Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple, Meta’ya Dava Açtı (iPhone Kullanıcıları İzleniyor)

Meta, Apple'ın gizlilik kurallarından kaçtığı iddiasıyla büyük bir dava ile karşı karşıya kaldı. Facebook'un ana şirketi, kullanıcıları izlemek için geçici çözümler kullanmakla suçlandı.

Felix Krause’nin Meta‘nın Facebook ve Instagram uygulamalarının iPhone sahiplerini web sitelerinde takip edebileceğini keşfetmesi bazı kişilerin hoşuna gitmedi. Bloomberg, Facebook’un ana şirketini, Apple’ın gizlilik odaklı Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) özelliğinden kaçınmakla ve dolayısıyla yetkisiz veri toplamayı yasaklayan hem federal hem de eyalet yasalarını ihlal etmekle suçlayan önerilen iki toplu dava açtığını bildirdi.

Meta, uygulama içi tarayıcısını kullandığınızda web sitelerine izleme kodu enjekte ederek ve uygulamaya izin verip vermediğinizden bağımsız olarak etkinliği izlemesine izin vererek bir geçici çözüm oluşturdu. Apple’ın, Nisan 2021’de yayınlanan iOS 14.5 güncellemesinin bir parçası olarak Uygulama İzleme Şeffaflığı’nı tanıttığını hatırlatalım.

Meta’nın iOS Kullanıcıları İzinsiz İzlemesi Tartışma Yarattı

Meta

Apple’ın tanıttığı Uygulama İzleme Şeffaflığı, uygulamalardan sizi izlememelerini istemenize izin veriyordu ve açıkça etkinleştirmenizi gerektiriyordu. Bu durum, Facebook’un ana şirketinin canını sıktı ve şirket bu teknolojiye büyük oranda karşı çıktı; Kullanıcıları izlemeye izin vermeye teşvik etti ve ATT’nin bu yıl reklam gelirinde 10 milyar dolara mal olabileceği konusunda uyardı.

Meta, Engadget’a yaptığı açıklamada iddiaları reddetti. Şirket, her iki davanın da “haksız” olduğunu ve kendisini “şiddetle” savunacağını söyledi. Ayrıca, uygulama içi tarayıcılarının, reklamlar da dahil olmak üzere gizlilik kararlarına saygı duyduğunu iddia etti.

Davaların, birçok kullanıcı için tazminata yol açabilecek toplu dava statüsü kazanacağı kesin değil. Davalar başarılı olsun ya da olmasın Meta, Apple ve gizlilik savunucuları arasındaki gerilimi bir üst seviyeye taşıdı; Eleştirmenler ve rakip şirketler daha fazla itirazda bulunsa bile şirket, Facebook’un hayatta kalmasının ana sebebi olan hedefli reklamları korumaya kararlı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.