Apple, iPhone 13 Serisini Duyurdu: Çentik Nihayet Küçüldü!

Apple, iPhone 13 serisini tanıttı. Yeni iPhone serisinin teknik özelliklerini, fiyatını ve çıkış tarihini derledik.

iPhone 13 serisi resmi olarak 14 Eylül Apple etkinliğinde duyuruldu. Yaklaşan akıllı telefon serisi hakkında bilmeniz gereken her ayrıntıyı öğrendik.

Apple, yeni iPhone ailesini onayladı ve aşağıda iPhone 13 ve 13 Pro hakkında şimdiye kadar bilmeniz gereken önemli bilgileri bir araya getirdik. Henüz 13 Pro veya 13 Pro Max hakkında bir şey duymadık.

Baştan belirtelim. Önemli ölçüde yeniden tasarlanan iPhone 12’den farklı olarak yeni iPhone serisi, telefonunuzun üst kısmında daha az yer kaplaması gereken inceltilmiş bir Face ID çentiği ile geçen yılki modelle aynı geniş görünüme sahip.

iPhone 13 Serisi

iPhone 13 Tasarımı ve Ekranı

Yeni iPhone düz kenarlı bir tasarıma sahip, iPhone 12 serisinde gördüğümüz Seramik koruyucu birlikte gelecek ve ayrıca IP68 sertifikası ile toza ve suya dayanıklı olacak.

iPhone 13, pembe, mavi, gece yarısı, yıldız ışığı ve ürün kırmızısı olmak üzere 5 yeni renk ile birlikte çıkış yapacak.

Tasarım büyük ölçüde iPhone 12 serisine benzemiş. Bu nedenle bu telefonlardan birine sahipseniz, muhtemelen telefona yabancılık çekmeyeceksiniz. Çentik biraz daha küçük, Apple tam olarak yüzde 20 daha küçük olduğunu belirtti, artık ekranda daha fazla alanınız olacak.

Ekrana gelince iPhone 13; 6.1 inç 1170 x 2532 ekrana sahipken iPhone 13 mini 5.4 inç 1080 x 2340 ekrana sahip olacak. İkisi de Super Retina XDR ekranlar ile gelecek ve Apple’ın kendi özel OLED teknolojisini kullanacak.

Her telefon hala söylentilerle eşleşen 60 Hz ekran yenileme hızına sahip. Bu modeller de yüksek yenileme hızı göremedik.

iPhone 13 Pro İkilisi Tasarımı ve Ekranı

Pro ikilisi, dış mekanda 1000 nit en yüksek parlaklığa sahip yeni bir Super Retina XDR ekrana ve 120 Hz yenileme hızına sahip.

Bir iPhone’da ilk kez süper pürüzsüz bir yenileme hızı gördük. Örneğin sosyal medyada gezinirken veya bir makale okurken olduğu gibi, görüntülerin parmağınızın altında daha pürüzsüz görünecek.

Apple’ın kendi teknolojisi, telefonunuzda neye baktığınıza bağlı olarak kare hızını uyarlayacak. Bu, daha önce iPad serisinde gördüğümüz teknolojiye benzeyecek ve birçok Android telefonun bunun zaten yaptığını da söyleyelim.

Önceki modellerinde olduğu gibi, 13 Pro 6.1 inç 1170 x 2532 ekrana sahipken, 13 Pro Max 6.7 inç 1284 x 2778 ekrana sahip olacak.

Ayrıca 13 Pro ve 13 Pro Max’in grafit, altın, gümüş veya sierra mavisi renkleri ile geleceğini öğrendik. Bu son renk tonu yeni tanıtıldı ve Pro iPhone’da gördüğümüz en cesur renklerden birisi.

MagSafe ayrıca tüm yeni iPhone serisi cihazlara geri dönüş yapacak, böylece geçen yıl satın aldığınız aksesuarları iPhone 12’nizle kullanabileceksiniz. Ayrıca, Apple daha fazla aksesuar da tanıttı.

iPhone 13

iPhone 13 Kamera Özellikleri

Yeni iPhone 13’ün kamerası, iPhone 12’deki en büyük tasarım değişikliklerinden biri olarak ilk kez diyagonal şekilde bizleri karşıladı.

Telefon, 12 MP geniş kamera ve 12MP ultra geniş açılı sensör ile birlikte gelecek. Her ikisi de yeni sensörlere sahip, bu nedenle Apple, bu cihazın iPhone 12’den çok daha iyi fotoğraf çektiğini belirtti.

