Sular Durulmadı: Activision Blizzard’a Bir Dava Daha Açıldı!

Activision Blizzard başka bir dava ile sarsıldı. Şirketin, çalışanları istismar vakaları hakkında konuşmaktan caydırdığı söylendi.

Geçtiğimiz haftalara bomba gibi düşen dava, bir süredir Activision Blizzard‘ı gündemin başına taşımıştı. Şirket, birçok haksız uygulama yapıldığına, zorbalık ve cinsel tacize göz yumduğuna inanan çalışanlarından davalarla karşı karşıya kaldı.

Görünüşe göre Activision sorunu çözmekle ilgilenmiyor. Aslında, şirket yakın zamanda işçi sendikalarıyla uğraşmasıyla tanınan WilmerHale hukuk bürosunu işe aldı. Yayıncı ayrıca, kendisini suçlayacak belgeleri yok etmekle de suçlandı.

Şimdi şirketin yaptığı bu eylemlere bir tane daha eklendi. PC Gamer’ın bildirdiği gibi, Communications Workers of America sendikası ile işbirliği içinde A Better ABK bayrağı altında toplanan bir grup çalışan, Activision Blizzard’a karşı mahkemede yeni bir dava açtı. Şirket, çalışanlarını taciz konusunu ele almaktan caydırmayı amaçlayan faaliyetlerde bulunmakla suçlandı. Çalışanlar tehdit edilecek veya çalışma koşulları, ücret ve fazla mesai hakkında konuşmamaları söylenecekti.

Activision Blizzard

Activision Blizzard Üzerinde Baskılar Arttı

Activision’ın, şirketteki durumu iyileştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunan kişilere özel ilgi gösterdiği söylendi. Edinilen bilgiye göre tehdit, özel gözetleme ve hatta sorgulamalarla karşı karşıya kaldı. Vice tarafından alıntılanan kimliği belirsiz bir çalışan, bu eylemlerin, ilk davanın açılmasına yol açan suistimaller hakkında en yüksek sesle konuşanlardan kurtulmak için yapıldığını ortaya koydu.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ana iş yasalarından biri olan Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası’nda yer alan yasalara aykırı. Bu yasaya göre, çalışanlara korunan uyumlu faaliyet olarak bilinen faaliyetlerde bulunma yeteneği garanti edilmeli. Yani bu yasa ile çalışanlar, işverenlerden korkmadan sendikalaşma hakkında sahip. Bunun yerine Activision Blizzard’ın eylemleri, çalışan kişileri bu tür faaliyetlerde bulunmaktan caydırmayı amaçlıyordu.

Şimdilik, bu davanın şirket üzerinde ne gibi bir etkisi olacağını söylemek zor ancak üzerinde kara bulutların biriktiğinden şüphemiz yok.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol