümünden önemli anları gösteriyor. Buna, ölüm cezasına çarptırılan mahkumların kaçması ve ana kadroyla olan ilk savaşlarından bazıları da dahil. Bu sahneleri tamamen farklı bir sanat tarzında görmek ilginç olsa da, burada gösterilen her şey 2018’deki Baki serisinde de yer aldı.

Baki (2018)

baki netflix

2018 yılında Netflix‘te yayınlanan Baki serisi, New Grappler Baki mangasındaki olayları konu alıyor. Yani, Maximum Tournament’ın bitiminden birkaç gün sonra gerçekleşen Baki the Grappler’ın doğrudan devamını ekranlara getiriyor.

Baki, Grappler Baki’den radikal bir şekilde ayrılıyor. Grappler Baki, gerçek hayattaki birçok dövüş sporcusundan ilham alırken, Baki daha çok fantastik bir kung-fu filmi hüviyetine sahip.

Baki Hanma (2021)

YouTube video

Baki izleme sırasının son basamağını oluşturan Baki Hanma, 2018’deki animenin devamı niteliğindedir ve Yujiro ile Baki’nin dövüş hazırlığını takip eder. Baki’nin sonu, Yujiro ile bir kavganın yakın olduğunu düşündürse de, durum aslında böyle değil.

Baki Hanma, Yujiro ile doğrudan kavga etmek yerine, Baki’nin serideki diğer bazı önemli karakterlerle kavgasına sahne oluyor. İlk sezon, Baki’nin Arizona Eyalet Hapishanesinde Biscuit Oliva ile savaşmak için Amerika’ya gitmesini takip ediyor. İkinci sezon ise karakterlerin bir buz dağında donmuş olarak bulunan sekiz metrelik bir mağara adamına meydan okumasını konu alıyor.

İki animasyon filmi ve üç anime dizisinden oluşan Baki izleme sırası bu şekilde. Olay örgüsü ve karakterler hakkında daha net bilgiler edinmek için yukarıdaki sırayı izleyebilirsiniz. Bir diğer popüler anime serisi Demon Slayer izleme sırası hakkındaki rehberimize göz attınız mı? Ayrıca yeni başlayanlar için hazırladığımız anime önerileri listemizi de şiddetle tavsiye ediyoruz!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.