Daha fazla teknik detay merak ediyorsanız, geniş açılı kamera f/1.6 diyafram genişliğine ve ultra geniş açılı kamera f/2.4 diyafram genişliğine sahip.

13 Pro ikilisine gelince, üç adet 12MP kamera ile gelecek. f/1.5 diyafram açıklığına sahip geniş bir kamera, f/1.8 diyafram açıklığına sahip ultra geniş bir kamera ve f/2.8 diyafram açıklığına sahip bir telefoto sensör olacak.

Her biri 3x optik zoom, 2x optik zoom ve 6x optik zoom aralığına sahip ve 15z’ye kadar dijital zoom da mevcut.

Apple, ProRes özelliğini 13 Pro ve Pro Max’e bu yıl içerisinde getirecek. Halihazırda birçok film yapımcısı tarafından kullanılan ve ilk olarak 2007’de geri gelen bu video formatı, Final Cut Pro gibi uygulamalarda düzenlemeyi daha hızlı ve daha az işlemci yoğun hale getirmek için video çekenlere daha verimli kodlama sağlayacak.

Kamera uygulamasında ProRes formatında 4K/30p video kaydetmenize olanak tanıyacak ve iPhone Pro serisinin Dolby Vision’da kayıt yapma özelliğine katılacak.

iPhone 13

iPhone 13 Özellikleri ve Performansı

iPhone 13 serisinin tamamı, Apple’ın rakiplerinden yüzde 50’ye kadar daha hızlı işlemci ve yüzde 30 daha hızlı grafik birimine sahip olduğunu iddia ettiği A15 Bionic yonga seti ile birlikte gelecek. Ayrıca her saniyede 15,8 trilyon işlem yapabilen yeni bir 16 çekirdekli Neural Engine de telefonlarda bulunacak.

Bu telefonların her ikisi de iPhone 12 serisi gibi 5G uyumlu olacak.

Apple’a göre, yeni iPhone telefonlarının her ikisi de daha iyi pil ömrüne sahip olacak. iPhone 13 Mini, iPhone 12 Mini’den 90 dakika daha uzun süre dayanırken iPhone 13, bir iPhone 12’den 2,5 saat daha uzun süre dayanacak.

Bu, çoğunlukla A15 yonga seti ve iOS 15 yazılımı aracılığıyla yapılan çeşitli optimizasyonlarla elde edildi. Apple, yeni iPhone modellerindeki bataryanın boyutunu henüz doğrulamadı ve birisi bir ahizeyi açıp manuel olarak öğrenene kadar bunu bilmemiz pek mümkün değil.

Bu kablosuz şarj, dört modelde de 15 watt’a kadar çıkmış. Bu size yeterli bir hız sağlayacak ancak bazı Android telefonların yapabildikleriyle eşleşmeyecek. Çok daha hızlı kablosuz şarj sunan Android telefonlar gördük.

Bu seneki iPhone modelleri için 128 GB, 256 GB veya 512 GB depolama seçeneklerine sahip olacaksınız. Huzzah, Apple nihayet amiral gemisi iPhone’ları için 64 GB seçeneğinden kurtuldu ve artık en ucuz model de bile daha fazla depolama alanına sahip olacaksınız.

Bir Pro iPhone arıyorsanız, 128 GB, 256 GB, 512 GB veya 1 TB model seçeneğine sahip olacaksınız. Bu modelin size neye mal olacağını düşünmekten korkuyoruz. Ülkemizdeki fiyatlar söz konusu olunca, daha da korkuyoruz.

iPhone 13 Fiyat Listesi

Fiyatlandırma, iPhone 13 için 799 dolardan ve 13 Mini için 699 dolardan başlayacak. Bu yılki modeller için depolama seçenekleri artırıldı ve Apple iki model için 128 GB, 256 GB ve 512 GB yapılandırmalar sunacak.

iPhone 13 Pro 999 dolardan başlarken, 13 Pro Max 1.099 dolardan başlayacak. Bu fiyatlar da 128GB modeller için geçerli ve geçen yıl iPhone 12 serisinde gördüklerimizle aynı fiyat.

  • iPhone 13 Mini: 11 bin TL
  • iPhone 13: 12 bin TL
  • iPhone 13 Pro: 16 bin TL
  • iPhone 13 Pro Max: 18 bin TL
Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol