Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision Blizzard CEO’su, Microsoft Anlaşmasından Sonra İstifa Edebilir

Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasından sonra şirket CEO'su Bobby Kotick'in istifa etmeyi planladığı bildiriliyor.

Dün sizlere aktardığımız gibi Microsoft, Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alacağını ve Call of Duty, World of Warcraft ve Diablo dahil şirkete ait tüm oyun serilerini Xbox şemsiyesi altına sokmayı planladığını duyurdu. Video oyun endüstrisi, bu dev satın almanın şaşkınlığını hala üzerinden atabilmiş değil. Öte yandan anlaşmanın ardından akılda kalan en büyük soru(n)lardan biri şu: Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick‘e ne olacak?

Şirketle geleceği şu anda belirsiz olan Kotick, tüm Activision Blizzard çalışanlarıyla bir e-posta paylaştı ve Microsoft’un ortak olmak için en doğru seçim olduğunu söyledi. CEO ayrıca çalışanlarına Microsoft’un Activision Blizzard’ın çalışma kültürünü geliştirmeye yardımcı olacağını da aktardı.

Anlaşmanın Haziran 2023’e Kadar Tamamlanması Beklenmiyor

microsoft activision blizzard

Bildiğiniz gibi şirket bir süredir cinsel taciz ve ayrımcılık iddialarıyla çalkalanıyor. Kotick’in ise yıllardır şikayetlerden haberdar olduğu ve kendisinin taciz edici davranışlarda bulunduğu yönünde haberler çıkmıştı. Geçtiğimiz yılın kasım ayından bu yana görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle istifa etmesi istenen Activision Blizzard CEO’su, 68.7 milyar dolarlık satın almanın ardından kenara çekilebilir.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada Kotick’in Activision Blizzard’ın CEO’su olarak kalmaya devam edeceği, ancak devralma tamamlandığında firmanın tamamen Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer‘a bağlanacağı ifade edildi. Bundan sonraki süreçte Kotick’in nasıl bir role sahip olacağından hiçbir şekilde söz edilmemesi, tartışmalı ismin koltuğuna veda edebileceği yönünde söylentilere yol açtı.

Activision Blizzard CEO’su İçin Yolun Sonu Görünmüş Olabilir

activision blizzard ceo bobby kotick

Bu iddiaların doğru olduğunu kabul etsek dahi Kotick’in CEO görevini bırakmasına daha uzun bir zaman var. Anlaşmanın düzenleyici kurumların ve hissedarların onayından geçmesi gerektiğini belirten Microsoft, devralma işleminin Haziran 2023‘ten sonra tamamlanmasını bekliyor.

Activision Blizzard’ın Microsoft’un çatısı altına geçmesiyle birlikte firmaya ait olan bazı oyun serileri yalnızca Xbox’a özel olacak. Ayrıca anlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte çoğu Activision ve Blizzard oyununun da Game Pass’e gelmesi bekleniyor. Microsoft’un Call of Duty serisi için nasıl bir tasarrufta bulunacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.