Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Atari, 100’den Fazla Eski Oyunun Hakkını Geri Aldı

Atari, yaptığı bir duyuruda eski oyunlarının yaklaşık yüz tanesinin marka haklarını geri aldığını duyurdu.

Atari, çok sayıda retro oyunun marka haklarını satın aldığını duyurdu. Sayıları 100’ü aşan oyunlar, 80’ler ve 90’larda farklı platformlarda ve konsol nesillerinde piyasaya sürülen oyunları ve serileri içeriyor. Hakları alınan markalar; Atari’nin Micropose, Infogrames ve Accolade dahil olmak üzere klasik yayıncıların ve geliştiricilerin kataloglarını satın almasının bir parçası. Şirket ayrıca artık Accolade ticari markasının da sahibi.

Şirket şu anda sahip olduğu markaların ve oyunların tam listesini açıklamadı. Ancak şirket yaptığı duyuruda Bubsy, Demolition Racer, Hardball, 1942: Pacific Air War, F-117A ve F-14 Air Combat’tan bahsetti. Şirket, bu klasik oyunları konsollarda ve PC’de fiziksel ve dijital sürümler şeklinde yeni oyuncularla buluşturmayı planladığını belirtti. Şirket ayrıca bazı eski markalarda üzerinde yeni oyunlar için çalışabileceğini belirtti.

Atari Neden Eskisi Gibi Güçlü Değil?

Atari

Atari, şu anda klasik sürükleyici sim korku oyunu System Shock Remake üzerinde çalışan Nightdive Studios’u yakın zamanda satın aldı. Şirket, tarihe gömülürken bir nevi çırpınmaya devam ediyor. Atari, oyun endüstrisinin dinamik gelişimini başlatan şirketti. Aynı zamanda Nolan Bushnell ve Ted Dabney tarafından arcade makineleri için tasarlanmış ilk oyunlardan birinin yaratılmasını sağlamıştı. Peki şirket neden piyasadan silindi?

Şirket, popüler arcade makineleri üreterek büyük karlar elde ediyordu. Space InvadersPac-Man ve Asteroids gibi iyi bilinen oyunları da mevcuttu. Ne yazık ki bir süre sonra oyun pazarında, şirkette köklü değişikliklere yol açan bir çöküş yaşandı. Şirket, gelecek vaat eden projelerin geliştirilmesinden vazgeçmek zorunda kaldı ve Atari Computers bölümü satıldı. Şirket, daha devrimci icatlar geliştirmek yerine hayatta kalmaya odaklanmak zorundaydı. Efsane şirket tarafından 1990’ların başında piyasaya dönme girişimleri yapıldı ancak ne yazık ki bunlar pek başarılı olamadı. Daha sonraki yatırımlar sonuç vermedi ve nihayet 1996’da şirket, JTS Inc. ile birleşerek JTS Corporation‘ı kurdu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.