Apple, Tamir Edilemeyen Face-ID Kararından Geri Adım Attı

Apple, üçüncü taraf ekran değişimi sonucunda Face-ID'nin devre dışı kalacağı kararından geri adım attı.

Eylül ayında iPhone 13 serisinin piyasaya sürülmesinin ardından Apple, kullanıcılara kötü bir sürpriz yaptı. Şirketin en yeni amiral gemisi telefonları, üçüncü taraf ekran onarımından sonra Face ID’yi devre dışı bırakıyordu.

Bu karar çok sayıda eleştiriye maruz kaldı çünkü çok sayıda bağımsız mağaza, geçimlerini sağlamak için ekran onarımı yapmak zorunda ve çok sayıda iPhone kullanıcısı, çok daha uygun fiyatlı oldukları için üçüncü taraf onarımları tercih ediyordu. Sonuç olarak, trilyon dolarlık şirket kısıtlamayı kaldırmaya karar verdi.

Apple FACE-ID

Face-ID Kararında Apple’dan Geri Adım

MacRumors, Cupertino teknoloji devinin The Verge‘e gelecekteki bir yazılım güncellemesinde bu kısıtlamayı kaldırma planlarını anlattığını bildirdi. Üçüncü taraflarca yapılan ekran onarımları artık iPhone’un yüz tanıma sistemini devre dışı bırakmayacak. Bu, Apple yetkili merkezlerinin olmadığı ülkelerdeki müşterilerin, ekranlarını çatladıklarında iPhone’larını normal şekilde kullanmaya devam etmelerini sağlayacak.

Teknoloji devi, iPhone 13 serisine bir mikro denetleyici ekledi. Bir ekran onarımının ardından mikro denetleyici, şirketin özel onarım aracını kullanarak yeni ekranı iPhone ile eşleştirmeli. Bağımsız servis sağlayıcıların buna erişimi yok, bu nedenle telefon bunu algılar. Face-ID’yi devre dışı bırakan sistem işte tam olarak buydu.

Bu hata, gelecekteki bir yazılım güncellemesinin ardından artık görüntülenmeyecek ve Face ID, üçüncü taraf ekran onarımlarından sonra normal şekilde çalışacak. Şirket, güncellemenin ne zaman geleceğini belirtmedi ancak geleceği için mutluyuz.

Apple FACE-ID

Apple, iPhone kullanıcılarını üçüncü taraf onarımlardan caydırmak için kısıtlamalar getirme geçmişine sahip. Şirket, bir zamanlar üçüncü taraf Touch ID ana sayfa düğmesi onarımlarının ardından iPhone’ları tamamen kilitliyordu. İPhone, yeniden başlatmaya çalışırken bir hata görüntülüyordu. Şirket sonunda telefonun tamamı yerine yalnızca Touch ID’yi devre dışı bırakmaya karar verdi.

Apple’ın onarım endüstrisini tekeline almak dışında neden bu sert kısıtlamalara başvurduğu belli değil. Şirketin, Face ID’yi devre dışı bırakma kararını geri alarak birkaç olası davadan bile kurtulmuş olma ihtimali yüksek.

iPhone’larınızı yetkili mağazalarda mı yoksa bağımsız mağazalarda mı tamir ediyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol