Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision Blizzard, 37 Çalışanını İşten Çıkarttı

Activision Blizzard, şirketin işyeri tacizi ve zorbalık nedeniyle karşı karşıya olduğu davaya yanıt olarak 37 çalışanını işten çıkardı ve 44 kişiyi daha disipline etti.

Activision Blizzard, şirketin, Kaliforniya Adil İstihdam ve Barınma Departmanı tarafından işyerinde cinsel taciz ve ayrımcılığı ele almadığı için dava edildiği Temmuz 2021’den bu yana 37 çalışanını işyerinde görevi kötüye kullanmaktan işte çıkarttığını doğruladı. Şirket ayrıca, durumu dahili olarak düzeltmek amacıyla diğer 44 çalışanı disipline ettiğini bildirdi.

Duruma yakın kaynaklar Wall Street Journal’a hareketin, şirketin şu ana kadar mücadele etmek için çok fazla kamuoyu hamlesi yapmayan devam eden taciz davasını ele alması için hissedar baskısının doğrudan bir sonucu olduğunu söyledi. Aynı kaynaklar Journal’a ayrıca Activision’ın Temmuz ayındaki davanın ardından çalışanlardan işyerinde taciz ve ayrımcılıkla ilgili 700’den fazla dahili rapor aldığını söyledi; Ancak stüdyo, sayının yanlış olduğunu ve bilgi paylaşanlar tarafından şişirildiğini iddia etti.

Activision Blizzard’ın Başı Hala Dertte

Activision Blizzard

Wall Street Journal’a göre Activision Blizzard, aralık ayında şirket içinde oluşan kötüye kullanım kültürünü düzeltmek için attığı adımların bir özetini yayınlamayı planlamıştı ancak CEO Bobby Kotick, sorun yaratabileceği için gönderisini erteledi. Kotick, yine Wall Street Journal tarafından Kasım 2021’de yayınlanan bir rapora göre, yıllarca bilmesine rağmen şirketteki iç sorunları çözebileceği konusunda kararlı.

Kotick’in Activision Blizzard yönetim kurulunun diğer üyeleriyle birlikte istifa etmesi için yapılan çağrılar, şirket tarafından şirket kültürünü düzeltemezse Kotick’in istifa edeceğini söyleyerek ele alındı. Şirketin yaklaşık 80 çalışanın disiplinini doğrulayan yeni raporu dışında, yaygın bir değişikliğin veya Kotick’in istifasının yakında geleceğine dair çok fazla bir şey yok.

Activision Blizzard

Activision Blizzard, davanın kamuoyuna açıklanmasından bu yana oyunlarının hayranlarından bol miktarda geri tepme gördü ve birçok kişi istismardan sorumlu çalışanların kovulmasını istedi. Tam 37 kişinin bu nedenle işten atılması büyük olasılıkla bir zafer olarak görülecek ancak bir şirketin tüm işyeri kültürünü düzeltmenin, sadece iktidardakileri kovmaktan çok daha karmaşık bir konu olduğunu belirtmek önemli.

Bununla birlikte, başlamak için harika bir yer, ancak kötüye kullanımlardan haberdar edildiğinde bilerek başka yöne baktığı ve çalışanlarının hayatını tehdit ettiği bildirilen bir adam olan Kotick CEO olduğu sürece, Activision Blizzard’ın geleceğini görmek zor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.