Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple, Önemli iOS Güvenlik Açıklarını Kapattı

Apple, büyük iOS ve macOS güvenlik açıkları için yamalar yayınladı.

Apple, kötü niyetli kişilerin bir iPhone, iPad veya macOS Monterey çalıştıran bir bilgisayarın tam kontrolünü ele geçirmek için yararlanabileceği sıfır gün güvenlik açığı için bir düzeltme yayınladı. Teknoloji devinin güvenlik danışmanlığı ayrıntılara oldukça açık ancak CVE-2022-3289’u anonim bir araştırmacı tarafından keşfedilen bir güvenlik açığı olarak tanımladı.

Güvenlik açığının “çekirdek ayrıcalıklarıyla rasgele kod yürütmek için” kullanılabileceğini söylendi, bu da saldırganların kullanıcı gibi davranabileceği ve hedef cihazın yönetici kontrolünü ele geçirebileceği anlamına geliyor. Şirket, güvenlik açığından zaten yararlanılmış olabileceğinin farkında olduğunu söylüyor. Yani güvenlik açıkları çok ciddiydi.

Apple Cihazlarınızı Hemen Güncelleyin

Apple

Ayrıca Apple, Safari, Mail ve diğer birçok iOS ve macOS uygulaması tarafından kullanılan motor olan WebKit’i etkileyen bir güvenlik açığı için bir düzeltme de yayınladı. Şirkete göre, saldırganların keyfi olarak kod yürütmesine izin veriyor ve bu nedenle diğer şeylerin yanı sıra daha fazla kötü amaçlı yazılım indirmek için kullanılabiliyor.

İlk güvenlik açığı gibi, Apple da bu kusurun keşfi için isimsiz bir araştırmacıya güveniyor; ayrıca iOS ve Mac cihazlarını tehlikeye atmak için zaten istismar edilmiş ve kullanılmış olabileceğini biliyor. Her iki güvenlik açığı da macOS Monterey 12.5.1‘de mevcut ve Apple, işletim sistemi için bir yama yayınladı.

Özellikle iPhone 6s ve üstü, iPad Pro (tüm modeller), iPad Air 2 ve üstü, iPad 5. nesil ve üstü, iPad mini 4 ve üstü ve iPod touch (7. nesil) cihazların acilen güncellenmesi gerek. Her iki güvenlik açığı da şu anda aktif olarak istismar edildiğinden, yukarıda belirtilen tüm cihazların sahiplerinin en son yazılım güncellemesini indirerek yamaları yüklemelerini tavsiye ediyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.