Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Atari 50 Yaşında; Oyunda Dünyasını Değiştiren İsim

Atari'nin kuruluşundan bu yana 50 yıl geçti. Efsanevi şirket olmasaydı, günümüz oyunları tamamen farklı görünebilirdi.

Bugün oyun endüstrisi için önemli bir yıldönümü. 50 yıl önce bugün, 27 Haziran 1972’de Atari kuruldu. Bu efsanevi şirket olmadan oyun tamamen farklı görünebilirdi. Bu yüzden sevdiğimiz tüm eğlence sektörünün üzerine kurulduğu temellerden biri olan şirketi hatırlatma gereği duyduk.

Atari, oyun endüstrisinin dinamik gelişimini başlatan şirketti. Aynı zamanda Nolan Bushnell ve Ted Dabney tarafından arcade makineleri için tasarlanmış ilk oyunlardan birinin yaratılmasından sorumlu olan şirketti. Bizim neslin çocukluğunu süsleyen şirket, bunca yıldır neler yaptı ve neden piyasadan bir anda silinip gitti?

Modern Oyunculuğun Babası: Atari

Atari

Yukarıda tabii ki zamanına göre devrim niteliğinde olan Pong‘dan bahsediyoruz, masa tenisi simülasyonu. Ticari başarı elde eden türünün ilk oyunuydu ancak şirketin en büyük başarısı, muhtemelen Video Bilgisayar Sistemi olarak da bilinen Atari 2600 konsolunun piyasaya sürülmesiydi. Cihaz 1977’de piyasaya sürüldü ve oyuncuların hobilerini evlerine taşımalarını sağladı.

Tüm bu süre boyunca şirket, popüler arcade makineleri üreterek de büyük karlar elde ediyordu. Space Invaders, Pac-Man ve Asteroids gibi iyi bilinen oyunlardan bahsetmek yeterli. Ne yazık ki hiçbir şey sonsuza kadar sürmez ve bu, 1983’te bir patlama ile sona eren şirketin altın çağı için de geçerli. Oyun pazarında, şirkette köklü değişikliklere yol açan bir çöküş yaşandı.

Atari’nin Sıkıntılı Dönemleri

Atari

Atari, gelecek vaat eden projelerin geliştirilmesinden vazgeçmek zorunda kaldı ve Atari Computers bölümü satıldı. Şirket, daha devrimci icatlar geliştirmek yerine hayatta kalmaya odaklanmak zorundaydı. Efsane şirket tarafından 1990’ların başında büyüklüğe geri dönme girişimleri yapıldı ancak ne yazık ki bunlar pek başarılı olamadı. Şirketin yeni konsolları önceki modelleri kadar popüler değildi.

Daha sonraki yatırımlar sonuç vermedi ve nihayet 1996’da şirket, JTS Inc. ile birleşerek JTS Corporation‘ı kurdu. Sonraki yıllarda marka, elden ele dolaşan bir oyuncak gibi davranarak çeşitli oyunlar geliştirmeye devam etti. Şu anda bu efsanevi şirket, 2001 yılında şirketi devralan Infogrames’e ait. O zamandan beri şirket adını Atari SA olarak değiştirmeyi başardı. Yeniden oyun geliştirmeye başladı ve retro konsol Flashback’i çıkardı.

Yani oyun endüstrisinin bu efsanevi markası hala hayatımızda ve oyun geliştirmeye devam ediyor ancak pazardaki eski konumuna geri döneceği şüpheli. Bununla birlikte, bu efsanevi isim oyun endüstrisinde açıkça iz bıraktı ve şirketin kuruluşundan bu yana geçen 50 yıldan sonra bile hatırlanmaya değer olduğu kesin.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.