Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Alien Filmleri İzleme Sırası (Kronolojik ve Çıkış Tarihi)

Bilim kurgu sinemasının kült serilerinden Alien evrenindeki filmleri sırayla nasıl izleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız bu rehberde, Alien serisindeki filmleri hem kronolojik hem de çıkış tarihlerine göre sıralıyoruz.

Alien filmleri izleme sırası ile karşınızdayız. Beyaz perdedeki serüvenine 1979’da başlayan ikonik bilim kurgu serisi, 43 seneye sekiz film, birden fazla video oyunu ve bir çizgi roman sığdırdı. Ayrıca iki Alien projesi de yolda. Bunlardan biri, FX kanalı için bir televizyon dizisi iken, diğeri ise Don’t Breathe yönetmeni Fede Alverez tarafından çekilecek bir Disney Plus filmi olacak.

Ridley Scott, James Cameron, David Fincher ve Jean-Pierre Jeunet gibi Hollywood’un en iyi yönetmenlerinin imzasını taşıyan Alien filmleri, aynı zamanda sinemanın en ikonik canavarlarından biri olan Xenomorph’u, daha yaygın olarak bilinen adıyla: Alien’ı da yarattı. Serinin çok uzun bir tarihe sahip olması ve Predator evreni ile kesişmesi, Alien izleme sırası konusunda bazı kafa karışıklıkları yaratabiliyor.

Alien Filmleri İzleme Sırası Nasıl Olmalı?

 alien serisi izleme sırası

Alien evreni, altı film ve almaşık kurgu (özgün adı ile crossover) içinde iki filmden oluşuyor. Bilmeyenler için; almaşık kurgu, iki ya da daha fazla kurgusal karakterin veya evrenin tek bir hikayede yer almasına deniyor. Alien filmleri, Dünya’yı terk eden insanlığın uzayın karanlık köşelerine yolculuk yapmasını, yaradılışı anlama arayışını ve varoluş ile yıkım arasındaki döngüsel doğayı keşfetme sürecini anlatıyor.

275 yıla yayılan bir hikaye boyunca insanlığın Xenomorphs ile mücadelesini takip etmek için Alien filmleri izleme sırası büyük bir önem taşıyor. Hemen aşağıda, kronolojik ve çıkış tarihlerine göre oluşturulan iki farklı izleme sırası göreceksiniz. Ayrıca listedeki filmlerin olay örgüleri hakkında da bilgiler bulacaksınız.

Kronolojik Olarak Alien Filmleri İzleme Sırası

 • Alien vs. Predator
 • Aliens vs Predator: Requiem
 • Prometheus
 • Alien: Covenant
 • Alien
 • Aliens
 • Alien 3
 • Alien: Resurrection

Çıkış Tarihine Göre Alien İzleme Sırası

 • Alien – 25 Mayıs 1977
 • Aliens – 18 Temmuz 1986
 • Alien 3 – 22 Mayıs 1992
 • Alien: Resurrection – 26 Kasım 1997
 • Alien vs Predator – 13 Ağustos 2004
 • Aliens vs Predator: Requiem – 25 Aralık 2007
 • Prometheus – 8 Haziran 2012
 • Alien: Covenant – 19 Mayıs 2017

Alien vs. Predator

alien filmleri izleme sırası

Filmin Alien zaman çizelgesinde geçip geçmediği, Predator ile ne kadar bağlantılı olduğu veya tamamen kendi ayrı zaman çizelgesinde olup olmadığı gibi konular tartışmalı olsa da Alien vs. Predator ve devam filmi, seri için önemli bir yer işgal ediyor. 2004 yılında geçen Alien vs. Predator, Weyland Corporation tarafından görevlendirilen ve kutuplarda bir piramit keşfeden bir grup bilim insanını konu alıyor.

Vardıklarında, insanlar kendilerini iki kadim canavar arasındaki eski bir kan davasının ortasında bulurlar ve sonunda uzaylı Xenomorph’ların Dünya’ya yönelik tehdidini bertaraf etmek için Predator ile işbirliği yaparlar. Film, hem Alien hem de Predator’un ölümüyle sona erer, ancak ölü Predator’un göğsünden bir uzaylı yaratık fırlar ve Alien’ın ikonikleşen farklı bir varyantını ortaya çıkarır.

Aliens vs. Predator: Requiem

alien izleme sırası

2004 yılındaki Alien vs. Predator’daki olaylarından hemen sonra geçen Aliens vs Predator: Requiem‘da, Predator-Alien melezini taşıyan gemi Colorado’daki bir ormanın yakınlarına çarparak küçük bir kasabaya düşer. Kasaba halkı canları pahasına kaçmaya çalışırken, yaratığı öldürmek için yalnız bir Predator gönderilir. Film, uzaylı yaratığın bir nükleer bombayla yok edilmesi ve tehdidin yenilgiye uğratılmasıyla sona erer.

Predator’ün ünlü omuz silahı, bir önceki filmde Weyland Şirketi ile birleşen Yutani Corporation’ın sahibi Bayan Yutani’nin eline geçtiği için, filmin sonu Alien serisi için büyük etkilere sahip. Zira Weyland-Yutani Corporation, bu sayede önümüzdeki 100 yıl boyunca yıldızların ötesindeki yaşam teknolojisine ve bilgisine sahip olur.

