Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri – 2022

Anime izlemeye başlamak için doğru animeyi bulmak zor ancak bu liste sayesinde siz de bu dünyaya giriş yapabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için anime önerileri, özellikle animenin kendi içinde birçok türü olduğunu keşfettiklerinde gerçekten bunaltı olabilir. Anime izlemek için biraz Japon kültürüne hakim olmak gerek çünkü gerçekten yadırgayabilirsiniz. Bunun yanı sıra animeler arasında çocuklara yönelik olanları olduğu gibi yetişkinlere yönelik olanları da fazlasıyla bolca olan yapımlar mevcut.

Büyük ölçüde üzerinde anlaşmaya varılmış bir başlangıç animesi yok çünkü çoğunlukla bu tamamen sizin seyir zevkinize bağlı. Örneğin, bazı anime hayranları süper güçleri olan karakterlerin olduğu animeler severken, bazıları romantik animeler sevebilir ancak, ikisi de temelde anime hayranı. Popüler animelerin başlangıç animesi olmayabileceğini unutmayın. Ayrıca aşağıdaki listeler, en iyi animeler arasında bulunan anime dizileri göz önüne alınarak hazırlandı. Anime önerileri listemiz ile aradığınız animeyi bulabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri Listesi 2022

Yeni Başlayanlar İçin Anime

Yeni başlayanlar anime önerileri listemizde her çeşitten animeye yer vermeye çalıştık. Anime; korku, komedi, romantizm, erotik, okul hayatı ve daha pek çok türe sahip. Animasyonu sevdiğiniz sürece, seveceğiniz bir anime bulmak hiç de zor değil. Özellikle başlangıç animeleri listemiz ile hiç zorlanmayacaksınız. İşte sizler için en iyi başlangıç anime film önerileri:

 • Attack On Titan
 • Code Geass
 • Death Parade
 • Erased
 • Fruits Basket
 • Death Note
 • One Punch Man
 • Cowboy Bebop
 • Gurren Lagann
 • Fullmetal Alchemist: Brotherhood
 • My Hero Academia

11- Attack On Titan (Şiddet, Politika, Dram)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Attack on Titan resmen bir efsane haline geldi.

Attack on Titan, korkudan, politik entrikadan hoşlanan ve şiddete aldırmayan olgun izleyiciler için. Olgun, korkunç ve dramatik bir fantezi hikayesi isteyenler için iyi bir başlangıç noktası. İnsanları yiyen gizemli akılsız devlerden kendini koruyan duvarlarla çevrili bir şehir hakkında.

Şaşırtıcı aksiyonla birlikte birçok dönüm noktası an mevcut ve karakterlerin hepsi çok güçlü ve ilginç. Anime chibi stili, damar patlamaları veya ter damlaları gibi animelere yeni başlayan bir kişinin kafasını karıştırabilecek veya yabancılaştırabilecek görsel anime kinaye sorgularına sahip değil. Attack on Titan en iyi animeler arasında bulunan güçlü bir isim.

10- Code Geass (Mecha, Politik, Robot)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Yeni başlayanlar için anime öneri listemizin mecha animesi.

Her anime hayranı, genellikle dev robotları merkezi haline alan bir tür olan mecha türünü sevmez. Yeni başlayanlar için anime önerilerimizden olan Code Geass, birinin ilk mecha animesi için ideal. Hikaye ve anlatı, karakterlerin kendilerine ve paranormal geass gücüne çok daha fazla odaklanıyor ancak çok sayıda mecha savaşı ve tasarımı görebilirsiniz.

Princess Tutu’nun aksine, bu gösteri her yaş için değil. Pek çok politik ve sosyolojik noktası çocuklar tarafından kaçırılacaktır. Aynı zamanda CLAMP sanatçıları tarafından popüler hale getirilen bir anime tarzına da sahip. Anime önerisi isteyenler için ilk tercihlerimden bir tanesi Code Geass. Netflix anime konusunda çok büyüdü, bu animeyi de oradan izleyebilirsiniz.

9- Death Parade (Psikolojik, Gerilim, Paranormal)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Yeni başlayanlar için anime öneri listemizin felsefi animesi.

Yeni başlayanlar için anime listemizin dokuzuncu üyesi Death Parade, ölüm ve karma gibi bazı olgun temalarla ilgilenen sadece 12 bölümden oluşan kısa bir anime. Psikolojik gerilim sevenler için mükemmel bir başlangıç animesi. Gösteri, insanların öldüklerinde gittikleri paranormal barlarla ilgili. Anime önerisi isteyenlere, Death Parade’yi gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirsiniz.

Buraya gelenler, sırlarını açığa çıkaran Ölüm Oyunlarına meydan okuyacak ve sonunda boşluğa mı sürülecekleri yoksa reenkarne mi olacakları konusunda yargılanacak. Anime, Dragon Ball veya Naruto gibi büyük dalgalanmalar yaratmadı ancak yılın En İyi Psikolojik Animesi ve Yılın Açılış Tema Şarkısı gibi ödüllere aday gösterildi.

8- Erased (Fantastik, Gerilim, Cinayet)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Yeni başlayanlar için anime öneri listemizin kısa animesi.

Erased, yalnızca 12 bölüm süren kısa ama eksiksiz bir anime. Cinayet ve adam kaçırma gibi ciddi durumlarla ilgilenen ancak yeni başlayanlar için anime olarak bir izleyici için fazla şok edici olmasa da, animeye iyi bir giriş kapısı. Örneğin, Attack on Titan izlemeye yeni başlayan birisi için anime arayan biri için çok fazla şok değerine sahip olabilir ancak bu anime öyle değil. Anime dizileri, standart dizi gibi olmaz demeyin, bal gibi olur. Erased’a bir göz atın.

Bunu akılda tutarak, Erased süper popüler bir anime değil. Bazı hayranlar, temposu ve yetersiz hikayesi nedeniyle bu animeyi bolca eleştirdi. Bununla birlikte, animenin ciddi karanlık konuları nasıl ele alabileceğini gösterdiğinden, başlangıç animesi olarak ideal. Dizi ayrıca çok bölüm izleyecek vakti olmayanlar için kısa bir yapıda olduğundan, yeni başlayanlar için anime önerileri listemize girmeye hak kazandı.

7- Fruits Basket (Shoujo, Romantik, Aşk)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Yeni başlayanlar için anime öneri listemizin romantik ismi.

Shoujo animeler arasında en popüler olanlardan bir tanesi. Olası bir başlangıç animesi olarak ne izleyeceğinizi bulamıyorsanızi buna göz atın derim. Bununla birlikte, şu anda son sezonunu çeken ve shoujo türüne mükemmel bir giriş yapan Fruits Basket tam sizlik. Duygusal anime dizileri arayan bir arkadaşınız varsa, Fruits Basket tam bir başlangıç animesi.

Aslında 2001 yılında mangadan önce biten bir animesi vardı ve o kadar popülerdi ki mangayı baştan sona tamamen takip eden yenilenmiş bir gösteri yapmaya karar verildi. Romantizm dolu bu anime de yer yer karanlık anlar da mevcut. Romantik anime film önerileri arıyorsanız, ilk izlemeniz gereke yapım bu.

6- Death Note (Akıl Oyunları, Felsefi, Gizem)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Yeni başlayanlar için anime önerilerinin vazgeçilmezi.

Death Note, anime dünyasında çok ünlü bir isim ve anime bilenler olsun ya da olmasın, bağımlısı olmak işten bile değil. Bir gence sadece bir kitaba isimlerini yazarak istediği kişiyi öldürme gücü vererek, suç ve cezanın etik konularına dalan bu anime tam bir klasik. Anime tavsiyelerinin vazgeçilmez ismi Death Note’un bu ünvanı almasınız bir sebebi var, klasik olması.

Ana karakterimiz, suçluların isimlerini yazarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye karar verir ama bu gerçekten adalet mi? Dedektif L bu genç katili yakalamak için sahneye girdiğinde hikaye gerçekten başlıyor. Netflix uyarlamasını veya diğer canlı aksiyon denemelerini denemeyin. Orijinal animeyi izleyin. Netflix anime olarak kütüphanesini büyüterek Death Note’u da aldı. Oradan izleyebilirsiniz.

5- One Punch Man (Parodi, Komedi, Süper Güç)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Gülmek istiyorsanız, bu animeye bir göz atın.

Komedi bazen animenin en öne çıktığı noktadır ve bu kesinlikle One Punch Man için de geçerli. Onu diğer komedi animelerinden ayıran şey, kahramanın nihilist mizahıyla kör edici aksiyon sahnelerinin dengesi. En iyi animeler arasına ismini yazdıran bu ilginç yapıma mutlaka göz atın.

Sadece 24 bölümden oluşan anime dizisi, herkesi tek yumrukta yenebilen bir süper kahramanın hikayesini ve bunun onun için ne kadar sıkıcı olduğunu anlatıyor. Onun zıttı başka bir kahraman karakter, dövüş sahnelerinde çok daha az güçlü ama çok daha teatral ve sağlam karakterleri olan bir cyborg. Anime önerisi isteyen arkadaşlarınıza tavsiye edebileceğiniz bir yapım.

4- Cowboy Bebop (Uzay, Western, Macera)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Klasikler asla eskimez, bu anime de bunun net bir kanıtı.

Cowboy Bebop, animenin en büyük klasiklerinden biri olarak kabul edilir ve sadece 26 bölümü mevcut. Analiz miktarı ve mirası açısından Neon Genesis Evangelion ile eşit ancak çok daha az kafa karıştırıcı ve şifreli olmakla birlikte. 90’ların sonlarında yayınlanmasından bu yana yaşlanmış olsa da, ondan sonra çıkan birçok animeyi etkiledi.

Geriye yaslanan ve esprili kara film tadında sızan karakterlere sahip bir uzay temalı western diyebiliriz. Bu türlerin dışında, varoluşçuluk ve yalnızlık gibi uzay operası ve siberpunk temalarını ele alıyor. Sadece gösterinin hızının ilk başta yavaş olduğunu bilin ancak izlemeye devam edin. Size tek önerim bu. Yeni başlayanlar için anime listemize almasak olmazdı.

3- Gurren Lagann (Mecha, Komedi, Aksiyon)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Kendine inan, benim inandığım sana değil. Senin inandığın sana da değil. Kendine inan!

Bu anime, anime hayranlarının yanı sıra birçok başka medyada da atıfta bulunuluyor. Cowboy Bebop gibi, mirası olan bir klasik olarak kabul edilir. Hatta “Kendine inan, benim inandığım sana değil. Senin inandığın sana da değil. Kendine inan!” sözü oldukça popülerdir ve bu diziden kaynaklanıyor.

Aynı zamanda Code Geass gibi karanlık değil, daha komedi olan bir mecha anime. Cowboy Bebop’a bir başka benzerliği olan Gurren Lagann da uzay westerni ve neo-noir’i macera, mecha ve komedi ile değiştirse de uzak bir gelecekte geçiyor. Yeni başlayanlar için anime arıyorsanız ve mecha seviyorsanız bir göz atın derim.

2- Fullmetal Alchemist: Brotherhood (Steampunk, Fantazi, Macera)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Steampunk animelerin şahaser ismi.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood, tüm anime hayranları tarafından mutlaka görülmesi gereken bir yapım. Steampunk, karanlık fantazi ve macera temalı dizi, annelerini hayata döndürmek için bir ritüelde kazara kurban edildikten sonra bedenlerini geri almak isteyen iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Gösteri 64 bölümden oluşuyor.

Bir kez daha, bu anime, savaş karşıtı duygular, doğaüstü güçler gibi anime hikayelerinde yaygın olarak görülen kavramları tanıtmak ve aynı zamanda kaygısız anlara rağmen rahatsız edici çok fazla ana sahip değil. Ayrıca, mangayı takip etmeyen başka bir animeye sahip olduğu için Brotherhood olarak baştan çekildi. Yani mutlaka o versiyonunu izleyin.

1- My Hero Academia (Fantastik, Süper Güç, Macera)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Harika karakter gelişimi, mükemmel dövüş sahneleri.

My Hero Academia, hala devam eden büyük bir anime. Farklı güçlere ve akıl hocaları ve kötü adamlardan oluşan bir hiyerarşiye sahip devasa bir karakter kadrosuyla günümüzün Naruto’su. Bu yeni başlayanlar için anime listemizin en iyisi çünkü vaktiniz varsa kaptırılıp gidilecek bir anime.

Bu seri uzun olsa da, sadece anime deneyen biri için yeterli kapanış sağlayabilecek tempoya sahip. Fantastik, süper kahraman ve macera türlerini sevenler için harika. Karakter gelişimi mükemmel ve dövüş sahneleri kusursuz. İzleyin, izlettirin efendim.

BONUS: One Piece (Macera, Aksiyon, Korsanlık)

Yeni Başlayanlar İçin Anime
Yeni başlayanlar için anime önerileri listemizin bonus ismi.

Benim favori animemdir kendisi. Seri, Ağustos 1997 tarihinden bu yana hala devam ediyor. Artık bir efsane haline gelen One Piece, şeytan meyvesi yiyerek doğaüstü güçler kazanan Monkey D. Luffy isimli bir gencin Hasır Şapka Korsanları’nı kurarak tüm denizlere hakim olma hikayesini konu alıyor.

Yeni başlayanlar için anime listemize pek uygun değil ancak favori anime serim olduğu için buraya eklemeden yapamadım. İçerisinde bulunduğumuz 2022 yılı itibarıyla tam 1000 bölümü geçti. Evet, yanlış yazmadım. Anime 1000 bölümü geçti ve hala devam ediyor. Yukarıdaki listeden animeler izledim, doymadım, bana bitmeyen bir anime verin diyorsanız; One Piece’e başlayın!

Yeni başlayanlar için anime önerileri listemizin sonuna geldik. Peki sizin favori animeniz hangisi? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın! Ayrıca gelmiş geçmiş en güçlü anime karakterleri listemize de göz atmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

1 Yorum

 1. Yusuf

  One punch man shounen tarzı animelerle dalga geçmek için yapılmış bir animedir

  0
  0
  Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.