Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Predator Serisi Nasıl İzlenmeli? (Predator İzleme Sırası)

Predator filmlerindeki olaylardan yüzlerce yıl önce geçen Prey filminin Disney Plus'ta yayınlanmasının ardından ikonik bilim kurgu evrenine olan ilgi ve merak yeniden canlandı. Peki, kronolojik olarak Predator serisi nasıl izlenmeli?

Heyecanla beklenen yeni Predator filmi Prey Disney Plus platformunda gösterime girdi. Dan Trachtenberg tarafından yönetilen yapım, Predator serisinden yüzlerce yıl önce geçtiği için bir prequel yani ön bölüm niteliğinde. Bu da, Prey yayınlanmadan önce bugüne kadar çıkmış tüm Predator filmlerini izlemenize gerek olmadığı anlamına geliyor.

Bunun yerine filmi seyrettikten sonra seriye giriş veya dönüş yapabilirsiniz. Peki, Predator serisi nasıl izlenmeli? Size yardımcı olmak için ikonik bilim kurgu evreni içinde yayınlanan tüm filmleri derledik. Hemen aşağıda, bu yapımların çıkış tarihlerini ve hikayelerini bulabilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan kronolojik olarak Predator izleme sırasına geçelim.

Predator Serisi Nasıl İzlenmeli?

1. Prey (2022)

predator serisi nasıl izlenmeli

5 Ağustos’ta Disney Plus’ta gösterime giren Prey, çıkış tarihi olarak son olsa da, zaman çizelgesi açısından ilk Predator filmidir. Fakat Predator serisinin popülaritesi göz önüne alındığında, daha önce muhakkak en az bir filmine denk gelmiş olabileceğinizi tahmin ediyorum. Prey, çok yetenekli bir kadın Komançi savaşçısı olan Naru’nun, ilk kez Dünya gezegenine gelen Derek ile mücadelesini anlatıyor.

Ormanda takip ettiği avın gelişmiş silahlarla donatılan üstün bir uzaylı avcısı olduğunu gören Naru, hem kendisini hem de kabilesini korumak için ölümcül bir savaşa girişiyor. Derek’in diğer Predator’lerden farkı, Dünya’ya özellikle bir avını öldürmek için gelmemiş olmasıdır. Temelde, gemisini rastgele bir gezegene indiren ve amaçsızca etrafta dolaşıp savaşabileceği tehlikeli canlılar arayan Predator, yalnızca eğlence için öldürüyor.

Dan Trachtenberg tarafından yönetilen Prey filmi, izleyicileri Predator serisinin kökenine yolculuğa çıkarıyor ve daha önce bilinmeyen ayrıntıları gözler önüne seriyor.

2. Predator (1987)

predator serisi

Çıkış tarihine göre bakıldığında ilk Predator filmi bu. Prey’den yaklaşık 300 yıl sonra geçen filmde Arnold Schwarzenegger ve Carl Weathers, bir Predator ile karşı karşıya geliyor. Orta Amerika yağmur ormanlarında gerilla kontrolündeki bölgede kurtarma operasyonu gerçekleştiren bir paramiliter ekip, termal görüntüleme ve diğer gelişmiş teknolojileri kullanan bir varlık tarafından takip edildiklerini anlar.

Aksiyon ve bilim kurgu türüne yepyeni bir yorum getiren Predator, 1980’lerin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. Eğer kronolojik olarak Predator serisi nasıl izlenmeli diye merak ediyorsanız, ikinci sıraya koyacağınız film budur.

3. Predator 2 (1990)

predator filmleri

İlk Predator filminden 10 yıl sonra Los Angeles’ta geçen film, uzaylı avcısı Predator ile işinden memnun olmayan bir polis memurunun ve beraberindeki kişilerin teknolojik olarak gelişmiş yaratığı yenme mücadelesini konu alıyor. 1987’deki birinci filminden epey farklı olan yapım, bir Predator’ın uzay gemisinin içine ilk kez bakış atmamızı sağlıyor. Film ayrıca uzaylı ırkıyla ilgili pek çok ayrıntı da veriyor.

4. Alien vs Predator (2004)

predator izleme sırası

Antarktika kıyılarındaki bir adada antik bir piramit ortaya çıkmıştır. Lance Henriksen tarafından canlandırılan Karl Bishop Weyland, yapıyı keşfetmek için paralı askerler ve arkeologlardan oluşan bir ekibi bölgeye gönderir. Piramidin hiyerogliflerini çeviren bilim insanları, Predator’ün binlerce yıldır Dünya’yı ziyaret ettiğini, ilk insan uygarlığına piramitlerin nasıl inşa edileceğini öğrettiklerini ve tanrı olarak tapıldıklarını keşfederler. Daha sonra Predator ve Alien arasında eskiye dayanan bir savaşın ortasında kalan ekip, hayatta kalmak için piramitten çıkmaya çalışır.

5. Alien vs. Predator: Requiem (2007)

prey predator

2004’teki filmin doğrudan devamı olan Alien vs. Predator: Requiem, bir Predator gemisinin Gunnison, Colorado’nun dışındaki bir ormana çarpmasıyla başlıyor. Burası, Predalien olarak bilinen bir Alien-Predator melezinin kaçtığı ve yakındaki küçük kasabaya gittiği yer. Predator, Predalien’i öldürmek için gönderilir. Predator’lerin ana gezegeni hakkında bilgiler veren film, genel olarak olumsuz yorumlar aldı. Buna kötü gişe performansı da eklenince devam filmine yönelik planlar süresiz olarak askıya alındı.

6. Predators (2010)

predator filmleri sırası

Adrien Brody, Topher Grace, Walton Goggins, Alice Braga, Danny Trejo, Mahershala Ali ve Laurence Fishburne gibi yıldız isimleri bir araya getiren Predator, seride yeteri kadar değer görmeyen bir film. Predator için bir “oyun alanı” olan bir gezegene yerleştirilmiş olan insanlar, Dünya’ya nasıl geri döneceklerini bulmak ve av olmamak için savaşmak zorundadırlar.

7. The Predator (2018)

the predator 2018

Predator izleme sırasındaki son basamaktayız. Shane Black tarafından yönetilen devam filmi, Boyd Holbrook, Olivia Munn, Keegan-Michael Key, Thomas Jane, Trevante Rhodes, Sterling K. Brown ve Jacob Tremblay gibi isimlerden oluşan bir oyuncu kadrosuna sahip. Bu filmde Predator’ün asıl amacı otistik bir çocuğu kaçırmaktır. Nedeni onun DNA’sını istemesidir, çünkü Predator’ün aslında insan DNA’sına sahip olduğu ortaya çıkmıştır. 2018 yılında vizyona giren film, son derece kötü yorumlar aldı ve gişede beklentilerin altında kaldı.

Bu yazımızda, Predator serisi nasıl izlenmeli sorusuna cevap vermeye çalıştık. Yukarıda da söylediğim gibi Disney Plus‘ta yayınlanan Prey Predator serisinin kronolojik olarak ilk filmi. Eğer tüm seriyi baştan sona izlemek isterseniz, göreceğiniz son film de 2018’de vizyona giren The Predator olacaktır.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Anonim

    harika bence devan etmeli bu filim

    0
    0
    Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.