Prometheus

alien filmleri

Zaman çizelgesinde 89 ileriye, 2093’e atlayan Prometheus, kronolojik olarak Alien filmleri izleme sırasında üçte yer alıyor. Film, insanlığın kökenlerini araştırmak için bir yıldız haritasını kullanan uzay gemisi mürettebatını takip ediyor. Ekip, yabancı gezegen LV-223’e iner ve tüm galaksiyi tehdit edebilecek bir uzaylı ırkını ortaya çıkarır. Film, hayatta kalan tek insan olan Dr. Elizabeth Shaw’un android David’in kopmuş kafasıyla, Engineer gemisini ele geçirmesi ve uzaylıların neden insanlığı yok etmek istediklerine dair cevap aramasıyla sona eriyor.

Alien: Covenant

alien filmleri sırayla

Prometheus’un 11 yıl sonrasını konu alan Alien: Covenant, 2104 yılında geçiyor ve bir yardım sinyalini araştırmak için keşfedilmemiş bir gezegene inen ve tamamen yeniden inşa edilmiş android David ile karşılaşan bir koloni gemisinin mürettebatına odaklanıyor. Tuzağa düşen ekip, David’in korkunç bir Xenomorph prototipi yaratmasıyla karşı karşıya kalır. Xenomorph’u, Engineer’lar tarafından yaratılan ve uzaylı ırkını yok etmek için kullandığı ölümcül patojeni deneyerek yaratan David, insanlığı kusurlu bir yaratık olarak görüyor ve temelli yok etmek istiyor.

Alien

alien filmleri izleme sırası kronolojik

Serinin ilk filmi olan Alien, 2122 yılında, Alien: Covenant’tan yaklaşık 18 yıl sonra ve Prometheus’tan 29 yıl sonra geçiyor. Film, LV-426 gezegenine indiklerinde, mürettebat üyelerini öldürmeye başlayan Xenomorph ile karşılaşan ticari uzay gemisi Nostromo’nun mürettebatını konu alıyor.

Filmde yalnızca Ellen Ripley hayatta kalıyor. Sonunda dünyaya geri dönmeyi umarak uyku kapsülüne giriyor, ancak yolculuğu büyük bir trajediye dönüşüyor. Ripley ve ekibi, Engineers’ın kalıntılarıyla karşılaşıyor ve Alien: Covenant ve Alien arasındaki zaman aralığında David’in uzaylı canavarını yeni bir ölümcül güç haline getirdiğini görüyorlar. Bu film aynı zamanda Ailen filmleri izleme sırasında Ripley’nin önemine de işaret ediyor,

Aliens

alien serisi

Alien’dan 57 yıl sonra, 2079 yılında geçen Aliens, Ripley’nin kriyopodunun yani uyku kapsülünün uzayda başıboş olarak keşfedilmesiyle başlar. Kolonileştirilen LV-426’ya giden bir grup uzay deniz piyadesi, oraya vardıklarında gezegeninin Xenomorph‘ların istilasına uğradıklarını ve hayatta kalmak için savaşmaları gerektiğini fark ederler. James Cameron tarafından yönetilen devam filmi, Alien mitolojisine birçok önemli unsur getiriyor. Ayrıca Alien vs. Predator’da Weyland Corporation’ın kurucusunu oynayan Lance Henriksen’in canlandırdığı android Bishop’u da ilk kez görüyoruz.

Alien 3

alien 3

Alien 3, Aliens’taki olaylarından kısa bir süre sonra gerçekleşir ve gemide bir uzaylı yumurtasının kuluçkalanmasıyla başlar. Bu, bir kaosun başlamasına ve geminin Ripley, Newt, Hicks ve android Bishop’un kriyo odalarını içeren kaçış kapsülünü serbest bırakmasına neden olur.

Pod, erkek mahkumların yaşadığı bir koloniyi barındıran bir hapishane gezegeni olan Fiorina “Fury” 161’e düşer. Ripley ve Xenomorph, kazadan kurtulan tek kişilerdir ve Ripley daha sonra ikinci bir face-hugger’ın gemide olduğunu ve ona uzaylı bir kraliçenin embriyosunun implante edildiğini keşfeder. Ellen Ripley, Weyland-Yutani şirketinin embriyoyu ele geçirip onu bir silaha dönüştürmemesi için kendini feda eder.

Alien: Resurrection

Alien: Resurrection

Alien 3 olaylarından iki yüz yıl sonra 2279’ta geçen Alien: Resurrection, United Systems Military tarafından USM Auriga uzay gemisinde yetiştirilen Ripley-8 adlı bir Ripley klonunu takip ediyor. Klonu, Xenomorph kraliçe DNA’sı ile karıştıran bir bilim insanı, uzaylıları incelemek amacıyla kendi uzaylı kraliçesini yetiştirmek için klonu kullanır.

Xenomorph’lar esaretlerinden kurtulduklarında, Ripley gemiyi Dünya’ya ulaşmadan yok etmek için bir paralı asker ekibiyle birlikte çalışır. Alien: Resurrection, serinin son filmi olmasa da, Alien filmleri izleme sırasında kronolojik olarak son basamakta yer alıyor.

Bu yazımızda, Alien izleme sırası hakkında merak edilenleri cevaplamaya çalıştık. Dilerseniz, Alien ile ortak bir evreni paylaşan Predator izleme sırası rehberimize de göz atabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.